18 czerwca 2024 roku odbyła się konferencja „Trendy HR” zorganizowana przez ICAN Institute, która zgromadziła ekspertów z dziedziny zarządzania kapitałem ludzkim, technologii i biznesu. Wydarzenie to było okazją do wymiany doświadczeń, poznania najnowszych trendów oraz narzędzi wspierających rozwój HR w firmach.
Konferencja rozpoczęła się od inspirującego wystąpienia dr. Witolda Jankowskiego na temat wpływu sztucznej inteligencji na współczesny rynek pracy. Kultura organizacyjna jest jednym z filarów organizacji gotowej na przyszłość (Future Ready Organization). Prelegent podkreślił, że AI to nie tylko kolejny trend, ale przede wszystkim potężne narzędzie transformujące sposób pracy. Omówił dwie główne siły kształtujące współczesną rzeczywistość biznesową: geopolitykę i rewolucję technologiczną, i zaznaczył, że technologia może być zarówno czynnikiem zakłócającym, jak i wyzwalającym, umożliwiającym wprowadzenie zmian wcześniej uznawanych za niemożliwe. W obecnym zmiennym i niepewnym świecie biznesu kluczową umiejętnością stała się zdolność do uczenia się i adaptacji.
Ireneusz Hołowacz i Piotr Kubisz z SD Worx SAP Solutions przedstawili rozwiązania związane z digitalizacją dokumentacji kadrowej, które wspierają pracowników, menedżerów i działy HR. Pandemia i wynikająca z niej praca zdalna wymusiły na firmach stosowanie nowoczesnych technologii do zarządzania dokumentami, nie tylko do ich obiegu, ale też do podpisywania, archiwizowania i późniejszego analizowania, co poskutkowało przyspieszoną transformacją cyfrową wielu firm.
Krzysztof Pająk z eTutor omówił zastosowanie AI w edukacji i znaczenie treningu modeli AI, podkreślając korzyści płynące z personalizowanych programów edukacyjnych.
Łukasz Potrzebka z IT‑Dev przedstawił trzy przykłady działań, które pozwolą nie zmarnować wysiłku, który firmy włożyły w budowanie cyfrowych miejsc pracy. Podkreślał rolę czynnika ludzkiego i zaangażowania użytkowników w procesy technologiczne.
Jacek Gwóźdź, konsultant biznesowy i coach, mówił o synergii kultury organizacyjnej i strategii, zaznaczając, że to ludzie budują przewagę konkurencyjną firm. Kluczowe jest bowiem to, aby misja organizacji była wartością również dla pracowników, a kultura organizacyjna opierała się na codziennym działaniu. Podkreślał, że droga od wizji do mierzalnych wyników wiedzie przez wartości. Sukces każdej organizacji zależy od zespołu, a zespół nie może dobrze funkcjonować bez lidera, któremu ufa.
Krzysztof Borkowski i Radosław Choczaj z Clouds on Mars zaprezentowali zaawansowaną analitykę personalną, która umożliwia lepsze zrozumienie cyklu życia pracownika i przewidywanie jego przyszłych zachowań. Dzięki analizie danych wykonanej z wykorzystaniem narzędzi AI można skutecznie planować działania HR i zatrzymywać pracowników, co obecnie jest największym wyzwaniem na rynku pracy.
Jarosław Chybicki i Janusz Prendota z firmy ICAS poruszyli temat benefitów pracowniczych, analizując ich skuteczność i błędy popełniane przez firmy podczas wdrażania programów benefitowych. Podkreślili znaczenie dopasowania benefitów do potrzeb pracowników i możliwości firmy. Wymienili sześć podstawowych błędów, które firmy popełniają w tym zakresie i wskazali, że z czasem funkcja motywacyjna pozafinansowych dodatków maleje.
Łukasz Szymula, lider firmy Tradedoubler, praktyk biznesu, trener, mentor i coach, podzielił się doświadczeniami z wdrażania 6‑godzinnego dnia pracy, co znacząco zwiększyło zaangażowanie pracowników i poprawiło wyniki jego firmy. Projekt ten wymagał głębokiej transformacji organizacyjnej, ale przyniósł wymierne korzyści.Liliana Strupp i Joanna Kolasa z Randstad omówiły kwestie jawności wynagrodzeń, której niebawem będzie wymagała od pracodawców dyrektywa unijna. Przedstawiły fakty i mity związane z tym prawodawstwem oraz obawy pracodawców, podkreślając, że transparentność wynagrodzeń może pozytywnie wpłynąć na zaufanie i motywację pracowników.Konferencja „Trendy HR” dostarczyła uczestnikom cennych informacji i praktycznych wskazówek, jak efektywnie zarządzać kapitałem ludzkim w erze dynamicznych zmian współczesnej rzeczywistości biznesowej. Im szybciej firmy zaczną wprowadzać zmiany i uczyć się wykorzystywania nowych technologii, tym lepiej będą przygotowane na to, co przyniesie przyszłość.Nagranie całejkonferencji można obejrzeć tutaj:
Liliana Strupp i Joanna Kolasa z Randstad omówiły kwestie jawności wynagrodzeń, której niebawem będzie wymagała od pracodawców dyrektywa unijna. Przedstawiły fakty i mity związane z tym prawodawstwem oraz obawy pracodawców, podkreślając, że transparentność wynagrodzeń może pozytywnie wpłynąć na zaufanie i motywację pracowników.
Konferencja „Trendy HR” dostarczyła uczestnikom cennych informacji i praktycznych wskazówek, jak efektywnie zarządzać kapitałem ludzkim w erze dynamicznych zmian współczesnej rzeczywistości biznesowej. Im szybciej firmy zaczną wprowadzać zmiany i uczyć się wykorzystywania nowych technologii, tym lepiej będą przygotowane na to, co przyniesie przyszłość.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z konferencji: