Agile
Strategia jako przywództwo, czyli nowe ramy biznesowej nawigacji
Organizacje funkcjonują obecnie w środowisku, gdzie zdolność do adaptacji nie tylko niesie ze sobą liczne korzyści, ale staje się wręcz kluczowym czynnikiem sukcesu. Przedsiębiorstwa, które nie ewoluują w odpowiedzi na pojawiające się trendy i wyzwania, ponoszą ryzyko pozostania w tyle i stania się mało istotnymi graczami na rynku.
Kiedy rozproszenie zespołu przestaje być przeszkodą
Projekty innowacyjne w warunkach zdalnych rządzą się swoimi prawami. W Credit Agricole odkrywaliśmy to w dobie pandemii, pracując wraz z Efigence nad aplikacją mobilną CA24 Mobile – pełna korzyści. Była to ścieżka pełna wyzwań, na końcu której udało nam się osiągnąć sukces. Oto jak sobie z nimi radziliśmy i czego dowiedzieliśmy się o zarządzaniu pracą złożonego zespołu w warunkach online.
Schematy nie działają. Jak skutecznie skalować Agile?
Każda firma ma inną krzywą uczenia się, kulturę organizacyjną, inne zasoby ludzkie i talenty oraz odmienne podejście do podejmowania nowych wyzwań i ryzyka. Dlatego też skalowanie Agile w każdej firmie jest różne.
Jak zwinne podejście buduje wartość dla klienta
O swoich doświadczeniach we wdrażaniu zwinności organizacyjnej piszą Krzysztof Habowski i Rafał Kern z firmy RST Software Masters.
Czego spodziewać się po agile
Co się stanie, gdy firma, z ponad stuletnią historią – co więcej, bank – zdecyduje się na stosowanie zwinnych metod zarządzania opracowanych pierwotnie na potrzeby twórców oprogramowania?
Zwinność to za mało
Liderzy będą w stanie wykorzystać potęgę zwinnego zarządzania, jeśli zaradzą sztywności architektonicznej, zmniejszą niedobór talentów oraz przyjmą produktowy sposób myślenia.
Sprintem do końca spotkania
W Scrumie jest za dużo spotkań? Nie ma przez nie kiedy pracować? Nieprawda.
Harry Potter i retrospektywa sprintu
Podtrzymywanie zaangażowania zespołu to wyzwanie nie tylko dla Scrum Mastera. Pomóc mogą techniki z pogranicza grywalizacji.
Bez kierowników, chaosu i kultu cargo
Zespół bez kierownika? – Herezja? Gwarancja chaosu? Niekoniecznie. Zwinne metodyki pracy (Agile) pomagają tworzyć dokładnie takie produkty, jakich oczekują klienci, a co więcej – na czas i w ramach założonego budżetu. Aby tak się stało, nie wystarczy zmienić hierarchię i przeprojektować procesy. Pozostaje znacznie trudniejsze zadanie – zrozumienie, po co w ogóle to robimy.
Jak technologia zmienia branżę filmową
Sławomir Idziak, autor zdjęć do filmów „Helikopter w ogniu”, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, „Król Arthur” i „Gattaca” mówi o wpływie powszechnej cyfryzacji na przyszłość produkcji filmowej.
Agile, Notre Dame i lotnisko w Berlinie
Cieszące się w środowisku IT ogromną popularnością zwinne metodyki pracy (Agile) umożliwiają m.in. opracowywanie dokładnie takich produktów, jakich oczekują odbiorcy, a co więcej – bez przekraczania założonego budżetu czy harmonogramu. Zwinność wymaga jednak konsekwencji oraz – co znacznie trudniejsze – zmiany mentalności. Jak przekonać do zwinności osoby sceptyczne wobec wprowadzania daleko idących zmian?
Gdy systemy IT nie służą zwinności
Jeśli firma nie stworzy warunków do rozwoju prawidłowych relacji społecznych, spójność systemów IT ze strategią może hamować zwinność firmy na dynamicznych rynkach.