biznes technologie innowacje
technologiczna strona biznesu
biznes technologie innowacje
najważniejsze informacje zebrane w jednym miejscu
X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Jak, działając w ramach platformy, zachować konkurencyjność

Firmy muszą opracować nowe strategie konkurowania, by odnieść sukces na wiodących platformach internetowych.

Spółkami o najwyższej wartości są obecnie największe platformy online, a ich rosnąca siła, pozwalająca na dyktowanie warunków innym firmom, jest dla nich szansą na wyznaczanie reguł tworzenia strategii biznesowych.

W ciągu minionego dziesięciolecia platformy cyfrowe doprowadziły do głębokich zmian na wielu rynkach i w niejednej branży, a co więcej, na nowo zdefiniowały dynamikę tworzenia wartości oraz rywalizacji biznesowej. Za ich sprawą powstały przeróżne nisze, które wypełniły się start‑upami funkcjonującymi na tych właśnie platformach. I w miarę jak ci gracze rośli w siłę, istniejące wcześniej firmy zostały niejako zmuszone do wejścia w gospodarkę platformową, bo w tym kroku upatrywały możliwości dalszego wzrostu, a czasem po prostu przetrwania.

Dotychczas analizy i rozważania na temat platform internetowych skupiały się głównie na poznaniu ich przewag nad tradycyjnymi strukturami biznesowymi oraz znalezieniu sposobu na skopiowanie ich sukcesu. Jednak zdecydowana większość firm nigdy nie doczeka się własnych platform online, więc pozostaje im zmierzyć się z coraz większą presją na skuteczne konkurowanie w tym środowisku. By to się udało, firmy zależne od obecności na platformach muszą dobrze zrozumieć dynamikę wpływów oraz czynniki ryzyka specyficzne dla rynków przez te platformy kontrolowanych. Powinny także opracowywać strategie polegające na korzystaniu z dostępnych na platformach zasobów, jednocześnie zmniejszając ich „wszechwładzę”.

Zostało 94% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla subskrybentów

Dołącz do subskrybentów ICAN Business Insight i korzystaj z treści Premium!

Jesteś subskrybentem? Zaloguj się »

Donato Cutolo

Pracownik naukowy na Uniwersytecie Bolońskim (Università di Bologna).

Andrew Hargadon

Kierownik Katedry Przedsiębiorczości w Graduate School of Management na University of California, Davis.

Martin Kenney

Profesor w dziedzinie rozwoju społeczności na University of California, Davis.