Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Autentyczna troska o zdrowie pracowników

Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że troszcząc się o zdrowie pracowników, działają na własną korzyść. Inwestują więc w benefity, tworzą strategie zarządzania zdrowiem i liczą na spektakularne efekty. Nie dość, że często ich brakuje, to dodatkowo pojawiają się zarzuty o wellbeing washing. Jak mądrze podejść do wspierania pracowników w dążeniu do zdrowych nawyków?

DZISIAJ JUŻ MAŁO KTO nie ma w najbliższym gronie osoby przewlekle chorej, borykającej się z kiepskim samopoczuciem czy przemęczonej z powodu pracy. Nawet wśród przypadkowo spotkanych osób łatwo o kogoś, kto wprost przyznaje się do zszarganego przez nadmiar obowiązków zdrowia, nasilającego się wypalenia zawodowego (zobacz ramkę Syndromy wypalenia zawodowego towarzyszą pracownikom na co dzień), a nawet rzucenia pracy z powodu toksycznej atmosfery w firmie. „Coraz częściej otwarcie mówimy o wpływie środowiska pracy na kondycję fizyczną i psychiczną pracowników, zwracając uwagę na rosnącą rolę pracodawców w kontekście dbania o ich dobrostan. Dyskusje te są coraz powszechniejsze, ponieważ problemy zdrowotne pracowników stają się realnymi problemami pracodawców, przez co znajdują odzwierciedlenie w ich wydatkach i HR‑owych priorytetach” – mówi Anna Podlewska, dyrektorka ds. strategicznych inicjatyw HR w banku Credit Agricole. Co wpływa na coraz większe zainteresowanie firm zdrowiem swoich pracowników?

Pracodawcom przybywa zmartwień

Pracownicy są zmęczeni, zestresowani i przebodźcowani. Coraz częściej są nieobecni w pracy, ponieważ przebywają na zwolnieniach lekarskich (jak wynika z danych ZUS‑u, w ubiegłym roku Polacy spędzili na L4 w sumie 240 mln dni!, obarczając przy tym częściowo budżety firm). Pracownicy rzadziej też angażują się w swoje zadania, a paradoksalnie, mimo spadku zaangażowania, notorycznie po godzinach pracy zostają z bagażem trudnych do opanowania emocji. Według raportu Benefit Systems „MultiSport Index 2023”, stres w pracy odczuwa już 90% zatrudnionych, z czego 28% przyznaje, że towarzyszy im on w pracy „codziennie lub prawie codziennie”, a co piąty (18%) zmaga się z nim kilka razy w tygodniu. Nic dziwnego, że już co dziesiąty Polak przyznaje, że wziął zwolnienie lekarskie z powodu gorszego samopoczucia.

Zostało 86% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla subskrybentów

Dołącz do subskrybentów MIT Sloan Management Review Polska Premium!

Jesteś subskrybentem? Zaloguj się »

Joanna Koprowska

Redaktorka „ICAN Management Review” oraz „MIT Sloan Management Review Polska”

Polecane artykuły


Najpopularniejsze tematy