Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Siła zaangażowanych liderek

O budowaniu zaangażowania w zespołach i sukcesach liderek w nich funkcjonujących opowiada Renata Kinde‑Czyż, prezes Metro Properties.

Jakie doświadczenia z zarządzaniem różnorodnością ma Metro Properties i jakie praktyki stosuje?

Firma Metro Properties od lat jest jednym z kluczowych graczy na polskim rynku nieruchomości świadczącym usługi w zakresie zarządzania zasobami i nieruchomościami. Kierując się intuicją i obserwując pracę zespołu, postawiłam na silną i zróżnicowaną kadrę menedżerów ekspertów. Są to osoby, które stawiają sobie wyzwania, kwestionują status quo i dążą do ciągłego rozwijania się. Kluczowa kadra spółki składa się w połowie z kobiet, w połowie z mężczyzn – mamy równowagę (yin‑yang). Również pod względem wieku mój zespół jest mocno zróżnicowany. Jednak ani płeć, ani wiek nie mają znaczenia – dobierałam ludzi według ich kompetencji, pasji, a przede wszystkim wewnętrznej energii do działania.

W biznesie nie lubię podziału na płeć. Każdy lider ma niepowtarzalny styl i jeśli umie nazwać swoje ograniczenia, właściwie wykorzystuje taleni bardzo ciężko pracuje, to płeć staje się wtórna. Warto jednak zauważyć, że firmy, w których reprezentacja kobiet w zarządach jest silniejsza, osiągają lepsze wyniki finansowe (Women in economic decision‑making in the EU: Progress Report, European Commission, Luxembourg 2012).

Jak styl zarządzania kobiet wpływa na rozwój państwa firmy?

Szybciej bierzemy sprawy w swoje ręce, nie oglądając się na miejsce w strukturze. Stworzyłam zespół wyznający te same wartości, dlatego nic dziwnego, że pracujemy razem ponad dziesięć, a z niektórymi nawet 20 lat. Z kolei różnice między nami są znakomitą pożywką dla pomysłów i niestandardowych rozwiązań. Nie mamy oporów, aby głośno mówić o naszych oczekiwaniach, rozczarowaniach, krytykować pomysły, ale i chwalić wysiłek innych. Dzięki „kobiecym” elementom stylu zarządzania stworzyliśmy sobie „emocjonalną strefę komfortu”. Mamy szacunek do wzajemnych emocji i potrzeb. Po zażartej dyskusji nadal lubimy się i szanujemy. Idea, która przyświeca nam na co dzień, to „rozwiązanie problemu, a nie zespołu”. Mając przestrzeń na popełnianie błędów i mówienie o obawach, nie boimy się żadnych turbulencji rynkowych. Krótki dystans, który udało nam się wypracować, sprawia, że bardzo szybko dostrzegam, kiedy podwładni nie zgadzają się ze mną. Cenię to i pielęgnuję, chociaż, jak każda kobieta, bardzo przywiązuję się do swojego zdania i niechętnie od niego odchodzę.

Ten tekst jest komentarzem ekspertki. Przeczytaj tekst główny »

Najwyższy czas wykorzystać kobiece talenty 

Julia Słowik PL

Z jakich powodów kobiet na najwyższych stanowiskach wciąż jest niewiele? Jakie czynniki mogą na to wpływać?

Proszę podać przykłady działań kobiet na najwyższych stanowiskach w państwa firmie, które przyczyniły się do sukcesu firmy?

Patrząc na projekty, które przyniosły nam największe sukcesy, mogę śmiało powiedzieć, że płeć nie ma żadnego znaczenia! Ale skoro mowa o liderkach, to na czele działu najmu (dział sprzedaży) stoi doświadczona kobieta, której nazwisko na rynku jest już legendą. Dzięki temu zespołowi (w pełni kobiecemu) w zarządzanych przez nas centrach M1 mamy atrakcyjnych najemców i zadowolonych klientów. Z dumą mogę pochwalić się znakomitymi notami w ramach certyfikacji BREEAM. I tu szefem projektu również była kobieta. Ostatnio kolejna liderka odebrała międzynarodową nagrodę za akcję marketingową przyznaną nam przez ICSC.

Na czele finansów w obu spółkach Metro Properties w Polsce stoją silne liderki, których doświadczenie przekłada się bezpośrednio na wyniki finansowe naszych organizacji poprzez ich osobiste zaangażowanie w projekty przynoszące duże oszczędności, a nawet generujące przychody. Swoim przykładem pokazują, że wszystko jest możliwe.

Jakie metody stosują państwo w celu wspierania pozytywnych doświadczeń kobiet w organizacji?

Jako lider wierzę, że najlepsze, co mogę zrobić, to pozwolić ludziom rosnąć. Słuchać i stwarzać przestrzeń do twórczego wyżywania się. W moim odczuciu „wielcy tego świata” powinni dostrzec wartość płynącą z otwarcia się na „kobiecy styl”.

Przeczytaj pozostałe komentarze »

Uwolnić potencjał 

Iwona Kozera PL

Dlaczego dążenie do równości płci w biznesie jest ekonomiczną koniecznością.

Odważne i zdeterminowane 

Agnieszka Milewczyk PL

Istnieje kobiecy styl zarządzania, który może przynieść firmie określone korzyści - zapoznaj się z jego tajnikami.

Odpowiedzialne partnerstwo 

Iwona Golonko PL

Kobiecy styl zarządzania akcentuje porozumienie, zachęcając do wzajemnego szacunku i życzliwości. Zapoznaj się z tymi i innymi korzyściami tej sytuacji.

Pokonać trudności 

Magdalena Hajduk PL

Jakie są bariery wewnętrzne i zewnętrzne, które utrudniają kobietom drogę na szczyt firmowej hierarchii.

Wszechstronne liderki 

Renata Kozioł PL

O różnorodności w złożonej organizacji i stylu zarządzania kobiet opowiada prezes zarządu Polskiego Konsorcjum Gospodarczego.

Różnorodność kluczem do innowacji 

Barbara Stepnowska PL

Czym się charakteryzuje zarządzanie różnorodnością na uczelniach wyższych.

Świadoma droga do sukcesu 

Agnieszka Kłos PL

Dlaczego dążenie do perfekcji szkodzi kobietom oraz jak panie mogą świadomie planować swoje ścieżki kariery?

Odpowiedzialność łączy 

Agnieszka Servaas PL

Z czego wynikają bariery w awansie kobiet w nowoczesnym środowisku biznesowym i jak je przełamywać?

Renata Kinde-Czyż

Prezes METRO PROPERTIES.


Najpopularniejsze tematy