Przechodzimy przez transformację organizacyjną, która będzie obejmować redukcję zatrudnienia. Jak możemy to zrobić szybko i efektywnie?
Szybkie rozwiązywania trudnej sytuacji mogą być kuszące. Liderzy mogą chcieć jednym cięciem rozwiązać problem i ruszyć dalej. Jednak decyzje, które mają znaczący wpływ na życie pracowników, powinny być przemyślane i podejmowane z empatią. Radykalne zwolnienia mogą podważyć zaufanie pozostałych pracowników i pozostawić ich w poczuciu niepewności. Zwrócenie uwagi na emocje i troska o konsekwencje, z jakimi będą musiały się zmierzyć zarówno osoby zwolnione, jak i te, które pozostaną w pracy, są niezwykle istotne.
Najlepszym przykładem dobrze przeprowadzonych zwolnień jest historia mojej znajomej, która pełni funkcję liderki w pewnej firmie. Jakiś czas temu nadzorowała restrukturyzację, w wyniku której zlikwidowano kilka tysięcy miejsc pracy. Była głęboko zaangażowana w cały proces, a współczucie, które okazywała, wzmocniło poparcie dla jej przywództwa. Oto wnioski, jakie wyciągnęłam z jej doświadczenia: