Projekt „Advanced Materials and Manufacturing Technologies united for Lightweight” o akronimie AMULET po trzech latach wkracza w ostatnią fazę realizacji. To kamień milowy w podróży, która rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku.
W ciągu ostatnich dwóch lat 15 dynamicznych zespołów, z których każdy składa się z dwóch, maksimum trzech małych lub średnich przedsiębiorstw (MŚP) z różnych sektorów, przeszło przez program AMULET.
AMULET ma pomóc MŚP stać się bardziej konkurencyjnymi na całym świecie poprzez wykorzystywanie wiedzy technologicznej do tworzenia nowych i spersonalizowanych produktów.
Piętnastomiesięczny program wspiera każdy zespół (konsorcjum składające się z 2–3 MŚP) dzięki finansowaniu w wysokości do 120 tys. euro i wsparciu technicznemu.
W trzecim i ostatnim roku realizacji projektu obiecujące wyniki obejmują takie rozwiązania jak nowe metody druku 3D i pionierskie trwałe materiały.
AMULET! Projekt „Advanced Materials and Manufacturing Technologies united for Lightweight”, finansowany w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020, umożliwia europejskim MŚP zwiększenie ich globalnej konkurencyjności poprzez konsolidacje nowatorskich łańcuchów wartości na potrzeby wielosektorowych zastosowań przemysłowych, które są możliwe dzięki zaawansowanym materiałom i powiązanym z nimi technologiom produkcyjnym jako kluczowym technologiom prorozwojowym. Ostatecznie przyczyni się to do dekarbonizacji, efektywnego gospodarowania zasobami poprzez zmniejszenie wagi i redukcję kosztów.
Dzięki finansowaniu w wysokości do 120 tys. euro zespoły przeszły przez piętnastomiesięczny program, aby wprowadzać innowacje i udoskonalać swoje procesy, wspierane przez 13 partnerów – ekspertów z całej Europy.
Kamienie milowe
Lekkie konstrukcje odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu celu, jakim jest niskoemisyjna gospodarka o obiegu zamkniętym. W ciągu ostatnich dziesięcioleci zastosowanie lekkich materiałów, takich jak polimery wzmacniane włóknami węglowymi, kompozyty z osnową ceramiczną i stopy metali lekkich, umożliwiło znaczne zmniejszenie masy przy zachowaniu wydajności. Potencjał materiałów lightweight nie został jednak w pełni wykorzystany przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
Projekt AMULET ma na celu tworzenie nowych europejskich łańcuchów wartości dzięki wspieraniu rozwoju technologii zaawansowanych materiałów z różnych sektorów poprzez międzyregionalną i międzysektorową wymianę wiedzy.
Jesteśmy coraz bliżej wielkiego finału!
Projekt AMULET zbliża się wielkimi krokami do końca. Nadszedł czas, aby ogłosić, że rozpoczęliśmy przygotowania do Gali Finałowej. Odbędzie się ona w dniach 16–17 października 2024 r. podczas 13. Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT‑EXPO w Krakowie.
Projekt AMULET miał na celu wykorzystanie potencjału innowacyjnego MŚP, które tworzyły nowe łańcuchy wartości, wspierając penetrację zaawansowanych lekkich materiałów w przemyśle. Koncentrował się na trzech zaawansowanych materiałach: stopach metali lekkich, kompozytach na osnowie ceramicznej, kompozytach na bazie polimerów oraz ich zastosowaniach w czterech sektorach: budowlanym, lotniczym, energetycznym i motoryzacyjnym. Podczas wydarzenia finałowego zaprezentujemy wspólne prace nad zaawansowanymi lekkimi materiałami oraz wyniki, które osiągnęliśmy.
Spotkaj się z nami na stoisku D44a
Będziesz miał/miała niepowtarzalną okazję, aby:
spotkać się z partnerami projektu i nawiązać kontakty biznesowe,
zapoznać się z założeniami projektu i tym, co udało nam się osiągnąć podczas jego realizacji,
poznać innowacyjne rozwiązania naszych 15 finalistów.
Wszyscy, którzy odwiedzą stoisko projektu AMULET, będą mogli spotkać się z partnerami konsorcjum, zapoznać się z założeniami i celami projektu, a przede wszystkim poznać naszych 15 finalistów – różnych konsorcjów z całej Europy – którzy pomyślnie przeszli wszystkie etapy i zrealizowali swoje projekty przy wsparciu kaskadowego programu finansowania w ramach AMULET.