Magazyn
Nr 14, wrzesień - listopad 2022
Jesień 2022
– Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, nie możesz tym zarządzać – powiedział kiedyś Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych autorytetów i teoretyków zarządzania XX wieku. Słowa tego nietuzinkowego wizjonera i badacza procesów zarządczych przywołujemy na okładce, gdyż nowoczesne podejście do mierzenia wyników biznesowych jest motywem przewodnim bieżącego wydania naszego magazynu.
Lista artykułów
Nr 14, wrzesień - listopad 2022
EDYTORIAL
Miara sukcesu
– Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, nie możesz tym zarządzać – powiedział kiedyś Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych autorytetów i teoretyków zarządzania XX wieku. Słowa tego nietuzinkowego wizjonera i badacza procesów zarządczych przywołujemy na okładce, gdyż nowoczesne podejście do mierzenia wyników biznesowych jest motywem przewodnim bieżącego wydania naszego magazynu.
INSPIRACJE
Jak dojrzałe firmy doprowadziły do przełomowej zmiany swojego biznesu
To silne ambicje popychające firmy do rozwoju są kluczowym czynnikiem umożliwiającym powstawanie nowych przedsięwzięć.
Wpływ wojny w Ukrainie na sektor IT w regionie
Ukraina w ostatnich latach była jednym z kluczowych ośrodków outsourcingu usług IT, m.in. dla takich gigantów jak Apple, Google czy Microsoft. Całkowitą roczną wartość eksportowanych usług informatycznych przed wojną szacowano na 6,8 miliarda dolarów rocznie, co stanowiło wówczas 4% PKB tego kraju.
Co tracą ludzie, gdy pozwalamy sztucznej inteligencji podejmować decyzje
Minęło ponad 50 lat od czasu, gdy HAL, złośliwy komputer z filmu 2001: Odyseja kosmiczna, po raz pierwszy przeraził widzów, zwracając się przeciwko ludziom, których miał chronić. To tylko film, ale dobrze pokazuje to, co nas w sztucznej inteligencji niepokoi: że zyska ona nadludzkie moce i zechce podporządkować sobie człowieka. Czy już teraz należy zacząć się martwić o sztuczną inteligencję?
Jeśli nie możesz obsadzić stanowisk, zdefiniuj je na nowo
Gwałtowny wzrost liczby pracowników odchodzących z pracy w miarę przedłużania się pandemii COVID-19 oraz zwiększające się problemy pracodawców z talentami, na i tak już ubogim rynku pracy, wywołał przewidywalną reakcję: zwiększenie wynagrodzeń i jeszcze lepsze benefity.
Albo zerowe zużycie energii netto, albo… Jaki jest alternatywny scenariusz?
Analiza możliwych scenariuszy może pomóc przedsiębiorstwom porównać koszty przejścia na zerowe emisje dwutlenku węgla netto w porównaniu z ryzykiem utrzymania status quo.
Innowacje, które inspirują
Nowe technologie zmieniają nie tylko funkcjonowanie firm, ale także rewolucjonizują życie codzienne we wszystkich zakątkach świata. Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania i innowacje technologiczne, które powstają na styku świata biznesu i nauki.
TEMAT NUMERU
W poszukiwaniu idealnego KPI
W jaki sposób radykalne uproszczenie sposobu mierzenia wyników pomogło pewnej firmie uzgodnić działania pracowników z celami organizacji, inwestować w bardziej przemyślany sposób oraz zaszczepić kulturę uczenia się i współpracy.
Pięć kategorii dla doskonalszych KPI
Badania pokazują, że większa jawność KPI i ich wyraźniejsze dopasowanie mają kluczowe znaczenie dla ogólnej skuteczności mierzenia wyników.
Sztuczna inteligencja zmieni to, jak mierzysz – i to, jak zarządzasz
Liderzy rozumiejący znaczenie danych wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji do odkrywania nowych wskaźników efektywności i poprawy zgodności swoich działań ze strategią.
Dlaczego błędne KPI zagrażają transformacji cyfrowej
Udane inicjatywy związane z cyfryzacją wymagają od liderów określania wskaźników efektywności w odniesieniu do celów biznesowych popartych danymi, a nie do zasobów technologicznych.
RAPORT
Systemy CRM i ERP wyznaczają tempo zmian w organizacji
Zanim firma zdecyduje się na żmudny proces połączenia wykorzystywanych do tej pory osobno systemów CRM i ERP w jeden, powinna przemyśleć inną kwestię. Czy lepszym rozwiązaniem nie będzie przejście na wspólny, chmurowy system, który zastąpi starsze rozwiązania?
