Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Tworzenie strategii w dynamicznym otoczeniu biznesowym

Firmy nie mogą dłużej polegać na tradycyjnych formach prognozowania w celu dostrzeżenia – i spożytkowania – wyłaniających się zagrożeń i szans.

Firma musi umieć szybko reagować na istotne zmiany w społeczeństwie, technologii, konkurencji, regulacjach, na rynkach pracy i w innych niezliczonych obszarach, jeśli chce utrzymać konkurencyjność. Możliwość zaistnienia takich zmian rodzi jednak głęboką niepewność, przez co trudno jest wybrać najbardziej zyskowną ścieżkę rozwoju. Wprawdzie organizacje nigdy nie będą w pełni przygotowane na nieprzewidziane wstrząsy, ale najbardziej odporne firmy uczą się oczekiwać nieoczekiwanych zdarzeń; szybko wracać na właściwą drogę, gdy one nastąpią, i wykorzystywać niespodziewane szanse, które się wtedy wyłaniają.

Aby pomóc firmom w tych wysiłkach, opracowaliśmy szablon postępowania, który wykracza poza tradycyjne działania z zakresu prognozowania i oceny ryzyka. Szablon ten składa się z czterech zestawów działań. Po pierwsze, stwórz kompleksowy zbiór procedur, pozwalających zawczasu zdobywać wiedzę na temat ważnych zjawisk (czy to wewnętrznych, czy zewnętrznych), które mogą rzutować na działalność firmy, i na podstawie tych procedur rozpoznawaj zagrożenia lub szanse na tyle wcześnie, na ile jest to możliwe.

Zostało 93% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla subskrybentów

Dołącz do subskrybentów MIT Sloan Management Review Polska Premium!

Jesteś subskrybentem? Zaloguj się »

David R. Cox

David R. Cox jest dyrektorem zarządzającym w Berkeley Research Group.

David J. Teece

David J. Teece jest profesorem w dziedzinie globalnej działalności gospodarczej w Haas School of Business, jednym z wydziałów University of California w Berkeley.

Paul G. Raspin

Paul G. Raspin jest dyrektorem zarządzającym w firmie Stratevolve, a także gościnnym pracownikiem naukowym i starszym wykładowcą w Cranfield School of Management, jednym z wydziałów Cranfield University.

Polecane artykuły


Najpopularniejsze tematy