W ramach październikowego kongresu IMR rozstrzygnięte zostały dwa konkursy dla przedsiębiorców organizowane przez ICAN Institute – Mistrz Innowacyjnej Transformacji oraz Liderzy Jutra. Poniżej prezentujemy nagrodzone firmy, ideę konkursu i zasady przyznawania wyróżnień. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym!
PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI PDF
Kryzys jest szansą na odkrywanie nowych liderów, którzy mogą poprowadzić organizację do zwycięstwa w trudnych momentach. O tym mówiliśmy podczas naszego kongresu IMR. Postanowiliśmy wyróżnić tych liderów, mistrzów zmiany, którzy nie boją się mierzyć z trudną rzeczywistością i mogą być inspiracją dla innych.
W czasach niepewności rośnie zapotrzebowanie na przywództwo. Jak mawiał Napoleon Bonaparte: lider tworzy nadzieję. Jest łącznikiem pomiędzy „dziś” a „jutro”.
Mistrz Innowacyjnej Transformacji
W konkursie Mistrz Innowacyjnej Transformacji chcieliśmy wyłonić i wyróżnić najlepszych liderów cyfrowej transformacji w Polsce – firmy, które w ciągu ostatnich trzech lat wdrożyły projekt oparty na nowych technologiach, w sposób istotny zwiększający efektywność organizacyjną, rynkową lub mający pozytywny wpływ na środowisko i jakość życia.
Mistrzem Innowacyjnej Transformacji w kategorii Technologia i rynek zostaje firma Bio Family. Nagrodzony został jej projekt stworzenia konceptu całodobowego, bezobsługowego supermarketu.
Mistrzem Innowacyjnej Transformacji w kategorii Technologia i organizacja został Marcin Małek, dyrektor działu wdrożeń w Alior Banku. Uznanie zyskał projekt wdrożenia platformy do robotyzacji procesów (RPA), dzięki czemu zautomatyzowanych zostało ponad 100 procesów w banku.
W kategorii Odpowiedzialna technologia Mistrzem Innowacyjnej Transformacji zostali ex aequo: Jakub Jasiński, dyrektor e‑commerce w CCC, Witold Ziomek, prezes zarządu, wraz z Grzegorzem Kalikiem, menedżerem zakładu eksploatacji sieci, obaj z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, a także firma IBM Polska.
Firma CCC została nagrodzona za zbudowanie zintegrowanego środowiska do obsługi klienta. Wyróżnienie dla IBM przypadło za stworzenie wirtualnego asystenta i eksperta od muzyki klasycznej platformy NOSPR AI. MPWiK Wrocław otrzymało nagrodę za wdrożenie programu ograniczania strat wody w sieci dystrybucyjnej, co w efekcie pozwoliło na zmniejszenie strat wody w sieci do poziomu poniżej 10%.
Specjalne wyróżnienie redakcji „MIT Sloan Management Review Polska” otrzymała firma PZU za innowacyjne wykorzystanie rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji do znacznego przyspieszenia procesu obsługi szkód komunikacyjnych.
W kapitule konkursu Mistrz Innowacyjnej Transformacji znaleźli się: Bożena Leśniewska, wiceprezes zarządu w Orange Polska; Jarosław Gracel, członek zarządu, dyrektor ds. Przemysłu 4.0 w ASTOR; Piotr Marzec, Head of Market Development Poland w Google’u; Wojciech Orzech, prezes zarządu w PKP Energetyka; Dominika Bettman, prezes zarządu w Siemensie; Przemysław Polaczek, partner zarządzający i wspólnik w Grant Thornton; Witold Jankowski, prezes zarządu w ICAN Institute; Andrzej Jacaszek, dyrektor zarządzający w ICAN Institute.
Liderzy jutra
Za sukcesem w biznesie stoją ludzie, nie firmy, dlatego zdecydowaliśmy się wyróżnić najskuteczniejszych menedżerów, którzy osiągnęli spektakularny sukces w ostatnich latach. Liderzy Jutra to wyróżnienie dla tych, którzy przez śmiałe decyzje i konsekwencje w działaniu zmieniają rzeczywistość rynkową.
Lider Przyszłości przyznawany jest za zrealizowanie w okresie ostatnich 3 lat projektu biznesowego, którego efektem był spektakularny sukces zdefiniowany w dwóch kategoriach: Model biznesowy i Ekspansja zagraniczna.
Nagroda w kategorii Model biznesowy przyznawana jest liderom, których firmy w ciągu ostatnich trzech lat utrzymują wysokie tempo rozwoju dzięki rozwojowi unikalnych umiejętności konkurowania i zdobywania nowych rynków. Nagrodę tę otrzymał Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. W jego imieniu statuetkę odbierała Iwona Waksmundzka, dyrektor wykonawczy ds. strategii i innowacji oraz relacji inwestorskich, PKN Orlen.
Nagroda w kategorii Ekspansja zagraniczna przyznawana jest liderom firm, które w ciągu ostatnich trzech lat odniosły sukces w ekspansji zagranicznej, otwierając nowe rynki lub budując pozycję silnego gracza w wybranych krajach. W tej kategorii wyróżnienie otrzymał Adam Krzanowski, prezes zarządu Nowy Styl. Odebrał ją Roman Przybylski, członek zarządu i dyrektor handlowy, Nowy Styl.
Nagroda Lider Zmiany przyznawana jest liderom za zrealizowanie w okresie pandemii projektu biznesowego, którego efektem był sukces zdefiniowany w kategoriach Innowacje oraz Strategia wzrostu.
W kategorii Innowacje nagroda przyznawana jest liderom, którzy wytyczając nowe standardy w branży, przyczynili się do dynamicznego rozwoju firmy. Wyróżnienie otrzymała Anna Wójcicka, członek zarządu firmy Warsaw Genomics.
W kategorii Strategia wzrostu wyróżniliśmy liderów firm, które podczas pandemii osiągnęły ponadprzeciętny wzrost wielkości przychodów w porównaniu z branżą. To wyróżnienie otrzymał Mikołaj Placek, prezes zarządu firmy Oknoplast. W jego imieniu nagrodę odebrał Piotr Kuciapski.
Ponadto specjalne wyróżnienie magazynu „ICAN Management Review” za skuteczne metody zarządcze otrzymał Adam Góral, założyciel i prezes zarządu Asseco Poland.
W kapitule konkursu Liderzy Jutra znaleźli się: Konrad Pokutycki, prezes zarządu w BSH (przewodniczący); Aleksandra Agatowska, p.o. prezesa zarządu w PZU Życie; Beata Daszyńska‑Muzyczka, prezes zarządu w BGK; Joanna Erdman, wiceprezes zarządu w ING Bank Polski; Victoria Iwanowska, prezes agencji [vi:] i zDziecmi.pl; Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu w PKO BP; Andrzej Jacaszek, wiceprezes zarządu ICAN; Witold Jankowski, prezes zarządu ICAN; Joanna Makowiecka‑Gaca, prezes zarządu w Karmar; Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu w PFR; Anna Rulkiewicz, prezes grupy LUX MED.