Czego możemy się spodziewać w przypadku kształtowaniu kultury pracy w modelu hybrydowym? Z jakich nawyków musimy zrezygnować, a jakich nabrać? Czy rację miał Alivn Toffler, mówiąc o znaczeniu umiejętności uczenia się cały czas? O tym, a także o istotnych zmianach kultury organizacyjnej pod kątem dostosowania jej do hybrydowego modelu pracy, mówiła Paulina Basta, dyrektorka HR na CEE w Unit4 Polska.
Pandemia spowodowała, że wiele naszych przyzwyczajeń, dotyczących tego, jak wygląda typowy dzień pracy, sposób jej organizacji i możliwość zapanowania nad tym, co się wokół nas dzieje, uległo zmianie. Przed pandemią każdy z nas potrafił wykorzystać swoje umiejętności i pozytywną stronę rutyny. Nagle postawieni zostaliśmy przed zupełnie nowymi wyzwaniami.
Gość naszego wydarzenia, Paulina Basta przypomina słowa autora „Trzeciej fali” Alvina Tofflera: Analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie znają Excela, lub nie potrafią programować, ale ci, którzy nie potrafią się uczyć nowych rzeczy i oduczać starych (learn, unlearn i relearn).
Podczas swojego kongresowego wystąpienia, Paulina Basta poruszyła wiele istotnych kwestii, które wpłynąć mogą na hybrydowy model pracy, a co za tym idzie całą kulturę organizacji. Posłuchajcie więc o:
wartości nieformalnej komunikacji
sile dialogu
znaczeniu przyzwoitości i odpowiedzialności, gdy nagle zabrakło procedur
ergonomii dnia pracy
a także o długu technologicznym, utrudniającym pracę online
i odpowiedzialności pracodawców za kondycję psychiczną pracowników
Obecne zawirowania nie są zapewne ostatnimi. Według Pauliny Basty to, co możemy zrobić, to być zawsze gotowymi na nowe - zarówno problemy, jak i wyzwania, a także gotowymi, by nauczyć się nowych rzeczy.