Kultowy pisarz science fiction Isaac Asimov powiedział kiedyś: „Nie boję się komputerów. Boję się ich braku”. Dziś podobnie podchodzimy do sztucznej inteligencji (AI). Wiele osób z niej korzysta, kierując się jej popularnością i potencjałem, odczuwając jednocześnie efekt FOMO – obawę, że coś ich ominie. Mimo że sztuczna inteligencja jest wszechobecna, często nie rozumiemy jej działania ani potencjalnych czynników ryzyka, jakie niesie. To wydanie „MIT Sloan Management Review Polska” pozwoli zgłębić tajniki algorytmów, które kryją się za technologią AI.
Zaczynamy od artykułu Zbadaj ryzyko związane z algorytmami, w którym autorzy podpowiadają, jak sprawdzić, czy nasze systemy algorytmiczne działają zgodnie z oczekiwaniami. Zestaw prostych testów może wspierać nawet nietechniczne organizacje w ocenie skuteczności działania ich narzędzi AI. Kolejny tekst, Unikaj niepowodzeń w uczeniu maszynowym, pokazuje, że błędy w projektach opartych na sztucznej inteligencji często wynikają z nieporozumień w kontekście biznesowym oraz niedostatecznej współpracy między zespołami technicznymi i biznesowymi. Kluczem do sukcesu jest zadawanie właściwych pytań i wspieranie komunikacji między działami. W artykule Jak GenAI może wspierać zaawansowaną analitykę wyjaśniamy, jak generatywna sztuczna inteligencja może usprawnić procesy związane z zarządzaniem danymi i komunikację. Blok poświęcony AI zamykamy wywiadem z Dominiką Bettman, dyrektor generalną Microsoftu w Polsce, z którą omawiamy kluczowe tematy związane ze sztuczną inteligencją i odpowiedzialną transformacją cyfrową.
Ale nie tylko technologia skupia dziś uwagę przedsiębiorców. Jednym z najważniejszych wyzwań dla gospodarki staje się geopolityka. O jej wpływie na polskie przedsiębiorstwa rozmawiamy z Jackiem Bartosiakiem, założycielem think tanku Strategy&Future. Nasz rozmówca tłumaczy, w jaki sposób zmiany zachodzące na świecie odciskają piętno na polskim biznesie i jakie wyzwania się z tym wiążą.
Serdecznie zachęcam do lektury pozostałych artykułów oraz życzę sukcesów w stawianiu czoła wyzwaniom świata cyfrowego i realnego.