Troska o zaangażowanie i dobrostan pracowników zaczyna się w momencie, w którym wybierasz siedzibę twojej firmy.
PARTNEREM MATERIAŁU JEST YAREAL POLSKA
Kiedyś słuchaliśmy bajek o tym, jak dzielni rycerze uwalniali królewny ze szklanych wież, a na końcu oczywiście wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Sekret zaangażowanych i szczęśliwych pracowników jest zaskakująco podobny – na początku dobrze jest uwolnić ich od pracy w ponurych wysokościowcach ze szkła i betonu, przenosząc firmę do miejsca, które w naturalny sposób dba o ich dobrostan.
W stylu kampusu
„Zielone płuca Woli” albo „zespół budynków zorganizowanych na podobieństwo kampusu uniwersyteckiego”… – tego typu określenia słyszy się czasem w odniesieniu do nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, natomiast raczej nie w przypadku kompleksów biurowych. Tymczasem… są to cytaty sformułowań, jakie pojawiały się w opisach nowego kompleksu biurowego LIXA.
Rzeczywiście, już sama ilość zieleni, jaka obecna jest w inwestycji realizowanej przez Yareal Polska, może zadziwiać. Są to m.in. drzewa i trawniki współtworzące należący do kompleksu deptak, jak i roślinność wewnątrz obszernych patio każdego z czterech (docelowo) budynków biurowych i na tarasach każdego z nich. To pierwszy, ale zdecydowanie nie jedyny sposób, w jaki LIXA tworzy odpowiedni work‑life balance pracowników firm, które funkcjonują w ramach tego kompleksu.
Biura tworzące tkankę miejską
Kolejną zaletą przestrzeni biurowych tworzonych w trosce o pracowników powinno być subtelne wkomponowanie ich w przestrzeń miasta – całkowite przeciwieństwo tworzenia biurowych „gett”, z którymi mamy czasem do czynienia.
W jaki sposób realizowane jest to w przypadku LIXA? Kompleks nowoczesnych budynków biurowych położony jest między innymi w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych, w harmonijny sposób współtworząc z nimi klimat dzielnicy, w której życie trwa nie tylko w godzinach pracy. Dotyczy to zresztą również samych budynków biurowych – znajdujące się na parterze lokale usługowe, takie jak kawiarnie i sklepy, czynne są znacznie dłużej, co pozwala pracownikom na lepsze realizowanie ich potrzeb socjalnych. Ponadto ostatni etap LIXA zostanie połączony z istniejącą częścią kompleksu przez zielony i tętniący życiem pasaż. To także ogromnie istotny element work‑life balance!
Elastyczność na dwa sposoby
Elastyczne biuro – to określenie odmieniane jest w czasach „nowej normalności” przez wszystkie przypadki, jakimi wciąż zaskakuje nas niepewna rynkowa rzeczywistość. Cecha absolutnie niezbędna, wymieniana jako jedna z pierwszych przez potencjalnych najemców powierzchni biurowych.
Tylko co dokładnie oznacza to sformułowanie? Możemy je rozpatrywać w kilku aspektach. Pierwszy to oczywiście sama aranżacja powierzchni biurowej – niemal dowolna regulacja umiejscowienia i wielkości pomieszczeń wraz z przystosowywaniem ich do pełnionych funkcji. Przy okazji po raz kolejny pojawia się wątek dobrostanu pracowników, ponieważ w elastycznych biurach łatwiej o zwiększenie liczby sal o charakterze socjalnym czy wypoczynkowo‑rekreacyjnym. Ale nie tylko, bo prawdziwie elastyczne biuro wprost reaguje na aktualne potrzeby organizacji i zespołów, umożliwiając chociażby tworzenie pomieszczeń dostosowanych wielkością i funkcjonalnością do konkretnych projektów, realizowanych w określonym czasie.
Zobacz główny raport poświęcony tematyce biurowej »
Biuro, do którego chce się wracać
Z powrotem do biur jest jak z medalem. Z jednej strony większość menedżerów widzi uzasadnioną potrzebę przywrócenia tradycyjnego, stacjonarnego modelu pracy. Ale jest też druga: pracownicy zdążyli już przyzwyczaić się do pracy zdalnej i po okresie spowolnienia znów notuje się wzrost wydajności tej formy wypełniania obowiązków służbowych. Czy te tendencje da się pogodzić?
Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o nowych technologiach, charakterystycznych dla nowych powierzchni biurowych najwyższej klasy. Trudno wyobrazić sobie współczesne, elastyczne biuro bez odpowiedniej aplikacji (np. dla całego budynku lub organizacji), która usprawnia pracę rotacyjną w modelu hybrydowym (z wykorzystaniem biurek przechodnich, czyli tzw. hot desków), a także łatwe rezerwowanie sal konferencyjnych, biurek, szafek czy miejsc parkingowych. Specjalny system zadba też o zachowanie odpowiednich standardów sanitarnych (odległości między pracownikami, liczba osób w danym pomieszczeniu).
CZTERY SPOSOBY NA BIURO WEDŁUG LIXA:
Zadbaj o świetny dojazd do biura – łatwy dostęp do komunikacji miejskiej (zwłaszcza metra), parkingi dla rowerów, ścieżki rowerowe doprowadzone aż do budynków, prysznice.
Pamiętaj o zieleni oraz przestronnych przestrzeniach na zewnątrz i wewnątrz budynków, służących do relaksu, odpoczynku, ale także coworkingu i pracy mobilnej.
Wykorzystaj synergię biura i tkanki miejskiej, tworząc miejsce, w którym nie tylko dobrze się pracuje, ale również wypoczywa i integruje społecznie – po prostu żyje.
W każdym aspekcie pamiętaj o trosce o środowisko naturalne.
Można jednak na elastyczność spojrzeć również w szerszej skali – podzielenie projektu na etapy realizowane w kolejnych latach daje możliwość długofalowej ekspansji danego najemcy. Tu przykładem znów może być kompleks budynków LIXA, oddawanych w kilku etapach (łącznie LIXA zaoferuje 77 000 mIndeks górny 22). Daje to przedsiębiorstwom unikalną szansę na zwiększanie zajmowanej powierzchni w sposób naturalny, adekwatny do rozwoju firmy i równocześnie miejsca, w którym funkcjonuje.
Biura w trosce o środowisko
Warto na koniec wspomnieć o jeszcze jednej wartości, która powinna być oferowana przez nowe powierzchnie biurowe – istotnej dla coraz większej liczby firm i ich pracowników, szczególnie z młodszych pokoleń. Chodzi oczywiście o troskę o środowisko, która – w kontekście biur – może być realizowana na wiele różnych sposobów.
Znów użyję przykładu LIXA, bo tworzą go budynki biurowe, które oferują coś więcej niż dość oczywistą w dzisiejszych czasach wyższą efektywność energetyczną, umożliwiającą m.in. łatwiejsze ogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń (tu ciekawostka: w każdym pomieszczeniu pracownicy mają możliwość otwierania okien, co wcale nie jest w dzisiejszych biurach takie powszechne) albo automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia. Możemy się pochwalić między innymi tym, że aż 70% stali użytej do elewacji zewnętrznych budynków pochodzi z recyklingu, ale ważniejszy wydaje się jeszcze inny aspekt troski o środowisko naturalne. Pełne 100% energii, która wykorzystywana jest w biurach znajdujących się na terenie LIXA, pochodzi ze źródeł odnawialnych (farm wiatrowych).
Przeczytaj inne materiały tworzące raport o tematyce biurowej »
„Zielona” centrala Grupy Crédit Agricole w Polsce
W grudniu 2019 roku Grupa EFL przeniosła się do nowego biura. Główna siedziba wszystkich spółek Grupy Crédit Agricole w Polsce znajduje się teraz w nowym, ekologicznym kompleksie Business Garden w centrum Wrocławia.
Elastyczna przestrzeń sprzyjająca zaangażowaniu
Elastyczne powierzchnie biurowe pojawiły się w Polsce jeszcze przed pandemią, ale to właśnie ostatnie kilkanaście miesięcy dobitnie udowodniło, że jest to rozwiązanie sprawdzające się w każdych, nawet najbardziej niepewnych czasach. To formuła biura gotowego na każde wyzwania, jakie przyniesie najbliższa i dalsza przyszłość.
Jak oświetlenie wpływa na wellbeing w biurze?
Przepis na biuro idealne jest prostszy, niż się wydaje. Wystarczy wziąć pod lupę podstawowe ludzkie potrzeby. Innymi słowy, inspiracji najlepiej szukać w naturze.