Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Tania i zielona mobilność

Radykalne plany Komisji Europejskiej w zakresie ograniczeń nowo rejestrowanych aut spalinowych osobowych, jak i ciężarowych, zmierzających do zredukowania śladu węglowego transportu do zera już w 2035 roku, wpisują się w szerszą koncepcję zielonej transformacji Starego Kontynentu. W zwiększeniu konkurencyjności przedsiębiorstwa w czasach zmian przychodzi z pomocą oferta firmy Carsmile.

PARTEREM MATERIAŁU JEST CARSMILE

WDRAŻANIE ROZWIĄZAŃ z zakresu zielonej mobilności nie musi być traktowane jako dopust boży. Carsmile kładzie szczególny nacisk na uświadamianie swoim partnerom, że zielona mobilność jest ważna dla planety, ale też atrakcyjna z punktu widzenia ekonomicznego. Kluczowe doradztwo dla korporacji w tym zakresie jest prowadzone wielotorowo.

Przykładem, że walka o zieloną planetę może być przewagą konkurencyjną, jest agencja Digital Marketing Kamikaze, która od lat konsekwentnie redukuje i kompensuje swój ślad węglowy do zera, co potwierdza certyfikat CO2Logic. Kolejnym krokiem jest sukcesywne przechodzenie na elektromobilność wspólnie z Carsmile. Zaangażowanie agencji sprawia, że po jej usługi chętniej sięgają globalni klienci korporacyjni, którym nieobce są praktyki w ramach CSR.

Zamień astrę w dieslu na teslę

Pierwszą rzeczą wartą podkreślenia jest fakt, że zastąpienie służbowej floty samochodów spalinowych autami elektrycznymi to w dłuższym terminie spora oszczędność. Należy bowiem zwrócić uwagę zarówno na koszty utrzymania auta, takie jak m.in. koszt paliwa o tendencji zwyżkowej czy raty za leasing bądź najem. Firmom decydującym się na zmianę floty na elektryczną w sukurs przychodzi program rządowy „Mój elektryk”, który działa również dla usług wynajmu długoterminowego. Dzięki niemu pierwsza wpłata za nowo zakupiony samochód elektryczny jest realnie finansowana przez rząd, co w konsekwencji obniża miesięczną ratę wynajmu o mniej więcej siedemset złotych. Przejeżdżając miesięcznie 1500 km samochodem spalinowym na paliwo, np. Toyotą Corollą 1.5 VVT‑i 125 KM Multidrive S, wg normy WLTP wydamy około 680 zł. Tymczasem ładując samochód elektryczny, aby przejechać ten sam dystans VW ID3 za pomocą w 100% zielonej energii, która wciąż jest w Polsce droższa, wydamy 223 zł. – Total Cost of Ownership dla samochodów elektrycznych w wynajmie długoterminowym jest niższy niż zakup, leasing czy wynajem aut spalinowych – podkreśla Krzysztof Radke, dyrektor zarządzający w Carsmile.

Zapewnienie pracownikowi mobilności, zarówno w sferze prywatnej, jak i na potrzeby służbowe, staje się coraz bardziej kosztowne. Carsmile proponuje kilka innowacyjnych rozwiązań. Pierwszym z nich jest współdzielenie, czyli carsharing, samochodów elektrycznych i hybrydowych. Dzięki inteligentnej aplikacji można zapewnić pracownikom auta, które będą odpowiednie zarówno na dojazdy na spotkania służbowe w ramach jednego miasta czy regionu, ale również na dłuższe podróże. Z kolei dodatkowym benefitem dla pracowników jest prywatne wykorzystanie tych samochodów w ramach zdefiniowanych przez menedżerów parametrów.

Premia czy nowa tesla?

W sytuacji presji płacowej wywołanej inflacją, a także walki o szczególnie utalentowanych specjalistów, rozwiązaniem, które szczególnie przykuwa uwagę branży IT, jest zastąpienie części wynagrodzenia, które przecież i tak w większości przypadków pracownik wydałby na swój prywatny środek transportu, samochodem służbowym w ramach systemu Carsmile Benefit. Dzięki niemu oraz obecnie obowiązującym ulgom podatkowym koszt ekonomiczny Tesli 3 wraz z jej comiesięcznym ładowaniem jest taki sam jak wynagrodzenia 2200 zł. Co za tym idzie, pracownik zyskuje niemal dwukrotnie więcej na swoją mobilność: rynkowa rata najmu takiego samochodu to około 4500 zł miesięcznie plus koszty ładowania. Za kwotę 2200 zł pracownik ledwo może pozwolić sobie na wysłużony spalinowy samochód kompaktowy i jego zatankowanie.

