Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Biznes z kosmosu – 5 inspiracji dla przedsiębiorców 

Dyscyplina, działanie z wykorzystaniem ograniczonych zasobów, zależność od zaawansowanych  technologii. W tych i innych aspektach misje, których celem jest podbój kosmosu, mogą być inspiracją dla firm, szczególnie w czasie kryzysu. Przypominamy 5 tekstów pokazujących powiązania kosmosu z biznesem.

1. Poza blaskiem fleszy. Biznesowe znaczenie lotu SpaceX i NASA

O wspólnej misji NASA i SpaceX złośliwi mówili, że to wielki krok dla technocelebryty Elona Muska, a żaden dla ludzkości. O ile kwestia społecznej użyteczności lotów w kosmos jest dyskusyjna, to model współpracy wypracowany przy tej misji może być kluczowy dla innowacyjnych biznesów.

2. 50 lat temu człowiek zdobył Księżyc. Co tak naprawdę zmieniło to wydarzenie

„Dotarcie do księżyca jest dwa razy trudniejsze niż wejście na orbitę, a lądowanie na Księżycu jest dwa razy trudniejsze niż dotarcie tam. Powrót do domu jest jeszcze dwa razy trudniejszy” – tak o pionierskim lądowaniu na Srebrnym Globie mówi David Parker, dyrektor British National Space Centre. Jak udało się pokonać te trudności dzięki woli, umiejętnemu zarządzaniu i technologii i czego z misji Apollo może nauczyć się współczesny biznes?

3. Misje kosmiczne — lekcje pracy zdalnej?

Skuteczne przystosowanie się do pracy w domu wymaga wypracowania nowych rutynowych czynności — podobnych do tych, które doskonalą astronauci. Dla menedżerów zaskakująco pomocne mogą okazać się wnioski z informacji na temat tego, jak astronauci organizują swój czas i swoje działania, co prowadzi do lepszego planowania i wykonywania pracy w złożonym środowisku. Przyjęcie niektórych „kosmicznych” praktyk może pomóc pracownikom w dostosowaniu się do pracy przyszłości.

4. Największa komercyjna sieć satelitów – Starlink

Dostęp do internetu jest dziś nieodzownym warunkiem rozwoju cywilizacyjnego, także w wymiarze ekonomicznym. Obecnie cieszy się nim około 4 miliardów ludzi. To dużo, ale biorąc pod uwagę, że liczba wszystkich mieszkańców naszej planety zbliża się do 8 miliardów, wciąż jest wiele do zrobienia. Sieć Starlink stworzona przez firmę SpaceX to próba wypełnienia części luk w dostępie do sieci. Jak bardzo udana?

5. Wkład prywatnych firm w przemysł kosmiczny „wystrzelił w kosmos”

Większość związanych z kosmosem osiągnięć ludzkości wydarzyła się w czasach, kiedy rozwój przemysłu kosmicznego subsydiowany był niemal w całości przez państwa. Teraz zaczyna się to zmieniać, a prywatne firmy coraz bardziej liczą się w kosmicznym wyścigu. Nadal jednak daleko im do skali państwowych agencji kosmicznych.


Najpopularniejsze tematy