Algorytmy opracowane przez działającą globalnie polską firmę Talent Alpha umożliwiają angażowanie specjalistów do zadań odpowiadających ich talentom i elastyczne uzupełnianie kadr. To model, który może być źródłem prawdziwej innowacji w dziedzinie HR, ale i motorem zmian na całym rynku pracy.
Do tej pory firmy szukające odpowiednich specjalistów IT do realizacji swoich projektów – zarówno wewnątrz własnej organizacji, jak i z rynku – musiały wykonać ogromną prace związaną ze sprawdzeniem ich kompetencji. Często jednak nie były w stanie zatrudnić odpowiednich ludzi na czas, przez co zostawały z nieobsadzonymi stanowiskami i niezrealizowanymi projektami. Tym samym tech‑talent gap, czyli luka talentów technologicznych, stała się dla nich realnym problemem. Potwierdzają to również dane – jak wynika z analizy Everest Group, 86% przedsiębiorstw uważa tę lukę za przeszkodę dla rozwoju czy utrzymania swojego biznesu. Optymizmem nie nastraja również fakt, że ponad 40% liderów HR nie wie, jakie umiejętności prezentują ich pracownicy, w związku z czym nie są w stanie efektywnie odpowiadać na potrzeby pracodawców.
W rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, które analizują kompetencje oraz cechy osobowe kandydatów na rozmaite stanowiska i dobierają oferty pracy najlepiej dopasowane do ich profilu. Pracodawcom dają możliwość rekrutowania specjalistów, którzy zrealizują konkretne zadania najefektywniej, a pracownikom oszczędzają frustracji związanej z wykonywaniem zbyt trudnych lub zbyt łatwych zadań, takich, w których nie realizują swojego potencjału.
Rozwiązanie, które wykorzystuje tego rodzaju algorytmy, oferuje działająca globalnie polska firma Talent Alpha. Jej rozwiązanie ma charakter platformowy. Jest punktem kontaktu pomiędzy pracodawcami z różnych firm i pracownikami w nich zatrudnionymi. Tym jednak różni się od pozostałych rozwiązań rekrutacyjnych, że automatyzuje i znacząco przyspiesza proces znajdywania ofert oraz zwiększa trafność dopasowań.