Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Wyzwania cyfrowej transformacji – opinie i rady polskich i światowych ekspertów na konferencji "MIT Sloan Management Review Polska": Productivity – Humanity – Technology

Zrozumienie związku między człowiekiem a technologią jest kluczem do odpowiedzialnego rozwoju biznesu prawie w każdym obszarze – czy to w dziedzinie energii, mobilności, czy zdrowia, pracy lub nauki. W jaki sposób digitalizacja zmienia ludzkie życie i jak przyszłe trendy mogą wpłynąć na produktywność? Które kompetencje i predyspozycje osób decyzyjnych są najistotniejsze w kontekście efektywnego wykorzystania technologii?

Po ponad roku z pandemią wiemy już dobrze, że transformacja cyfrowa to nie wybór organizacji a biznesowe ultimatum. Wszechobecna digitalizacja unaoczniła też, jak istotną rolę w tym procesie odgrywają ludzie – klienci i pracownicy. Dzisiejsi liderzy stoją więc przed nie lada wyzwaniem - muszą zastanowić się nie tylko jakich narzędzi i technologii używać, ale także jak dostosować style zarządzania do dynamicznie zmieniających się wymogów świata. Efektywne przywództwo w „nowej normalności”, oprócz zrozumienia cyfryzacji i procesu zmiany, wymaga kompetencji w zakresie kierowania zespołami w środowiskach hybrydowych, motywowania czy radzenia sobie ze stresem. Stąd motyw przewodni tegorocznej edycji Konferencji MIT Sloan Management Review Polska: Productivity – Humanity – Technology.

Organizacja w procesie transformacji: między „twardymi” a „miękkimi” czynnikami sukcesu

Skuteczne zarządzanie wiąże się z koniecznością balansowania między jego miękkimi i twardymi aspektami. W dzisiejszych czasach organizacje powinny przyjąć strategie uwzględniające duży udział pracy zdalnej, a także pracy projektowej, a nie zespołowej – organizacje sieciowe.

Skończył się już model pracy, która jest ściśle określona, wystandaryzowana. Tego typu prace są już zresztą zastępowane przez automatyzacje. Wszystko to, co można ustandaryzować, opisać jako algorytm – da się zastąpić przez „maszyny”, które zrobią to lepiej. Cały czas pozostaje za to miejsce na pracę twórczą, innowacyjną. Pandemia jeszcze przyśpieszyła ten proces – przyśpieszył automatyzację, równocześnie zwrócił większą uwagę na osoby o wysokich kompetencjach, osobach twórczych.

Jakie kompetencje pracowników są obecnie (i będą w przyszłości) kluczowe?

  • technologiczne

  • społeczne, emocjonalne

Ale uwaga na pułapkę przyśpieszenia, w którą wpadają najlepsze, najbardziej ambitne firmy. Jeśli organizacja cały czas stara się jak najszybciej rozwijać, może doprowadzić do wypalenia pracowników. Dużym obciążeniem jest też brak widocznego planu rozwoju.

Nowa kultura pracy musi być kulturą wspierającą przedsiębiorczość, a nie skupiać się na odpowiedzialności pracowników.

Idealna transformacja łączy technologię z humanizmem

Rozwój wymaga wychodzenia ze sfery komfortu, ale jeśli będziemy cały czas przebywać poza tą sferą, nastąpi szybkie zmęczenie i wypalenie pracowników. Organizacje muszą więc znaleźć odpowiedni balans między rozwojem, „ćwiczeniem mięśni”, a aspektami, które pozwalają pracownikom się zrelaksować, budować relacje, rozwijać kompetencje miękkie.

Jak korzystać z zasobów firmy szybciej, bezpieczniej i... wszędzie

Szacuje się, że nadal ok. 95% przedsiębiorstw na świecie wykorzystuje własne centra danych, ale coraz większą dynamikę wykazuje trend przenoszenia danych do chmury publicznej. Z ważnym zastrzeżeniem – okazuje się, że całkowite przejście „do chmury” nie zawsze jest efektowne, za to znacznie lepiej sprawdzają się rozwiązania hybrydowe. Polegają one na łączeniu „chmury prywatnej” z „chmurą publiczną”, w różnych formach.

Jak liderzy cyfrowej transformacji zwiększają swoją przewagę biznesową, korzystając z chmury

Inwestowanie w technologie i innowacje naprawdę się opłaca – pokazują to wyniki liderów, którzy położyli duży nacisk na rozwój tych aspektów rozwoju firmy:

Badania pokazują, że na terenie Europy Środkowo‑Wschodniej (w tym w Polsce) cyfryzacja w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przyśpieszyła dwukrotnie.

Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft

Adopcja „chmury” w Polsce wynosi już 24%. Skok z kilkunastu procent dokonał się niezwykle szybko, a ten trend nadal się utrzymuje. Tym bardziej ważne jest ustalenie strategii przejścia do chmury, zarówno publicznej, jak i on premise – proporcje zależą od firmy, od branży. Ale niezależnie od tego warto do chmury dążyć – to ogromna szansa na przyśpieszenie rozwoju własnej firmy.

Biznes platformowy: jakie strategie okażą się skuteczne w czasach cyfrowej rywalizacji i szybkich innowacji

Najłatwiej zrozumieć, czym jest platforma, patrząc na producentów samochodów. Produkują oni wiele różnych modeli samochodów, korzystając z tej samej płyty podłogowej i wielu innych podzespołów, takich jak silniki itd. Podobnie ma to miejsce w przypadku platform gospodarczych – różne firmy mogą poprzez wspólną platformę prowadzić oddzielne, własne biznesy.

Indeks górny Zrzut z wystąpienia Michaela Cusumano, z MIT Sloan School of Management. Indeks górny koniec

Indeks górny Zrzut z wystąpienia Michaela Cusumano, z MIT Sloan School of Management. Indeks górny koniec

Indeks górny Michaela Cusumano, z MIT Sloan School of Management. Zrzut z wystąpienia Indeks górny koniec

Ale uwaga – platforma nie jest receptą na wszystko. Świetnie sprawdza się jako narzędzie do rozwoju czy transformacji swojego biznesu, ale jeśli sam pomysł na biznes jest słaby, to platforma też tu nie pomoże. Stworzenie platformy nie jest gwarancją sukcesu firmy. Dlatego zacząć trzeba od dobrego produktu lub usługi, a następnie dokładamy do niego platformę innowacyjną lub transakcyjną.

Inteligentne zarządzanie dokumentem w nowej rzeczywistości. Czy nadchodzi koniec papierowych dokumentów?

Pandemia niesamowicie przyśpieszyła cyfrową transformację firm – w tym zautomatyzowała wiele procesów administracyjnych, m.in. elektroniczny obieg dokumentów.

Ważne aspekty elektronicznego obiegu dokumentów:

  • zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa

  • wygoda zdalnego zarządzania i kontroli procesów

  • wygoda dostępu, dostęp mobilny, dostęp wirtualny

  • efektywność i szybkość procesów

  • łatwość wykonywania kopii zapasowych

Zautomatyzuj powtarzalne zadania w swojej firmie

W wielu firmach głównym wyzwaniem jest przetwarzanie dużych zbiorów danych. Pracownicy dużo czasu poświęcają na powtarzalne zadania, a sytuacji nie ułatwia konieczność korzystania z kilku różnych kanałów sprzedażowych i obsługi klienta. Rozwiązaniem jest RPA, który z jednej strony pozwala ograniczyć koszty, a z drugiej zmniejszyć liczbę potencjalnych błędów podczas wprowadzania i przetwarzania danych.

Technologia Robot Process Automation polega na stworzeniu programu, który naśladuje pracę człowieka. Można zautomatyzować tego typu zadania jak logowanie do aplikacji, wypełnianie formularzy, wykonywanie obliczeń, otwieranie e‑maili i załączników, wydobywanie danych z różnych źródeł - m.in. z dokumentów takich jak faktury i zamówienia, a także ze stron internetowych.

Nowe sposoby potwierdzania tożsamości klientów

Użytkownicy oczekują cyfrowych usług i łatwej obsługi klienta, a jednocześnie ważne, aby takie rozwiązanie było bezpieczne. Wygodne potwierdzenie tożsamości zapewnia aplikacja eDO App, która pozwala w łatwy sposób potwierdzić tożsamość, podpisać się elektronicznie, a także zapłacić rachunki. Rozwiazanie zapewnia kryptografia zabezpieczająca nowe dowody osobiste, paszporty i karty pobytu. Prowadząc biznes warto już teraz skorzystać z tego narzędzia, które już wkrótce będzie coraz częściej wykorzystywane.

