Agnieszka Servaas, wiceprezes zarządu VIVE Textile Recycling, opowiada o stylu zarządzania kobiet, ich wszechstronności i o tym, jak wspierać pozytywne doświadczenia pań w organizacji.
Proszę opowiedzieć, z czego wynikają bariery w awansie kobiet w nowoczesnym środowisku biznesowym i jak je przełamywać?
Zmiany społeczne i gospodarcze, jakie zachodzą na świecie, stwarzają warunki, które sprzyjają współuczestniczeniu kobiet w procesie zarządzania oraz wzrostowi ich ambicji zawodowych. Nadal jednak można spotkać się z przekonaniem o mniejszej ekspansywności kobiet w zakresie dążenia do sukcesów. Bariery kobiet w awansie mogą wynikać z wysokiego poczucia odpowiedzialności, które bywa ograniczeniem. Warto zwrócić uwagę na to, że kobiety realizują się na wielu płaszczyznach, w licznych rolach, które chcą wykonywać profesjonalnie. Obawiają się przy tym odpowiedzialności za przyjęcie awansu z obawy, że wpłynie to na czas zarezerwowany dla rodziny, a przede wszystkim dzieci. Warto przełamywać podobne bariery. Jednym ze sposobów może być budowanie pewności siebie i siły wewnętrznej kobiet oraz ich silnego przekonania, iż każdy ma prawo do realizacji własnych marzeń.
Jak styl zarządzania kobiet wpływa na rozwój państwa firmy? Czy mogliby państwo opisać ten styl?
W Grupie VIVE promujemy angażujący styl zarządzania. Sprawdza się przy tym motto „Angażuj, abyś nie musiała motywować”. Kobiety pracujące w naszych strukturach są ukierunkowane na cel. Jednocześnie bardzo skutecznie współpracują. Są przy tym niezwykle profesjonalne i konsekwentnie dążą do realizacji planów. Wymagają od siebie dużo, są ambitne i zawsze przygotowane, co motywuje i mobilizuje innych członków zespołów do efektywnej pracy. Do tego angażują się w dodatkowe aktywności. Menedżerki są bardzo zaangażowanie w działania podejmowane w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. W przypadku Grupy VIVE to szeroki wachlarz działań z zakresu ekologii, sportu, edukacji i szeroko pojętej pomocy społecznej.
Ten tekst jest komentarzem ekspertki. Przeczytaj tekst główny »
Najwyższy czas wykorzystać kobiece talenty
Z jakich powodów kobiet na najwyższych stanowiskach wciąż jest niewiele? Jakie czynniki mogą na to wpływać?
Jakie metody stosują państwo, aby wspierać pozytywne doświadczenia kobiet w państwa organizacji?
Sposobów na wsparcie kobiet jest wiele. Z szerokiego wachlarza propozycji wybieramy te, które najlepiej odpowiadają na potrzeby osobowości i temperamentów naszych menedżerek. Różnorodność kształtuje nowe idee. Doceniając tę wszechstronność, często praktykujemy spotkania w gronie liderek Grupy VIVE, dużo rozmawiamy i dzielimy się wiedzą. Chętnie motywujemy również do rozwoju osobistego. Ciekawym przykładem może być spotkanie w gronie angażujących liderek w Dzień Kobiet, uwalniające ich potencjał i energię. Często wybieramy się wspólnie na premiery książek inspirujących osób, jak np. Kolory Ewy Błaszczak, Zdobądź swój szczyt Angeliki Chrapkiewicz Gądek czy Nigdy nie stój sam Grzegorza Turniaka.
Wierzymy, że dzięki takim spotkaniom nie tylko wspieramy pozytywne doświadczenia kobiet, ale także budujemy ich zaangażowanie i zacieśniamy więzy między nimi.
Jakie korzyści przynosi państwa organizacji różnorodność zespołów?
Kluczowa i przynosząca widoczne efekty dla rozwoju firmy jest skuteczna polityka zarządzania zasobami ludzkimi. Odpowiednio prowadzone rekrutacje i trafny dobór pracowników, którzy kierują się w życiu wartościami zgodnymi z wartościami firmy, to gwarant budowania skutecznych zespołów.
Różnorodność to połączenie kompetencji i osobowości, które przekładają się na efektywność i skuteczność działań. Dodaje ona wartości w budowaniu relacji wewnątrz organizacji. Pozwala jednocześnie na wychodzenie naprzeciw różnym potrzebom. Reasumując, różnorodność nas kształtuje, odpowiedzialność łączy, a wspólna praca daje radość.
Przeczytaj komentarze ekspertek »
Uwolnić potencjał
Dlaczego dążenie do równości płci w biznesie jest ekonomiczną koniecznością.
Odważne i zdeterminowane
Istnieje kobiecy styl zarządzania, który może przynieść firmie określone korzyści - zapoznaj się z jego tajnikami.
Odpowiedzialne partnerstwo
Kobiecy styl zarządzania akcentuje porozumienie, zachęcając do wzajemnego szacunku i życzliwości. Zapoznaj się z tymi i innymi korzyściami tej sytuacji.
Siła zaangażowanych liderek
O budowaniu zaangażowania w zespołach i sukcesach liderek w nich funkcjonujących.
Pokonać trudności
Jakie są bariery wewnętrzne i zewnętrzne, które utrudniają kobietom drogę na szczyt firmowej hierarchii.
Wszechstronne liderki
O różnorodności w złożonej organizacji i stylu zarządzania kobiet opowiada prezes zarządu Polskiego Konsorcjum Gospodarczego.
Różnorodność kluczem do innowacji
Czym się charakteryzuje zarządzanie różnorodnością na uczelniach wyższych.
Świadoma droga do sukcesu
Dlaczego dążenie do perfekcji szkodzi kobietom oraz jak panie mogą świadomie planować swoje ścieżki kariery?