Innowacje
Etyczne podejście do danych i AI ma biznesowy sens
W obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji i przetwarzania danych zagadnienia związane z etyką stają się równie istotne jak same dane źródłowe. Na temat wpływu AI i danych na biznes opowiada Reggie Townsend, Vice President w SAS Data Ethics Practice. Rozmawia Paulina Kostro.
Innowacje przy filiżance kawy
Dyrektor generalny Blue Bottle Karl Strovink opowiada o innowacjach, o zdobyciu poparcia baristów oraz o gotowości podjęcia ryzyka przejścia na mleko owsiane.
Innowacja produktowa czy nowe rynki?
Producenci namiotów sferycznych po utracie kluczowych klientów z branży eventowej zdali sobie sprawę, że ich model biznesowy wymaga modyfikacji. Muszą podjąć się nowych przedsięwzięć biznesowych, by zwiększyć wydajność i poprawić wyniki w obszarach wzrostu i rentowności. Zadają sobie pytanie, czy lepszym rozwiązaniem wyjścia z kryzysu jest innowacja produktowa i pozyskanie zupełnie nowej rynkowej niszy, czy ekspansja zagraniczna ze sprawdzonym już produktem.
Wyzwól innowacyjne podejście w swojej firmie
Pobudzanie kreatywności i tworzenie innowacyjnych rozwiązań jest dla firmy L’Oréal niekończącym się procesem, a najważniejszym jego elementem są ludzie.
Zbudowaliśmy biznes oparty na fusach
Prowadzenie firmy w duchu ESG może być nie tylko spełnieniem wymogów środowiskowych i oczekiwań klientów, ale też fundamentem dochodowego biznesu. Udowadnia to EcoBean, start-up, który dzięki innowacyjnym technologiom wykorzystuje fusy kawy do tworzenia biosurowców stosowanych w produkcji kosmetyków, opakowań oraz ma ambitne plany dotyczące produkcji leków.
Komentarz eksperta: Intraprzedsiębiorca: futurysta, który działa
Każda zmiana jest podstawą progresu, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach, które zminimalizują ryzyko wprowadzania innowacji.
Klienci nie chcą produktów, których nie będą mogli kontrolować
Z badań wynika, że wyposażanie inteligentnych produktów w funkcjonalne zalety nie może odbywać się kosztem autonomii i prywatności ich użytkowników.
Bydgoszcz czuje zielony klimat zmian
Samorządy także powinny wpisać się w trend szeroko pojętej odpowiedzialności organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko. Bydgoszcz jest przykładem miasta, które aktywnie podejmuje wyzwanie działania w duchu ekologicznej transformacji i świadomie spoglądając w przyszłość, zakłada zielone okulary.
Inteligentne oświetlenie przyszłością magazynów
Oszczędzanie energii elektrycznej oraz obniżanie emisji CO2 stanowi cel coraz większej liczby firm wkraczających na ścieżkę zielonej transformacji. Warto przyjrzeć się obiektom magazynowym, które mają duży potencjał redukcji kosztów i negatywnego wpływu na środowisko. Ciekawych inspiracji dostarcza projekt Rockwool zrealizowany przy udziale SIGNIFY.
Suchy chleb nie tylko dla konia
Firma Rebread wykorzystuje czerstwy chleb do produkcji kosmetyków i produktów spożywczych, takich jak kwas chlebowy i preparaty probiotyczne. Twórcy start‑upu opowiadają o szansach i wyzwaniach towarzyszących prowadzeniu biznesu zgodnie z koncepcją gospodarki cyrkularnej.
Nie rób teatru, rób innowacje
Gdy firmy dążą do maksymalizacji zysków, innowacje mogą zostać zepchnięte na margines. Te obszary przyjmują wtedy całkiem atrakcyjne nazwy, takie jak „laboratorium”, „akcelerator” lub „inkubator”. Ale jeśli nie wygenerują one nic wartościowego dla biznesu, równie dobrze mogą nie istnieć. Wówczas mamy
do czynienia z typowym „teatrem innowacji”, którego w biznesie należy unikać za wszelką cenę.
Cyfrowy bliźniak, czyli innowacyjna kopia rzeczywistości
Wierna cyfrowa kopia obiektów ze świata realnego umożliwia symulowanie w czasie rzeczywistym działania linii produkcyjnych czy łańcuchów dostaw. Okazała się także bardzo przydatna podczas
rekonstruowania zabytków. A to tylko początek listy korzyści, które firmy mogą osiągnąć, korzystając z technologii cyfrowego bliźniaka.
4 kroki do zrównoważonego modelu biznesowego
Pojawiają się coraz to nowe oświadczenia kolejnych firm, które podejmują zobowiązania proklimatyczne; firm zarządzających aktywami, które przedstawiają plany wdrażania idei dbałości o środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, a także regulatorów zapowiadających nowe obowiązki informacyjne oraz poszerzenie zakresu odpowiedzialności producentów.
Nanolearning i EdTech zyskują na znaczeniu
Koncepcja nauki przez całe życie wymaga od osób aktywnych zawodowo ciągłego dokształcania się, by pozostać konkurencyjnym na rynku pracy. Aby zrealizować to założenie, pomocna może okazać się metoda nanolearningu.
Pierwszy polski język neuronowy
Na rynku pojawił się syntezator mowy, który brzmi w języku polskim tak naturalnie, że trudno go odróżnić od prawdziwego ludzkiego głosu.
10 przełomowych technologii na 2023 rok
Jak co roku redakcja MIT Technology Review opublikowała swoją listę rozwiązań, które mogą przynieść epokowe zmiany w dziedzinie ochrony zdrowia, nauki, technologii i biznesu. Eksperci przeanalizowali postępy w zakresie sztucznej inteligencji, biotechnologii, zmian klimatu, informatyki, cyberbezpieczeństwa, nauk o kosmosie i nie tylko. Poniżej przedstawiamy ich typy na bieżący rok. Niektóre były łatwe do przewidzenia, inne będą zaskoczeniem.
Integracja ludzi i technologii, czyli jak stworzyć innowacyjny zespół finansów wspierający rozwój firmy
Przez ostatnich kilka lat automatyzacja i uczenie maszynowe rozwinęły się w błyskawicznym tempie. Różne aplikacje czy tzw. cyfrowi asystenci już przekształciły sposób, w jaki wykonujemy codzienne zadania. Innowacje zmieniają również firmy i jest to transformacja, która na pewno będzie kontynuowana. Jaką wobec tego rolę będą odgrywać ludzie w coraz bardziej zautomatyzowanym miejscu pracy?
Aplikacja pomoże Polakom zadbać o środowisko i walczyć ze śmieciami
Aż 78% Polaków korzysta dziś ze smartfona, który ułatwia komunikację ze światem, zapewnia rozrywkę i pomaga w codziennych obowiązkach. Od teraz urządzenie mobilne może również stać się narzędziem do walki z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska wokół nas.
Ekologiczne rozwiązania to inwestycja w konkurencyjność
Sposoby ograniczania negatywnego wpływu działalności wytwórczej człowieka na środowisko mogą jednocześnie przynosić organizacjom korzyści.
Tania i zielona mobilność
Radykalne plany Komisji Europejskiej w zakresie ograniczeń nowo rejestrowanych aut spalinowych osobowych, jak i ciężarowych, zmierzających do zredukowania śladu węglowego transportu do zera już w 2035 roku, wpisują się w szerszą koncepcję zielonej transformacji Starego Kontynentu. W zwiększeniu konkurencyjności przedsiębiorstwa w czasach zmian przychodzi z pomocą oferta firmy Carsmile.