MIT - uczelnia, która wywołała tornado przedsiębiorczości

Większość nowych firm, które powstają, są takie same jak wszystkie inne. Jeśli tak nie jest, biorą istniejące produkty i strają się je ulepszyć. Tego typu innowacje są potrzebne, jednak niezbyt ekscytujące. To, na czym skupia się MIT, to wykorzystywanie bardziej ambitnych technologii, które są w stanie „przewrócić stolik” w wielu branżach, m.in. w biotechnologii, IT i robotyce, finansach, a także wielu innych. W ten sposób przez MIT przewinęło się „tornado” nowych idei i przedsiębiorców, którzy stworzyli świat, jaki dziś znamy. O tym właśnie opowiada nowa książka profesora Edwarda Robertsa „Celebrating Entrepreneurship”.

Praca hybrydowa - wyzwania i rozwiązania technologiczne

Okazuje się, że pracownicy różnią się pod względem efektywności w określonych godzinach, dlatego w przypadku pracy hybrydowej powinniśmy indywidualnie podejść do każdego zatrudnionego. Jest to o tyle ważne, że dwóch na trzech pracowników oczekuje elastycznego modelu pracy, w którym sami będą mogli zdecydować, w jakim trybie chcą wykonywać swoje obowiązki służbowe. Powinniśmy też postawić na nowe technologie, które będą jednocześnie możliwie niezawodne.

Praca hybrydowa to wyzwanie również dotyczące organizacji biura, w  którym większość pracowników nie będzie przebywało cały czas. W związku z  tym możemy zastanowić się nad optymalizacją potrzebnego miejsca, dlatego już teraz popularne są tzw. hot deski. Innym rozwiązaniem, które ułatwiają organizację pracy hybrydowej, są np. inteligentne szafki, które możemy zamknąć i  otworzyć za pomocą identyfikatora.

Energy Leadership - jak osiągnąć lepszą produktywność zespołów dzięki jasnym miernikom?

Trish Cotter z MIT Entrepreneurship porównała energię jaką liderzy przekazują członkom swoich zespołów do tej, którą wykorzystują sportowcy. Podobnie jak w przypadku sportu mamy do czynienia z treningami anabolicznymi i katabolicznymi, tak każdy w inny sposób znosi obciążenie pracą.

Dzięki temu powstał Energy Lidership Index. To narzędzie umożliwia ustalenie jaki jest najbardziej odpowiedni profil energetyczny dla poszczególnych osób. Dzięki temu można bardziej świadomie planować zadania i lepiej zarządzać stresem. W ten sposób unikniemy przeciążenia zespołów, ograniczymy niepokój, w wyniku czego będziemy w stanie lepiej wykorzystać energię zespołu, aby osiągnąć lepsze wyniki.

Zadbaj o cyberbezpieczeństwo firmy tak jak dbasz o swoje zdrowie

Cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa możemy porównać do zdrowia. Tak jak dbamy o nasze ciało, chodzimy do lekarza, biegamy, zdrowo się odżywiamy, tak powinniśmy dbać również o bezpieczeństwo systemów informatycznych. Jeśli jednak je zaniedbamy może zdarzyć się „choroba”, w tym wypadku nazywana incydentem.

W wyniku takiego incydentu możemy stracić:

  • ciągłość biznesu

  • pieniądze

  • dane

  • reputację

Jak się zabezpieczyć?

Dane jako kapitał nowej ekonomii

Ludzie nie ufają firmom, które zajmują się sztuczną inteligencją i big data. Tymczasem dane obecnie są paliwem współczesnej gospodarki. Profesor Alex Pentland w swoim wystąpieniu zacytował Thomasa Piketty'ego, który zauważył, że to nie wykorzystanie danych jako współczesnej waluty jest problemem, ale to, że pozostają one pod kontrolą zaledwie kilku graczy. Dlatego, zdaniem profesora Pentlanda potrzebujemy nowych instytucji, jeśli chcemy aby nasze dane były odpowiednio chronione. Tego typu inicjatywy w ciągu anjbliższych 10 lat mogą przyczynić się do globlanego wzrostu gospodarczego na poziomie od 5 do 20%.