Oczywiście to rozwiązanie nie ogranicza się to tylko do Tesli. Chodzi również o inne modele elektrycznych i hybrydowych samochodów, które mogą być bardziej niezawodne w sytuacjach, gdy brak odpowiedniej infrastruktury uniemożliwiałby dalszą podróż.

Do tej zasady stosuje się partner Carsmile – firma Comtegra. – Nasza firma na co dzień pomaga swoim klientom w transformacji cyfrowej, a sama transformuje swoją flotę na bardziej ekologiczną. Nie oznacza to pełnej elektryfikacji, co właściwego dobrania pojazdów floty do potrzeb i możliwości – podkreśla prezes spółki Piotr Jelski.

Outsourcing kosztów utrzymania floty

Kolejnym argumentem za przejściem na samochody z oferty Carsmile jest fakt, że zapewnienie pracownikom tego typu benefitu nie musi wiązać się z koniecznością budowania floty przez przedsiębiorstwo, a także związanej z nią infrastruktury i obsługi administracyjnej. Wszystkie te kwestie obejmuje usługa Carsmile Benefit. Jest to nowoczesna platforma online, dzięki której można w wygodny sposób zarządzać liczbą dostępnych samochodów, budżetem na nie przeznaczonym, klasą aut dla pracowników. Platforma oferuje bowiem dostęp do całej specjalnie wynegocjowanej oferty.

Przy ograniczonej obecnie produkcji samochodów trudno o zniżkę u dealera, a niejednokrotnie trudność sprawia już samo znalezienie samochodu, który chociaż w minimalnym stopniu spełniałby nasze oczekiwania. Eksperci branży motoryzacyjnej firmy Carsmile są natomiast w stanie wynegocjować w imieniu firmy i jej pracowników jeszcze lepsze warunki na zakup samochodów, ubezpieczenia, opon czy serwisu. Należy przy tym podkreślić, że firma dysponuje stale powiększającym się stockiem setek samochodów dostępnych od ręki.

Ponadto warto zaznaczyć, że pracownicy firm, którzy potrzebują drugiego samochodu w rodzinie albo np. dodatkowego miejskiego auta, również mogą skorzystać z warunków zakupowych wynegocjowanych przez korporacyjnego klienta i nabyć prywatne auto nawet o 20–30% taniej od cen rynkowych. W ramach negocjowanych ofert Carsmile przewiduje również możliwość stworzenia stacji ładowania dla samochodów elektrycznych i hybrydowych na terenie przedsiębiorstwa kontrahenta.

Dzięki tym rozwiązaniom można zredukować nie tylko ślad węglowy firmy i jej pracowników, ale również koszty ich mobilności.

Nie tylko samochody osobowe

Planowane przez Unię Europejską regulacje nie ograniczą się jedynie do spalinowych samochodów osobowych. Mając to na uwadze, Carsmile wkracza w rozwijającą się gałąź elektrycznych samochodów dostawczych.

Przykładem jest współpraca z Microsoftem, który buduje obecnie w Polsce jedne z największych Data Center na świecie. Transport niezbędny podczas obsługi inwestycji realizowany jest przez Mercedesy eVito, dostarczone w ramach najmu długoterminowego. Służą one do przewozu zarówno większej liczby osób, jak i sprzętu, który jest potrzebny do utrzymania i konserwacji serwerowni.

Należy pamiętać, że elektromobilność może stanowić przyszłość motoryzacji i warto się na to przygotować. Szersze spojrzenie na to zagadnienie już dziś w perspektywie kilkunastu lat umożliwi nie tylko łatwiejsze przystosowanie się do nadciągających zmian i uniknięcie zbędnych kosztów z tym związanych. Dla najbardziej elastycznych podmiotów oznacza to również znaczne zwiększenie swoich dotychczasowych zysków.


Najpopularniejsze tematy