Przywództwo
Praca, kariera czy cel? Dostosuj zarządzanie ludźmi do… ludzi
Poczucie celu u każdego pracownika jest inne, dlatego podejście lidera do zarządzania nimi także powinno się różnić.
Jak mogę ukształtować swoje dziedzictwo jako lider?
Mam takie poczucie, że w ostatnich kilku latach moje przywództwo sprowadzało się tak naprawdę do zarządzania kryzysem. Chociaż jestem dumna, że firmie udało się osiągnąć stabilność i wzrost w trudnych czasach, jednak nie wydaje mi to się jakimś trwałym dziedzictwem. Dlatego zadaję sobie pytanie, jak mogę w najlepszy i trwały sposób odcisnąć swoje piętno?
V Kongres „MIT Sloan Management Review Polska”: pięć idei, które warto zapamiętać
Podczas kolejnej odsłony kongresu organizowanego przez „MIT Sloan Management Review Polska” odmienialiśmy przez wszystkie przypadki cyfrową transformację, sztuczną inteligencję oraz przyszłość. Ponadto dużo miejsca poświęciliśmy na dyskusje i prelekcje dotyczące zarządzania ludźmi w dobie rewolucji AI i tworzeniu dla nich środowiska pracy sprzyjającego reskillingowi, inkluzywności i innowacyjności.
Sprawdzony przepis na sprawną organizację macierzową
Przeniesienie systemu raportowania do macierzowego modelu organizacyjnego rodzi pewne wyzwania, ale liderzy mogą sobie z nimi poradzić, jeżeli skupią się na czterech kluczowych elementach.
Agnieszka Kolenda, Hays Poland: Zabrakło komunikacji
Oprócz informowania o badaniu menedżerów, dział HR powinien zadbać również o komunikację z pracownikami. Cały zespół powinien dowiedzieć się, dlaczego opinia wszystkich jest tak ważna dla organizacji.
Gdy badanie zaangażowania wprowadza w błąd
W ciągu kilku miesięcy z działu księgowości firmy For Fun Toys, producenta zabawek, odeszły trzy osoby. Kiedy dyrektor finansowy dowiaduje się o kolejnym wypowiedzeniu, razem z szefową działu HR postanawia sprawdzić, dlaczego mimo wysokich wyników w badaniu poziomu zaangażowania rotacja wśród pracowników jest tak wysoka.
Awans poziomy: sposób na rozwój i utrzymanie talentów
Z badań wynika, że awans poziomy gwarantuje obustronne korzyści: zwiększa zadowolenie pracowników oraz wydajność pracodawcy.
Jak przekonać sceptyków do zmian w kulturze organizacyjnej
Zyskiwanie perspektywy może skutecznie zaangażować sceptycznych menedżerów, często zniechęconych „miękkimi” koncepcjami kulturowymi, takimi jak bezpieczeństwo psychiczne.
Pułapki grupowego myślenia
Jako lider możesz zachęcać swoich ludzi z zespołu do patrzenia na rzeczy z różnych perspektyw, ale nie będzie z tego żadnego pożytku, jeżeli nie nauczysz się dostrzegać i rozbrajać myślenia grupowego. Dobra wiadomość jest taka: z chwilą gdy zrozumiesz, jak działają jego podstawowe mechanizmy, zaczniesz bez trudu je rozpoznawać.
Sandra Kolańczyk, ClickMeeting: Jakość zamiast ilości
Bardziej elastyczne podejście w kwestii przeprowadzania badań przyniesie częstszy feedback i dzięki temu umożliwi firmom wcześniejsze skorygowanie strategii lub zdiagnozowanie narastających problemów.
Jak millenialsi widzą i odbierają pokolenie Z?
Ewelina Furtak, szefowa marketingu Cloudware Polska, dzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi współpracy z najmłodszym pokoleniem na rynku pracy, czyli generacją Z.
Dobrzy liderzy zaczynają od decyzji dotyczących... podejmowania decyzji
Każdy prezes już na początku swojego urzędowania powinien ustalić, w jaki sposób w jego firmie będą podejmowane decyzje i poinformować o tym swoich podwładnych.
Chcesz poprawić zdrowie psychiczne pracowników? Zapewnij im dobrych menedżerów
Nawet najlepsze, najbogatsze i najbardziej urozmaicone programy zdrowotne w firmach nie pomogą uzyskać spektakularnych wyników, jeśli pracownicy będą skazani na współpracę z kiepskimi szefami. Wyniki badań pokazują, że aby poprawić zdrowie pracowników, firmy muszą wspierać liderów transformacyjnych, a jednocześnie usuwać ze swoich szeregów destrukcyjnych menedżerów.
Jak zwalniać, by mniej bolało?
Liderzy są w sytuacji nie do pozazdroszczenia, gdy muszą zwolnić członków swojego zespołu. I to niezależnie od tego, czy słusznie, czy nie. Jak sprawić, by zwolnienia nie były tak bolesne dla pracowników?
Jak wspierać motywację wewnętrzną w czasach globalnego spadku zaangażowania
Jednym z największych zmartwień liderów jest dziś niski poziom zaangażowania pracowników. Według ostatnich badań Instytutu Gallupa w Polsce wynosi on zaledwie 14%. Dr Malwinę Puchalską-Kamińską, psycholożkę i trenerkę biznesu z SWPS, zapytaliśmy o to, jak firmy mogą budować zaangażowanie, koncentrując się na jednostce i jej motywacji wewnętrznej. Rozmawia Maria Korcz.
Firma bez biura. Jak nią zarządzać?
Firma ReJobs powstała siedem lat temu i od początku swojego istnienia pracuje zdalnie. Nigdy nie miała własnego biura i na razie nie zamierza go mieć. Co jest kluczem do efektywnej pracy w takiej formule? Co robią liderzy, żeby podtrzymać motywację jej pracowników? Z Moniką Maćkiewicz, CEO ReJobs oraz recruitment manager w Hortex, rozmawia Maria Korcz.
Firma w hybrydowych czasach
Trzy lata mieszania pracy zdalnej i biurowej ujawniły wiele problemów, ale i szans biznesowych. Czy polskie firmy potrafią sięgnąć po nowe możliwości, jakie stwarza im model hybrydowy? Jak radzą sobie z jego zagrożeniami? Spytaliśmy o to osoby, które na co dzień kreują nowe reguły pracy, czyli menedżerów HR.
Dlaczego liderzy boją się autonomii w wirtualnych zespołach
Wielu liderów pracujących zdalnie uważa, że ten model pracy nie tylko ich ogranicza i pozbawia energii, ale też odcina ich od zespołów. Tymczasem na własne życzenie komplikują sobie życie, nie potrafiąc przyznać swoim ludziom większej samodzielności.
Organizacja dobrze nastrojona
Czego firma i jej menedżerowie mogą nauczyć się od orkiestry i grających w niej muzyków.
Skończmy z szufladkowaniem
W budowaniu inkluzywnej kultury organizacyjnej nie chodzi o podziały na starszych i młodszych, kobiety i mężczyzn, Polaków i mniejszości narodowe. Chodzi o to, by tworzyć wszystkim bez wyjątku takie warunki rozwoju, aby wyzwolić ich potencjał z korzyścią dla firmy. O nowoczesnym podejściu do promowania różnorodności, równości i inkluzywności z Karoliną Szmidt, prezeską zarządu i dyrektorką personalną Henkel Polska, rozmawia Joanna Koprowska z redakcji „MIT Sloan Management Review Polska”..