Magazyn
Nr 21, grudzień 2023 - styczeń 2024
Automatyzacja bądź gotowy na zmiany!
Głównym tematem bieżącego wydania jest automatyzacja, która działa niczym superbohater w świecie przedsiębiorczości. Pozwala na zautomatyzowanie powtarzalnych zadań, co oszczędza czas i energie pracowników, poprawia efektywność i precyzje, a na dodatek redukuje koszty. Skorzystanie z supermocy automatyzacji wymaga nie tylko wdrożenia oprogramowania, ale przygotowania się pod względem organizacyjnym i kulturowym. Tym kluczowym dla powodzenia przygotowaniom poświęcamy obszerny blok artykułów bieżącego wydania. Zaczynamy od tekstu Oddolna automatyzacja: instrukcja obsługi, którego autorzy opisują, jak pracownicy nietechniczni są motywowani do samodzielnego automatyzowania złożonych procesów w swoich organizacjach. Kolejny artykuł, Zakupy w erze automatyzacji, przedstawia korzyści wynikające ze zautomatyzowanych negocjacji w procesach zakupowych, a jednocześnie omawia wyzwania i obawy związane z ta koncepcja. Doskonałym sposobem na otwarcie się na absorpcje automatyzacji jest przyjęcie myślenia modułowego, o czym piszemy w tekście Firmy musza otwierać się na mikrousługi. Blok zamykamy artykułem Dlaczego hierarchia w pracy ma znaczenie, pokazującym wagę doskonalenia umiejętności i przekwalifikowania pracowników przy wdrażaniu nowych rozwiązań.
Lista artykułów
Nr 21, grudzień 2023 - styczeń 2024
EDYTORIAL
Wyzwalanie supermocy
Automatyzacja i robotyzacja towarzysza ludzkości od zarania dziejów. Pierwsze próby stworzenia robota podjęto już w starożytnych Chinach. Oczywiście, twór ten nie miał nic wspólnego z algorytmami, gdyż opierał się na prostej mechanice.
TRENDY
Wyzwania nowoczesnego przywództwa
Najtrudniejszym zadaniem dla współczesnych liderów jest ewolucja z mentalności „wiemy wszystko” na podejście „uczmy się wszystkiego”. Dotyczy to nie tylko przyjmowania nowych ról przywódczych, ale i rozwoju samoświadomości oraz budowania kultury współpracy. Z Christine McCarthy, dyrektor generalną TEC Leadership Institute, rozmawia Paulina Kostro.
Zalety podejmowania decyzji na skróty
Coraz większa liczba badań naukowych wskazuje na to, że prezesi firm, którzy wykorzystują heurystykę, są w stanie podejmować skuteczniejsze decyzje niż ci o bardziej kompleksowym podejściu.
Zwodniczy mit masowego rynku
W spolaryzowanej kulturze pogoń za sukcesem w mainstreamie jest skazana na porażkę. Najlepszym pomysłem jest postawienie na relacje z subkulturą użytkowników, którzy uwielbiają twoją markę.
Jak przeciwstawić się naciskom wyrażającym sprzeciw wobec różnorodności
W miarę jak przeciwnicy inkluzywnych praktyk biznesowych stają się coraz głośniejsi, liderzy wycofują się ze swoich obietnic dotyczących różnorodności lub nabierają wody w usta.Zamiast tego powinni podjąć sugerowane przez nas działania.
Władza, jaką daje technologia, rzadko trafia do rąk ludzi. Dlaczego?
Nowa książka omawiająca 1000 lat postępu technologicznego pokazuje, że jego beneficjentami są grupy mocno zakorzenionych interesów. Z Daronem Acemoglu i Simonem Johnsonem rozmawia Kaushik Viswanath.
TEMAT NUMERU
Oddolna automatyzacja: instrukcja obsługi
Nawet po przeprowadzeniu krótkich i mało zaawansowanych szkoleń osoby bez specjalistycznych umiejętności technicznych mogą skutecznie zautomatyzować skomplikowane procesy. Dzięki temu mogą przyczynić się do osiągnięcia istotnych korzyści przez swoje organizacje.
Zakupy w erze automatyzacji
Koncepcja zautomatyzowanych negocjacji, pomimo swoich korzyści, może budzić obawy u liderów firm, kupców i dostawców. Podpowiadamy, jak pokonać opór.
Firmy muszą otwierać się na mikrousługi i myśleć modułowo
Organizacje mogą uczynić zarządzenie łatwiejszym dzięki wprowadzeniu modułów, mikrousług i interfejsów API.
