Rosnące koszty pracownicze, prądu, surowców, galopująca inflacja, problemy z płynnością finansową to tylko niektóre bolączki rodzimych przedsiębiorców, które potrafią doprowadzić ich do poważnych problemów. Dlaczego prowadzenie biznesu w Polsce to duży akt i jak ratować firmę, gdy znajduje się nad przepaścią?
Zapewne słyszałeś ostatnio o jakiejś upadłości lub restrukturyzacji? Nic dziwnego, skoro ich liczba w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc. Tylko w 2023 roku upadłość w Polsce ogłosiło o 20% więcej firm produkcyjnych niż w 2022 roku, wzrosła również liczba otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych – zarejestrowano ich 594, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2022 roku, jak wynika z opracowania MGBI. Ogółem wzrost liczby restrukturyzacji dla wszystkich branż sięgnął prawie 90%, a ich liczba zbliżyła się do czterech tysięcy! To nie są dobre wieści również dla przedsiębiorców, którym wydaje się, że mają wszystko pod kontrolą.
„Gdy jedna firma wpada w finansowe tarapaty, jej problemy mogą się odbić na jej kontrahentach, powodując efekt domina”– mówi Sylwia Szerenos, członkini zarządu Continuum Restrukturyzacje Sp. z o.o., którą gościliśmy podcaście MIT Sloan Management Review Polska. Jako kwalifikowana doradczyni restukturyzacyjna na co dzień zajmuje się ratowaniem firm znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i jak przyznaje ma ręce pełne roboty. Z jej obserwacji wynika, że obecnie pod największą presją znajdują się branże takie jak budownictwo, transport, spedycja, przemysł, handel czy usługi.
Patokancelarie – dlaczego mają klientów i jak się nie dać im nabrać?
Od kiedy restrukturyzacje zyskały na popularności, powstała masa patokancelarii, które wabią klientów obietnicą stuprocentowej skuteczności, a przed którymi przestrzega Sylwia Szerenos. Jak podkreśla takie współprace często kończą się jeszcze większymi długami przedsiębiorcy, utratą zdrowia i nie rzadko nadziei.
Osoby znajdujące się w podbramkowej sytuacji podejmują nieracjonalne decyzje, dając się zmanipulować wyrafinowanych technikom sprzedażowym i zaciągając kolejne długi, aby tylko uratować firmę i majątek. Tymczasem rzadko kiedy nawet rozmawiają z profesjonalistą.
„To handlowiec, któremu zależy wyłącznie na sprzedaży usługi, a nie na ratowaniu firmy, obiecuje gruszki na wierzbie” - podsumowuje Szerenos.
Restrukturyzacje są skomplikowanym i złożonym procesem, w którym sukces zależy nie tylko od dobrze wykonanej pracy po stronie kancelarii, lecz także od przemyślanego planu restrukturyzacyjnego, dobrej woli wierzycieli, z którymi trzeba wypracować satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie oraz postawy samych liderów restrukturyzowanej firmy. Wbrew pozorom nie każdą firmę da się uratować i nie każdą ratować warto.
Wysłuchaj podcastu z Sylwią Szerenos, aby poznać fakty i mity o restrukturyzacji!
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat ratowania firmy, zapraszamy do wysłuchania podcastu MIT Sloan Management Review Polska, w którym członkini zarządu Continuum Restrukturyzacje, kwalifikowana doradczyni restrukturyzacyjna, adwokatka Sylwia Szerenos opowiada o trudach prowadzenia biznesu w Polsce oraz o tym, jak wyglądają od kuchni restrukturyzacje. Oto, czego między innymi dowiesz się z naszej rozmowy:
Dlaczego liczba restrukturyzacji i upadłości w Polsce systematycznie rośnie?
Skąd się biorą patokancelarie żerujące na przedsiębiorcach w trudnej sytuacji i jak się nie dać im oszukać?
Jakie powtarzające zaniedbania ze strony przedsiębiorców prowadzą do problemów finansowych?
Kiedy warto ratować firmę, a kiedy lepiej, aby zniknęła z rynku?
Jakie są najczęstsze błędne przekonania przedsiębiorców na temat restrukturyzacji i upadłości?