Jak stworzyć cyfrowy model funkcjonowania przedsiębiorstwa energetycznego?
Rewolucja, która od kilku lat trwa w branży energetycznej, nieustannie przyspiesza. Zmiany, przez które przechodzi cały sektor, odczuwają także klienci. Dlatego jeśli firmy chcą umocnić swoją pozycję na rynku, powinny dziś szczególnie o nich zadbać. Z pomocą przychodzą rozwiązania platformowe, takie jak Salesforce Energy & Utilities Cloud.
MATERIAŁY PARTNERÓW
Skuteczna cyberochrona wymaga działania na wielu płaszczyznach
W nieprzerwanie zmieniającym się świecie bezpieczeństwo IT jest procesem, a nie celem samym w sobie. Informacje przetwarzane w systemach IT stanowią bezcenną wartość, a ich ochrona jest priorytetem.
Migracja e-commerce – w jaki sposób wybrać odpowiednią platformę?
Proces zmiany platformy e-commerce może być zniechęcający, ale migracja witryny na odpowiednią może pomóc w rozwoju biznesu oraz zapewnieniu długoterminowego sukcesu firmy. Piotr Tomaszewski, Project Manager ze Spyrosoft E-Commerce, dzieli się swoimi doświadczeniami z przeprowadzenia migracji sklepu internetowego Rose Du Château – gdzie pełnił wówczas funkcję E-commerce Managera – z platformy Shoper na Magento
KULTURA ORGANIZACYJNA
Dobrze zaprojektowana praca czyni nas mądrzejszymi
Praca, która zapewnia autonomię, wymaga rozwiązywania problemów i spełnia inne kryteria dobrego projektu, może wzmocnić umiejętności poznawcze pracowników i sprzyjać ich nieustającemu uczeniu się.
Najlepsi pracownicy mają supermoc: są szczęśliwi
Przeprowadzone na szeroką skalę badanie wykazało, że dobre samopoczucie oraz zadowolenie z życia sprzyjają osiąganiu doskonałych wyników w pracy.
MODEL BIZNESOWY
Ekonomia jednostki – warto mieć ją na względzie
Prosta, choć często pomijana ekonomia jednostki może pomóc przedsiębiorcom na czas zorientować się, czy przypadkiem nie narażają swojego biznesu na poważne straty.
CYFRYZACJA
Kiedy stopniowa zmiana jest lepsza od radykalnej transformacji
Przedsiębiorstwa przemysłowe być może nie są pionierami rewolucji cyfrowej, jednak ich ewolucyjne podejście do przeprowadzania udanych inicjatyw w sferze technologii cyfrowych kryje w sobie cenne lekcje dla innych sektorów.
CYBERBEZPIECZEŃSTWO
Cyberbezpieczeństwo w czasach cyberwojny
Jeśli dopiero teraz wprowadzasz ochronę cybernetyczną w swojej firmie, prawdopodobnie jest już za późno.
EKSPANSJA ZAGRANICZNA
Myśl globalnie, a innowacje wprowadzaj lokalnie
Międzynarodowe firmy sięgają po technologie cyfrowe, by wykorzystać zasoby twórcze na swoich rynkach.
STRATEGIA
Pracuj nad strategią w modelu otwartym
Tworzenie strategii w wąskim gronie, za zamkniętymi drzwiami, jest receptą na porażkę.
STUDIUM PRZYPADKU
Doświadczony specjalista czy utalentowany junior?
Przedsiębiorstwo produkcyjne wdrożyło oprogramowanie do obsługi automatyki przemysłowej, którego jedną z funkcji miało być przekazywanie danych do firmowego systemu informowania obszaru produkcji. Rzecz jednak nie działała tak jak powinna. Ekspert, który miał to naprawić, nie dojechał, system zawiódł. Firma prawie straciła kontrakt.
Komentarz eksperta: Postaw na młody talent
Dobrze zorganizowany program praktyk i staży to jeden z kluczowych sposobów na pozyskiwanie i rozwijanie talentów.
Komentarz eksperta: Zainwestuj w przyszłość i zatrudnij juniora
W branży nowych technologii warto zwracać uwagę na tzw. nieoszlifowane diamenty – osoby z ogromnym potencjałem i pasją, ale jeszcze bez dużego doświadczenia zawodowego.