Dlaczego hierarchia w pracy ma znaczenie dla rozwoju umiejętności?
Nowe badania pokazują, ze hierarchia w miejscu pracy może utrudniać nabywanie nowych kompetencji. Istnieją jednak sposoby na wzmocnienie skuteczności inicjatyw szkoleniowych.
JAK TO ZROBILIŚMY
Podróż z przesiadkami na nowe rynki
Platforma turystyczna eSky wypracowała unikalny model ekspansji zagranicznej, który pozwala na skrócenie czasu od decyzji do rozpoczęcia sprzedaży w nowym kraju do zaledwie dwóch tygodni. Kluczem do sukcesu są autorskie rozwiązania technologiczne, wypracowane podczas podbijania kolejnych rynków.
Raport "MIT Sloan Management Review Polska": Ekonomia feministyczna
Kobiety nie są nudne
Na drodze ku szczytom organizacji kobiety nadal potykają się o wiele przeszkód. Chodzi nie tylko o przewagę mężczyzn, lecz także o liczne zjawiska społeczne, wydarzenia historyczne, żywe stereotypy oraz utrwalany od pokoleń ciężar oczekiwań. Jedynie wielowymiarowe spojrzenie na kobiecą przedsiębiorczość pozwoli lepiej dopasować działania przekładające się na realne rezultaty. Na co warto zwrócić raz jeszcze uwagę?
Do odważnych kobiet świat należy!
Perfekcjonizm jest dobry, dopóki nie hamuje rozwoju. O wiele lepiej zadbać o samoświadomość i porzucić nierealne oczekiwanie, że świat będzie idealny. Bezkres odwagi, pracowitość, system wsparcia i umiejętność adaptacji to połączenie gwarantujące kobietom osiągnięcie sukcesu na wielu polach.
Wytyczanie własnej drogi na szczyt
Kobieta menedżerka czy dyrektorka nie dziwi już tak, jak to miało miejsce jeszcze kilka dekad temu. Wciąż jednak funkcjonują stereotypy na temat kobiet, które osiągnęły sukces w życiu zawodowym. I choć walka z nimi zawsze jest wyzwaniem, mamy narzędzia, aby tę świadomość zmieniać. Od czego zacząć?
IT potrzebuje więcej kobiet
Świat nowych technologii oferuje kobietom wiele możliwości rozwoju, lepsze zarobki i stabilne zatrudnienie. Czas sięgnąć po te benefity i otworzyć się na nowy rozdział w karierze.
Branża IT czeka na kobiety
Tworzenie kompleksowych programów edukacyjnych z myślą o merytorycznym i praktycznym przygotowaniu kobiet do pracy w branży IT jest kluczowe. Poza tym trzeba im dodać nieco odwagi, by wkroczyły do tego świata pewnie, bo mają mu wiele do zaoferowania.
Żyć pełnią życia
Za sukcesem liderek czasem stoją inne kobiety, które w sposób bezpośredni lub pośredni wpływają na ich wybory życiowe oraz zawodowe. Miałam szczęście mieć kochającą matkę, która zawsze mnie wspierała, dodatkowo na swojej drodze zawodowej spotkałam kilka charyzmatycznych role models, które wzbogaciły moje spojrzenie na przywództwo, dobrostan i sukces.
Impetus et momentum, czyli jak wspierać rozwój liderek
Były, są i z nami będą – stereotypy związane z płcią w życiu zawodowym. Często to one mają wpływ na to, jak postrzegamy i oceniamy kompetencje zawodowe. Sprawiają też, że kobiety na stanowiskach kierowniczych borykają się z przeszkodami.
Rozwój zawodowy kobiet na dynamicznym rynku pracy
Zmiany technologiczne rewolucjonizują biznes, sprawiając, że kompetencje cyfrowe stają się niezbędne do przetrwania na rynku pracy. Zanim osiągniemy parytet płci, warto skoncentrować się na równych szansach dla kobiet w obszarze edukacji cyfrowej.
Szklany sufit w gruzach?
W 1927 roku Maria Skłodowska-Curie była jedyną kobietą na zdjęciu z Kongresu Solvaya, podczas którego spotkali się najwybitniejsi naukowcy świata. Patrząc na współczesną fotografię Rady Ogólnej Europejskiego Banku Centralnego, również dostrzeżemy tylko jedną kobietę – Christine Lagarde. Czy to oznacza, że przez 100 lat nie zrobiliśmy nic, aby wzmocnić sytuację kobiet w nauce i biznesie?