Analiza danych może przewidzieć np. które sklepy w danym miejscu będą przynosiły zyski, a które będą stratne. Dokładność, z jaką jesteśmy w stanie dziś to robić, jest bardzo duża i imponująca, co widać na przykładzie przewidywań zasobności poszczególnych dzielnic w Pekinie:

Jak uniknąć scenariusza, w którym „Wielki Brat” stanie się zbyt potężny? Powinniśmy zacząć w inny sposób projektować aplikacje - zamiast zbierać informacje o użytkownikach, wykorzystujmy dane na urządzeniach, z których korzystają. Tego typu architekturę wykorzystują m.in. amerykańskie banki i Google.

Kto będzie kontrolował dane w przyszłości?

Jak nie dać się złapać? Firmy i pracownicy na celowniku cyberprzestępców

Cyberprzestępcy polują na firmy i ich pracowników, wykorzystując nie tylko luki w zabezpieczeniach, ale także ludzką naturę. Często sami bowiem wystawiamy się na niebezpieczeństwo udostępniając dane do logowania w widocznych miejscach, a także stosując łatwe hasła, czy schematy logowania urządzeń mobilnych.

Jak podaje NASK, w trzecim kwartale 2020, w Polsce było 1562 ataków wykorzystujących phishing, czyli oszustwo z wykorzystaniem socjotechniki.

Jak się bronić?

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zaczyna się i kończy na ludziach.

Już dziś wyobraź sobie przyszłego siebie

Jonathan Miller, ekspert doradzający Airbusowi na temat nowych technologii zdradził w jaki sposób można pobudzić w sobie kreatywność. Jednym ze sposobów może być odsunięcie się na odpowiednią odległość. Na przykład... 30 lat.

Wyobraź sobie siebie, jak będziesz wyglądał w 2050 roku, jak będzie wyglądało społeczeństwo, jakie będą konsekwencje dzisiejszych wyborów, inwestycji i zaniechań? Dziś nie wiemy, czy komputery kwantowe zmienią rzeczywistość, ale już dziś warto zadać sobie pytanie, do czego będę mógł wykorzystać taką technologię, kiedy już się pojawi. Jak może zagrozić mojej firmie, albo mojej konkurencji?

Myślenie w długiej perspektywie może w pewnym momencie znaleźć rozwiązanie już teraz, by się przygotować na to, co inni uważają za daleką przyszłość, a jak pokazuje przeszłość - może być bliżej, niż nam się wydaje. Tak było w  przypadku ludzi, którzy odrzucili pomysł braci Wright.

Jonnathan Miller przypomniał o tym, że bracia Wright początkowo próbowali sprzedać swój pomysł Amerykanom, ale ci nie za bardzo wiedzieli do czego można wykorzystać takie narzędzie. Z kolei w Europie od zawsze ludzie marzyli o lataniu, z tego powodu pierwszy udany lot samolotem miał szansę w ogóle się zdarzyć.

Technologia jest martwa!

Christopher Colbert autor prowokacyjnej książki „This is it.” przekonuje, że żyjemy w świecie pełnym sprzeczności. Z jednej strony mamy dostęp do ogromnej ilości informacji, a mimo to nie jesteśmy w stanie rozpoznać prawdy od fałszu. Pomimo rozwoju cywilizacyjnego, nowych technologii i  zasobów, które mamy, ciągle istnieją i powiększają się nierówności.

Piękno nowych technologii polega na tym, że opiera się na logice zerojedynkowej. Ludzki „kod” jest bardziej skomplikowany - składamy się nie tylko z dwóch wartosci, ale z odcieni szarości.

W przypadku ludzi zdecydowanie większe znaczenie odgrywają takie czynniki jak psychika i fizjologia.

Jak Uber wykorzystał naszą ludzką naturę?

Wydaje mi się, że zapomnieliśmy czym jest etyka i jak jest istotna. Tworząc nowe technologie powinniśmy wziąć pod uwagę również czynnik ludzki, o czym niestety coraz częściej zapominamy.

Nawet teraz możesz nadal wziąć udział online w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest konferencja „MIT Sloan Management Review Polska”.

Dostęp na poziomie podstawowym, czyli możliwość oglądania wydarzenia na żywo oraz możliwość korzystania z materiałów Partnerów zamieszczonych na stronie, jest darmowy!

Dołącz do konferencji na tej stronie!


Najpopularniejsze tematy