Badania wskazują, że w obliczu fundamentalnych zmian lepsze wyniki osiągają zespoły, w których poszczególne osoby najpierw się przekwalifikowują, zanim skupią się na współpracy.
Wyobraź sobie, że prowadzisz fabrykę montującą urządzenia elektroniczne. Twoi operatorzy pracują w wysoce współzależnych zespołach na liniach montażowych. W pewnym momencie wdrażasz fundamentalną zmianę technologiczną. Wprowadziłeś ramiona robotyczne i zautomatyzowane maszyny, aby usprawnić proces montażu, tym samym zastępując niektóre zadania wcześniej wykonywane ręcznie.
Teraz ramiona robotyczne wykonują powtarzalne i precyzyjne ruchy, takie jak skręcanie elementów czy nakładanie kleju. Ta zmiana odciąża operatorów, którzy już nie muszą wykonywać mechanicznej pracy, i pozwala im skupić się na bardziej złożonych aspektach procesu montażu, takich jak kontrola jakości, rozwiązywanie problemów i optymalizacja pracy. To wymaga jednak dostosowania się do nowego środowiska pracy: muszą nauczyć się obsługiwać i konserwować zautomatyzowane systemy i jednocześnie dostosować do nowych okoliczności koordynację zespołu.