Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Doceniajmy siebie
Powiększ tekst
Udostępnij
Pobierz pdf

Kultura organizacyjna KUKE opiera się na promowaniu równości wśród pracowników. Dzięki takiemu podejściu możemy się poszczycić silną reprezentacją kobiet na wszystkich szczeblach organizacyjnych. Cieszymy się licznymi korzyściami płynącymi z różnorodności stylów zarządzania, myślenia i budowania relacji.

W NASZEJ FIRMIE o awansie nie decyduje płeć czy wiek, lecz wiedza i umiejętności. Doceniamy osoby, które swoim doświadczeniem wzbogacają działalność firmy i przyczyniają się do jej rozwoju. Takie podejście pozwoliło nam stworzyć dogodne warunki do rozwoju zawodowego kobiet w strukturach KUKE. Mimo że w wielu organizacjach finansowych kobiety stanowią połowę lub większość pracowników, to na wyższych stanowiskach występuje dysproporcja na rzecz mężczyzn, czyli tzw. odwrócona piramida. Więcej kobiet piastuje niższe stanowiska, a z kolejnymi szczeblami zarządzania jest ich coraz mniej. Nam udało się zachować proporcje na podobnym poziomie na wszystkich szczeblach zarządzania, co jest efektem kultury organizacyjnej konsekwentnie budowanej na wartościach współpracy i partnerstwa.

Jako odpowiedzialny pracodawca staramy się aktywnie wspierać różne grupy pracowników w ich rozwoju. W wypadku kobiet dostrzegam dużą potrzebę pracy nad pewnością siebie, zarządzaniem stresem oraz zarządzaniem emocjami. Kiedyś ambitna menedżerka, świetnie realizująca swoje zadania, przyszła do mojego gabinetu, by porozmawiać o podwyżce. Od początku spotkania przepraszała za swoją prośbę, zamiast wyliczać swoje osiągnięcia. Nie czuła, że na podwyżkę zasługuje, miała poczucie winy, że o nią w ogóle prosi, mimo że przyczyniła się do naszych sukcesów. To jedna z wielu podobnych sytuacji, których doświadczyłam w karierze, pokazujących, ile jeszcze pracy musimy włożyć w budowanie samoświadomości kobiet i ich wiary w siebie. Zresztą często z powodu braku pewności siebie do takich sytuacji w ogóle nie dochodzi, bo wiele specjalistek czy menedżerek nawet nie odważy się zapukać do gabinetu szefa, by poprosić o podwyżkę.

Jeszcze kilka lat temu w naszej firmie obowiązywała niewłaściwa polityka płacowa. Wysokość pensji była uzależniona od stażu pracy, a nie od kompetencji czy zakresu obowiązków. Postanowiliśmy to zmienić i wyrównać zarobki osób, które wykonują te same zadania niezależnie od tego, jak długo są związane z KUKE. Jubileusze współpracy świętujemy w inny sposób, ponieważ nadal doceniamy lojalność pracowników, natomiast wprowadzenie sprawiedliwych płac było koniecznością. Dzięki temu jesteśmy bardziej spójni i demonstrujemy w praktyce nasze wartości. Sprawiedliwe płace są fundamentem wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, a mimo to nadal dostrzegamy w biznesie zjawisko pay gap. Z analizy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego wynika, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn na każdym szczeblu kariery zawodowej, a im wyżej są w hierarchii, tym te różnice się pogłębiają. Proces wyrównywania płac pewnie zajmie sporo czasu, ale warto go zacząć już dziś, ponieważ bez sprawiedliwych płac nie ma mowy o równości.

Tworząc organizację wspierającą kobiece przywództwo, nie można zapominać o innych grupach, które należy zauważać i wspierać. Dbając o jednych, łatwo pominąć interesy i potrzeby grupy, która nie upomina się o swoje prawa donośnym głosem. Warto o tym pamiętać, jeśli naszym celem jest budowanie otwartego, różnorodnego i inkluzywnego środowiska pracy. Bo choć osiągnięcie pełnej inkluzywności zależy od sprawnego funkcjonowania całego ekosystemu edukacyjno‑biznesowego, nie oznacza to, że nie warto się starać tam, gdzie ma się największy wpływ. A zacząć możemy od tego, by bardziej doceniać same siebie. Gdy to zrobimy, pochwalimy się swoimi osiągnięciami i nareszcie uwierzymy w siebie, również innym będzie łatwiej nas docenić.

KATARZYNA KOWALSKA wiceprezeska zarządu KUKE


Najpopularniejsze tematy