W Bydgoszczy odbyła się druga konferencja regionalna ICAN Institute w 2023 roku. Tematem przewodnim spotkania były nowe zasady konkurowania w świecie naznaczanym przez coraz większą zmienność, niejednoznaczność, złożoność i niepewność.
Spotkanie w gronie bydgoskich i okolicznych przedsiębiorców z ekspertami ICAN Institute odbyło się 23 maja w klimatycznych wnętrzach Młynów Rothera. Wydarzenie przyciągnęło również władze miasta i przedstawicieli trzeciego sektora, a także dużą reprezentację Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Uczestników powitała Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy, zauważając, że w wielu wymiarach samorząd lokalny boryka się z podobnymi wyzwaniami, związanymi z zarządzaniem projektami, jak biznesmeni, dlatego warto wymieniać się doświadczeniami na różnych polach i poszukiwać inspiracji nawet z odległych dziedzin.
Część merytoryczną otworzyła Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, spółki miejskiej zajmującej się obsługą inwestorów, rozwojem i promowaniem potencjału gospodarczego Bydgoszczy oraz wspieraniem przedsiębiorczości. W swojej prezentacji na temat Bydgoszczy przypomniała uczestnikom, jak duży potencjał gospodarczy tkwi w tym mieście i wskazała na liczne inicjatyw BARR, z których mogą oni korzystać. Zwracała również uwagę na to, że aktualne informacje na ten temat bydgoszczanie mogą znaleźć na stronie barr.pl.
Dr Witold Jankowski, prezes ICAN Institute i jeden z najbardziej doświadczonych doradców strategicznych w Europie Środkowo‑Wschodniej, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat obecnych warunków konkurowania, w prelekcji zatytułowanej Lider w świecie VUCA 3.0. Jak wygrywać w czasach turbulencji i niepewności?. Jak podkreślał ekspert: „Aby wygrywać, trzeba wiedzieć, co jest grane”. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ współczesny świat jest ekstremalnie turbulencyjny i najprawdopodobniej dąży do resetu. W obliczu dużej niepewności gospodarczej i geopolitycznej zachęcał przedsiębiorców m.in. do podejmowania dwóch rodzajów działań – taktycznych służących przetrwaniu oraz transformacyjnych służących dostosowaniu się do nowych warunków i wygrywaniu w nich. „Działania transformacyjne są niezwykle ważne, ponieważ w obecnych realiach rynkowych rośnie tempo starzenia się strategii i modeli biznesowych” – przestrzegał. Drugą część swojego wystąpienia poświęcił roli liderów, zdrowiu psychicznemu pracowników i nadawaniu sensu pracy.
Z kolei Marcin Słomski, ACCA, ekspert w zakresie optymalizacji wartości przedsiębiorstw, wyposażył przedsiębiorców w narzędzia do zarządzania finansami firmy w ultra zmiennych warunkach rynkowych. Pomógł ocenić przedsiębiorcom, w jakiej sytuacji finansowej znajdują się ich firmy, a przede wszystkim wyjaśnił, w jaki sposób budować bezpieczną i zdrową firmę z finansowego punktu widzenia. Jego zdaniem fundamentem dobrego biznesu jest zdolność do generowania gotówki, czyli cashflow, do czego zachęcał słuchaczy.
Uczestników pożegnała Joanna Koprowska, redaktorka „MIT Sloan Management Review Polska”, zachęcając do podjęcia wyzwania genialnego dwudziestowiecznego wynalazcy Richarda Buckminstera Fullera, który powiedział kiedyś: „Nigdy nie zmienisz świata, walcząc z obecną rzeczywistością. Żeby coś zmienić, musisz zbudować nowy model, który sprawi, że istniejący stanie się przestarzały”.
Całodniowe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przepełnione wiedzą i inspiracjami płynącymi zarówno od ekspertów ICAN Institute, jak i od przedsiębiorców, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali pogłębiające pytania prelegentom. Rozmowom w kuluarach nie było końca.
Partnerem miejskim wydarzenia było miasto Bydgoszcz wraz z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego.