Stres
Odrobina stresu nierzadko potrafi nas pobudzić do działania, skutecznie zmotywować i dostarczyć impulsu niezbędnego do sprawnego wykonania zadania. Jednak stres w większych dawkach z okazjonalnego sprzymierzeńca może stać się prawdziwym wrogiem, blokującym naszą efektywność, a nawet zagrażającym zdrowiu. Jak się przed tym uchronić? Jak walczyć ze stresem?
Pokaż więcejDobrostan w pytaniach i odpowiedziach (część II)
Troska o dobrostan pracowników wpływa na wzrost ich satysfakcji z pracy, efektywniejsze nawiązywanie relacji, sprawniejszą komunikację oraz lepszą kondycję psychiczną i fizyczną. Dbający o niego pracodawcy mogą więc liczyć na szybsze realizowanie zadań i celów organizacyjnych, zmniejszenie absencji chorobowej oraz rotacji pracowników, a tym samym na lepszy wizerunek firmy na rynku pracy.
Magdalena Pasecka, Innova Capital: Nie wierzę w to, że da się robić wszystko na 100%
W kolejnej odsłonie podcastu "Sekrety Mistrzów" rozmawiamy o blaskach i cieniach pracy w funduszu inwestycyjnym.
Zadbaj o bezpieczeństwo psychiczne w pracy. To się opłaci
Wydajny zespół plotkuje, opowiada żarty i rozmawiając ze sobą, nie boi się używać sarkazmu. Może sobie na to pozwolić wtedy, kiedy pracodawca zapewni mu psychiczne bezpieczeństwo.
Jak wrócić z urlopu i przeżyć?
Zbliża się koniec urlopu, a ty, zamiast napawać się ostatnimi chwilami wakacji, zaczynasz rozmyślać o stosach maili i niedokończonych projektów, które czekają na ciebie w pracy? Niestety bywa i tak – urlop, zamiast niwelować stres, potrafi go skutecznie wzmocnić. Na szczęście są sposoby na to, by wrócić do pracy miękko i bezstresowo.
Hardiness – sposób radzenia sobie ze stresem
Gdy pojawia się sytuacja kryzysowa, uciekasz czy wychodzisz naprzeciw zagrożeniu? Użalasz się nad sobą czy szukasz rozwiązania? Skupiasz się na emocjach czy aktywnie szukasz pomocy? Która strategia przetrwania bardziej się opłaca? Która jest zdrowsza?
Zapewnij bezpieczeństwo
Dlaczego zebry nie mają wrzodów mimo licznych zagrożeń ich środowiska naturalnego? To proste – nie walczą ze sobą wewnętrznie. Stado tworzy krąg bezpieczeństwa, w którym wewnętrznie nie istnieją źródła stresu – jest za to współpraca. W organizacjach biznesowych bywa, niestety, inaczej.
Pracujesz po kilkanaście godzin dziennie? Szkodzisz sobie i swojej firmie
Wszyscy znamy – często z autopsji – obraz zapracowanego biznesmena, spalającego się w pracy po kilkanaście godzin dziennie. Najsmutniejsze w tym obrazie jest jednak to, że – jak pokazują badania – nie służy to dobrze ani jemu, ani organizacji.
Kobiety lepiej sobie radzą z pracą zdalną
Praca zdalna, która przed pandemią była kojarzona głównie z freelancerami i wolnymi zawodami, z dnia na dzień stała się koniecznością. Większość Polaków polubiła home office, co potwierdzają ostatnie badania przeprowadzone przez PwC.
6 sposobów na efektywność i dobre samopoczucie przy pracy zdalnej
Praca zdalna nie musi oznaczać chaosu i ciągłego zmagania się z rozpraszającymi sygnałami. Wystarczy stosować się do kilku prostych (z pozoru) zasad, by podczas pracy w domowych warunkach zachować zdrowie psychiczne i jednocześnie zwiększyć efektywność.
Pięć typów ludzi, którzy pomogą ci uporać się z toksycznymi współpracownikami i uniknąć niepotrzebnego stresu
Praca w dużej organizacji często jest stresująca, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z toksycznymi relacjami oraz stresującymi sytuacjami. Przedstawiamy kilka sposobów na przekształcenie miejsca pracy w oazę spokojnej pracy i rozwoju.