Pięć kroków do udanej kariery w branży technologicznej
Dysproporcje płci w branży technologicznej i na stanowiskach kierowniczych nie wynikają z braku kompetencji, lecz stereotypów. Aby przyspieszyć zmiany, warto wziąć swoją karierę we własne ręce i świadomie wykorzystać swój potencjał.
Ekonomia feministyczna a rozwój gospodarczy
Nie możemy dłużej ignorować roli kobiet w gospodarce i chować pod dywan wpływu utartych stereotypów. Zapewnienie kobietom równych szans zatrudnienia, rozwoju i wynagrodzeń niesie szereg korzyści, po które społeczeństwo powinno sięgnąć jak najszybciej.
ZARZĄDZANIE SPRZEDAŻĄ
Czy jesteś pewien, ze właściwie zarzadzasz sprzedażą?
Wybór najważniejszych aktywności sprzedażowych oraz zapewnienie, że są one poprawnie wykonywane przez handlowców, to najlepszy sposób na realizację oczekiwanych wyników sprzedaży.
SZTUCZNA INTELIGENCJA
Jak uczenie maszynowe może pomóc w trenowaniu modeli AI
Nowe obiecujące podejście do trenowania modeli sztucznej inteligencji pozwala organizacjom o niewielkich zbiorach danych współpracować przy zachowaniu bezpieczeństwa informacji zastrzeżonych.
ZARZĄDZANIE
Popraw metody pomiaru różnorodności, a rezultaty też się poprawią
By zyskać dokładniejszy wgląd w obszar różnorodności, równych szans i kultury inkluzywnej oraz móc opracowywać skuteczniejsze interwencje, menedżerowie powinni zmienić podejście do zbierania danych.
RELACJE SŁUŻBOWE
Wykorzystaj sieć kontaktów między pracownikami, by zmieniać kulturę organizacji
Przeprowadzanie ankiet badających wartości wyznawane przez pracowników ma swoje ograniczenia. Lepszy wgląd w kulturę organizacyjna oraz pomysły na to, w która stronę należy ja zmieniać, można zyskać dzięki analizie wzorców współpracy.
CASE STUDY
Młodzi odchodzą najpierw po cichu, a potem jawnie
Prezes firmy ubezpieczeniowej SafetyOne niepokoi się drastycznym spadkiem wyników działu sprzedaży, którym kieruje najlepszy menedżer w całej organizacji. Niepokoi go również duża rotacja pracowników w jego dziale, zwłaszcza wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia. Wszystko wskazuje na to, że spadek sprzedaży jest związany z cichym, a potem jawnym odchodzeniem pracowników z zespołu.
Liderzy muszą być otwarci na zmiany
Transformacja kultury organizacyjnej i zmiana mentalności liderów są konieczne, by zwiększyć efektywność zarządzania różnorodnym zespołem i zaangażowanie pracowników. Inwestycje w rozwój umiejętności przywódczych, promowanie otwartej komunikacji to kluczowe kroki w kierunku utrzymania harmonii w zespole i osiągnięcia sukcesu w zmieniającym się środowisku pracy.
Popraw styl komunikacji, by zatrzymać zetkę!
Zjawisko „cichych odejść” (quiet quitting) zadebiutowało w mediach stosunkowo niedawno i od razu zrobiło ogromną karierę. Ludzie zaczęli opisywać postawę, która jest przeciwieństwem przekraczania oczekiwań i pracy po godzinach. Twoi pracownicy robią niezbędne minimum, nikt nie weźmie dodatkowego projektu? Być może już „cicho odeszli”, jak członkowie zespołu sprzedażowego w SafetyOne.
MATERIAŁ PARTNERA
Nowoczesna infrastruktura Data Center dla lidera e-commerce
Grupa MODIVO podjęła decyzję o modernizacji swojej infrastruktury Data Center, aby sprostać rosnącym wyzwaniom biznesowym. W partnerstwie z firmą K3System zainwestowała w nowoczesne rozwiązania, które zapewniły nie tylko wysoką wydajność, ale także skalowalność, bezpieczeństwo i ciągłość działania.
Jak skutecznie wdrażać innowacje
Kreatywność pracowników jest jak mięsień, który można trenować. Ale nawet jeśli ją wyćwiczymy, to bez procesów innowacyjnych będzie trudno zrobić z niej użytek dla firmy. Liczy się gotowość do weryfikowania pomysłów i umiejętność ich przekształcania w realne rozwiązania. O systemowym podejściu do tworzenia innowacji w transformacji energetycznej opowiada Katarzyna Wszoła, dyrektorka ds. innowacji w Veolia Energia Polska. Rozmawia Joanna Koprowska z „MIT Sloan Management Review Polska”.