Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Pięć kroków do udanej kariery w branży technologicznej

Dysproporcje płci w branży technologicznej i na stanowiskach kierowniczych nie wynikają z braku kompetencji, lecz stereotypów. Aby przyspieszyć zmiany, warto wziąć swoją karierę we własne ręce i świadomie wykorzystać swój potencjał.

WYRÓWNYWANIE SZANS między kobietami a mężczyznami wymaga działań na styku biznesu, polityki i społeczeństwa, przez co choć postępuje systematycznie, to jednak zbyt wolno. Świadome zarządzanie karierą przez kobiety może stać się katalizatorem wielu pozytywnych zmian w tym obszarze. Moje wieloletnie doświadczenia zawodowe zgromadzone w wielu firmach, w tym w Philips Lighting, a potem w Signify, utwierdzają mnie w przekonaniu, że aby aktywnie tworzyć własną unikalną ścieżkę kariery w świecie nowych technologii, warto przestrzegać pięciu poniższych zasad.

1. Określ swoje cele

Odpowiedz na pytania: Co właściwie chcesz osiągnąć? Jakimi umiejętnościami dysponujesz? Które z nich uważasz za kluczowe? Świadomość swoich potrzeb i talentów pozwoli podjąć lepsze decyzje dotyczące kierunku rozwoju zawodowego. Pamiętaj, że twoją mocną stroną nie muszą być wyłącznie twarde umiejętności. Terminowość czy empatia i umiejętność słuchania to także cechy skutecznego lidera. Najważniejsze to umieć poprzeć je konkretnymi przykładami z życia codziennego lub pracy.

2. Szukaj mentorek/mentorów

Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy „Potencjał kobiet dla branży informatycznej” wynika, że ponad połowa ankietowanych kobiet w „typowo męskich” branżach skarży się na brak wzorców. Nie znaczy to jednak, że ich nie ma, trzeba ich tylko poszukać. Bez trudu znajdziesz potencjalne mentorki na branżowych konferencjach czy na LinkedIn. Możesz także znaleźć mentorów w swojej organizacji, nawiązując kontakt z osobami na porównywalnych stanowiskach lub specjalistami w interesujących cię dziedzinach. Pomocne może być także dołączenie do forów dyskusyjnych i innych tego typu platform.

3. Stale rozwijaj swoje umiejętności

Nie ustawaj w doskonaleniu swoich umiejętności. Pomogą ci w tym nie tylko kursy i szkolenia, ale także uważny dobór kolejnych stanowisk pracy. Zanim zaaplikujesz na stanowisko, zastanów się, co oznacza ono pod kątem dalszych możliwości rozwoju. Nie zawsze wybór wyższego stanowiska jest rozwiązaniem optymalnym. Czasami zrobienie kroku do przodu może wymagać zrobienia kroku w tył. Nie czekaj, aż firma lub dział HR zaproponują ci nową rolę; zamiast tego zaproponuj stanowisko, które jest zgodne z twoimi celami. Aby przekonać firmę do przyjęcia propozycji, zawsze zastanów się nie tylko nad tym, jak sama możesz skorzystać na zmianie, lecz także jaką wartość przyniesie ona pracodawcy.

4. Buduj sieć kontaktów

Networking ma ogromny wpływ na rozwój kariery. Pielęgnuj zatem relacje, które uważasz za cenne, i zabiegaj o nowe – zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Zwyczajnie nie bój się rozmawiać z ludźmi o swojej karierze! Chwal się sukcesami i opowiadaj o projektach, z których jesteś dumna. W ten sposób również przełamujesz stereotypy.

5. Bądź proaktywna

Nie czekaj, aż możliwości same się pojawią – szukaj ich i je kreuj. Zgłaszaj się do projektów, które pokrywają się z twoimi zainteresowaniami, podnoś kwalifikacje i szukaj sposobów, dzięki którym zwiększysz efektywność. Jednocześnie pamiętaj, aby nie utożsamiać proaktywności z pracoholizmem. Angażuj się całym sercem w zawodowe obowiązki, chroniąc przy tym swoje granice osobiste i balans między życiem prywatnym a zawodowym.

W branży technologicznej nie ma jednej ścieżki kariery. A bardziej niż studia kierunkowe liczy się pasja i zaangażowanie. Dzięki temu droga do przekwalifikowania jest prostsza, choć nie brakuje na niej przeszkód, zwłaszcza gdy jest się kobietą. •


Najpopularniejsze tematy