Depresja i wypalenie zawodowe mają wspólne przyczyny
Wypalenie zawodowe prowadzi do długofalowego zmniejszenia produktywności pracownika, więc naukowcy od lat próbują zrozumieć przyczyny tego stanu rzeczy – by skutecznie im przeciwdziałać. Z najnowszych badań wynika, że znaczna część czynników powodujących wypalenie zawodowe pokrywa się z przyczynami rozwoju depresji.
Pracownicy narzekają na utrudnienia związane z pracą zdalną. Mimo to nie chcą rezygnować z home office
Aż 42% pracowników narzeka, że kultura organizacyjna ich przedsiębiorstwa ucierpiała podczas pandemii. Frustrację budzą szczególnie problemy techniczne, brak komunikacji i stres związany z coraz bardziej rozmywającą się granicą pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
Transparentność finansowa firmy redukuje stres i wzmacnia zaufanie pracowników
Prowadzenie przejrzystej polityki finansowej zmniejsza stres pracowników i poprawia ich relacje z przełożonymi – dowodzą badania przeprowadzone na 15 tysiącach zatrudnionych w ponad 2500 miejscach pracy w Wielkiej Brytanii.
Wyzwalanie efektywności lidera w 2021 roku: gdzie szukać energii?
Ubiegły rok był dla menedżerów sprawdzianem nie tylko ich umiejętności, ale również odporności psychicznej. Jak dbać o swój dobrostan, minimalizować stres i przeciwdziałać w porę wypaleniu zawodowemu?
W czasach globalnej niepewności to biznes pozostaje ostoją zaufania publicznego
Konsumenci obawiają się raczej utraty pracy, zmian klimatu i ataków hakerskich niż zachorowania na COVID-19. Bardziej ufamy prywatnym firmom niż instytucjom publicznym czy mediom, choć również w przypadku poszczególnych branż widać, że wiara w stabilność poszczególnych sektorów gospodarki jest ograniczona.
Zamiast kart na siłownię firmy oferują pracownikom konsultacje psychologiczne
Izolacja społeczna, w jakiej funkcjonujemy, ma realny wpływ na nasze samopoczucie. Z tego powodu część firm postanowiła wesprzeć zatrudnionych w tym zakresie, wykupując konsultacje psychologiczne w formie telefonicznej lub online.
W poszukiwaniu mitycznego balansu - rozmowa z Małgorzatą Czernecką z Human Power
Spójrzmy prawdzie w oczy – osiągnięcie równowagi życiowej jest bardzo trudne i... krótkotrwałe. Co więcej pogoń za mitycznym balansem bywa wyczerpująca, frustrująca i nigdy nie ma końca. Małgorzata Czernecka, psycholog, psychoterapeuta, CEO Human Power proponuje inne podejście i zachęca, by celebrować uważność, wykorzystywać sekretne rytuały i zarządzać własną energią.
Psychiczne koszty pandemii
Pandemia koronawirusa stanowi zagrożenie dla życia ludzkiego nie tylko w sposób bezpośredni.
Ewa Stelmasiak: zarządzanie stresem to trud, który się opłaca
Aby zadbać o innych, najpierw musisz zadbać o siebie – mówi Ewa Stelmasiak, ekspertka ds. kultury well-being. Menedżerowie powinni sobie wziąć do serca te słowa zwłaszcza teraz. Tylko jak to zrobić, skoro na wszystko brakuje dziś czasu?
Jak pomóc zespołowi radzić sobie ze stresem i niepewnością w zmianie?
W dobie kryzysu i pandemii ciągłe zmiany są codziennością. Każdego dnia mierzymy się z ogromną liczbą nowych bodźców, informacji i wyzwań. Ma to negatywny wpływ na nas i na nasze zespoły, które odczuwają ciągły niepokój o przyszłość. Skorzystaj z konkretnych wskazówek, jak walczyć ze stresem i oswajać się ze zmiennymi warunkami pracy.