Prowadzenie firmy
6 kluczowych działań w zakresie fuzji i przejęć dla stworzenia zwycięskiej organizacji
Nowy raport Korn Ferry ujawnia kluczowe działania, które trzeba wykonać przed przystąpieniem do fuzji, by przyspieszyć rozwój firmy.
Komentarz eksperta: Trzeba wyprzedzać zmiany, aby uniknąć klęski
Firmy z branży usług profesjonalnych muszą starannie wychwytywać nawet niewyraźne sygnały dużych zmian i umiejętnie wykorzystywać je dla potrzeb swoich klientów. Tylko tak mogą pozostać atrakcyjnymi partnerami do rozwiązywania strategicznych wyzwań i uniknąć turbulencji, które mogłyby zachwiać ich przyszłością.
Czy krótkie spodenki łamią zasady służbowego dress code’u?
Fale upałów zalewają amerykańskie miasta, a ponad połowa pracowników w USA chciałaby nosić w pracy krótkie spodenki.
Lojalność pracowników pilnie poszukiwana
W badaniu Talent Trends 2023 ponad połowa Polaków (60%) stwierdziła, że aktywnie poszukuje pracy albo planuje szukać jej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. O transformacji kultury pracy i zmieniających się oczekiwaniach pracowników opowiada Paweł Wierzbicki, Executive Director PageGroup. Rozmawia Joanna Koprowska z redakcji „MIT Sloan Management Review Polska”.
Benefity przyszłości: gotowy przepis na przyciągnięcie i zatrzymanie talentów
Odkrywanie, rozwijanie i utrzymywanie talentów to wyzwanie dla wielu organizacji. W jaki sposób można wykorzystywać potencjał benefitów, by stały się magnesem na utalentowanych ludzi z kompetencjami, których akurat potrzebuje firma?
Lekcje przywództwa z największych fuzji i przejęć ostatnich 50 lat
Fuzje i przejęcia (M&A) są strategicznym posunięciem dla firm dążących do rozwoju, dywersyfikacji lub uzyskania przewagi konkurencyjnej.
Przejęcia przepustką do globalnego wzrostu
Ekspansja zagraniczna to naturalny kierunek rozwoju przedsiębiorstw w wielu branżach. Firmy, aby zapewnić sobie rentowność i wzrost, muszą stale powiększać zasięg swojej działalności o nowe międzynarodowe rynki. Doskonałym przykładem takiego działania jest Rohlig SUUS Logistics, który wykorzystuje akwizycję jako dźwignię globalnego wzrostu.
Komentarz eksperta: Zmiany warto poprzedzić solidną analizą
Przypadek firmy GLAMTENT to klasyczny dylemat, jaki przyjąć kierunek, aby zapewnić wzrost i rentowność organizacji, a jednocześnie wyjść z kryzysu i skutecznie rywalizować z konkurencją.
Chcesz lepiej rozwiązywać problemy? Opowiadaj ciekawsze historie
Jedną z największych przeszkód w skutecznym podejmowaniu decyzji jest niewłaściwe zdefiniowanie problemu. Zbudowanie przekonującej narracji oraz prostej historii sprawi, że problem, który należy rozwiązać, zostanie właściwie sformułowany.
Ciche odejścia pracowników. Jak im zapobiec?
Pracownicy chcą być zaangażowani, nie tylko dobrze zarabiać.
Debata: Zielona logistyka w Polsce – oszczędności mile widziane
W trakcie V Kongresu MIT Sloan Management Review Polska odbyła się debata dotycząca wdrażania celów ESG w Polsce, której uczestnikami byli doświadczeni praktycy biznesu. Przedstawiamy wideo z debaty.
Zostajesz w domu, aby uniknąć wpadki w biurze?
Liderzy mogą przeoczyć jeden powód, dla którego niektórzy pracownicy unikają powrotu do biura: jest nim obawa przed nowymi społecznymi i kulturowymi „polami minowymi” w aktualnym środowisku biurowym.
Polskie firmy IT w poszukiwaniu zagranicznych specjalistów
Rozwój nowych technologii i elastycznych formuł zatrudniania zmienia oblicze rynku pracy IT. O tym, jakie korzyści dla firm mogą wynikać z angażowania pracowników z różnych kultur oraz jakie konkretnie korzyści czerpią z tego zatrudnienia, opowiada Lina Laas, dyrektorka ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w firmie Deel tworzącej globalne rozwiązania w zakresie zatrudniania i płac. Rozmawia Joanna Koprowska.
5 sposobów na pisanie lepszych e-maili
Mimo wielu nowych narzędzi wykorzystanie poczty elektronicznej w pracy wciąż nie słabnie, dlatego odpowiednie pisanie służbowych wiadomości jest dużo ważniejsze, niż się wydaje – może dosłownie zbudować lub załamać karierę.
Pracuj nad swoją firmą. Ale nie w niej
Znane powiedzenie brzmi: „Pracuj nad swoim biznesem, a nie w nim”. Co tak naprawdę ono oznacza?
Bądź gotowy na zakłócenia w dostawach
W dobie niepewności przedsiębiorstwa działające muszą rozwijać cały szereg kompetencji związanych z reagowaniem na zaburzenia w dostawach. Firmy powinny skupić się na umiejętności przewidywania, rozpoznawaniu i diagnozowaniu zakłóceń, skutecznym aktywowaniu zasobów, ochroną przed zakłóceniami oraz monitorowaniu możliwych do rozpoznania zagrożeń.
Czy czterodniowy tydzień pracy przestanie być mrzonką?
Idea czterodniowego tygodnia pracy, niegdyś postrzeganego jako niemożliwa do spełnienia fantazja, w ostatnich latach powoli zaczęła zyskiwać na popularności. Choć wielu pracownikom wciąż może się to wydawać odległym marzeniem, niektóre myślące przyszłościowo firmy już wprowadziły krótsze tygodnie pracy, aby ich pracownicy mieli większą satysfakcję i byli bardziej produktywni.
Satysfakcja z prowadzenia firmy to nie wszystko
Oczekiwania przedsiębiorców wobec działań państwa są proste: stworzyć przyjazne, transparentne warunki prowadzenia biznesu.
Wracają do biura i… tracą motywację
Nowe badania Korn Ferry ujawniają rosnącą liczbę „aktywnie niezaangażowanych” pracowników w biurze. Czy firmy mogą powstrzymać spadek motywacji po powrocie do pracy stacjonarnej?
Firma bez biura. Jak nią zarządzać?
Firma ReJobs powstała siedem lat temu i od początku swojego istnienia pracuje zdalnie. Nigdy nie miała własnego biura i na razie nie zamierza go mieć. Co jest kluczem do efektywnej pracy w takiej formule? Co robią liderzy, żeby podtrzymać motywację jej pracowników? Z Moniką Maćkiewicz, CEO ReJobs oraz recruitment manager w Hortex, rozmawia Maria Korcz.