Gotowe do działania od razu po podłączeniu (plug‑and‑play) systemy automatyki można błyskawicznie konfigurować – aby reagować na nagłe skoki zapotrzebowania – i równie szybko zmieniać ich konfigurację, kiedy nastąpi zmiana potrzeb.
Z serwisów informacyjnych, magazynów technologicznych i źródeł akademickich dochodzą bardzo podobne wnioski: pandemia COVID‑19 spowoduje masowy wzrost automatyzacji, szczególnie przy użyciu robotówIndeks górny 11. Argumenty na rzecz tego twierdzenia brzmią rozsądnie: centra handlowe i tradycyjne sklepy wyglądają na wymarłe, ale firmy, które sprzedają produkty z dostawą, obserwują dwu-, trzy-, a nawet dziesięciokrotny wzrost popytu. Poza tym roboty mogą rzetelnie wykonywać powtarzalne fizyczne zadania, kiedy wielu pracowników nie chce lub nie może bezpiecznie wejść do budynku firmy.
Co więcej, dostęp do technologii tanieje, a model udostępniania „robotów jako usługi” pozwala firmom płacić wyłącznie za wykonywaną przez nie pracę, bez angażowania cennych rezerw kapitałowych. W dodatku roboty robią się coraz sprawniejsze.