Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Teraz jest inaczej. O zmieniających się zasadach skutecznych negocjacji opowiadają Wojciech Sambor i Zbigniew Dzideczek

Mistrzowskie opanowanie sztuki negocjacji to jeden z priorytetów menedżerów nastawionych na sukces. Te umiejętności przydają się niemal w każdych okolicznościach – od negocjowania lepszych warunków zakupu czy sprzedaży, w rozwoju własnej kariery, po podejmowanie ważnych decyzji życiowych. Jaki jest zatem przepis na negocjacje doskonałe?

Tym razem gośćmi kolejnego epizodu „Sekretów Mistrzów” byli doświadczeni negocjatorzy i trenerzy biznesowi – Wojciech Sambor oraz Zbigniew Dzideczek. Postanowili oni wtajemniczyć słuchaczy podcastu w zasady negocjowania, które pozwalają nie tylko podpisywać intratne kontrakty biznesowe, ale też ułatwiają codzienne życie. Zdementowali przy tym wiele mitów związanych z negocjacjami i podzielili się własnymi doświadczeniami zza negocjacyjnego stołu.

Nowe ramy sukcesu w negocjacjach

Goście „Sekretów Mistrzów” zwracali uwagę na to, że zmienne środowisko biznesowe wpłynęło na to, jak oceniamy dzisiaj sukces negocjacyjny.

„Kiedyś miarą sukcesu negocjacyjnego było uzyskanie porozumienia. Negocjatorzy spotykali się, dyskutowali, podpisywali dokument, szli na obiad, po czym się rozchodzili każdy w swoją stronę. Teraz jest inaczej. Sukces nie kończy się na podpisaniu kontraktu, lecz na jego zrealizowaniu, a być może otwarciu drzwi do długofalowej współpracy” – zwracał uwagę Zbigniew Dzideczek. Efekt negocjacyjny nie jest mierzony tu i teraz, lecz w odległej przyszłości.

„Z tego też powodu czasami odpuszczamy w negocjacjach pewne warunki, które na pierwszy rzut oka wydają się dla nas niekorzystne. Robimy to jednak ze względu na to, że widzimy szerszą perspektywę i wiemy, że nasze ustępstwo może służyć lepszemu interesowi w przyszłości” – uzupełniał Wojciech Sambor.

Podstawą skutecznych negocjacji jest w związku z tym odpowiednie przygotowanie się do nich. Decyzji dotyczących zobowiązań czy ustępstw nie należy podejmować spontanicznie przy stole negocjacyjnym, lecz na długo przed przystąpieniem do rozmów. Niestety wielu szkoleniowców prowadzi treningi negocjacji, skupiając się na możliwościach osiągnięcia szybkiego sukcesu. Jak podkreślają rozmówcy, taki sukces może być jednak źródłem porażki w przyszłości.

Przepis na negocjacje doskonałe?

Wysłuchaj całego podcastu „Sekrety Mistrzów” poświęconego tematyce negocjacji, w którym zaproszeni goście mówią m.in. o tym:

  • jak komunikuje się wytrawny negocjator, by z jednej strony zachować precyzję wypowiedzi, a z drugiej stworzyć przestrzeń do interpretacji drugiej stronie;

  • dlaczego nie negocjuje się z terrorystami;

  • dlaczego kompromis w negocjacjach jest przereklamowany i nie warto do niego dążyć;

  • jak przygotować perfekcyjną strategię negocjacyjną w perspektywie krótko- i długoterminowej;

  • czym jest sukces negocjacyjny i dlaczego nie zawsze oznacza on największy zysk;

  • z jakimi konsekwencjami należy się liczyć, stosując nieczyste metody negocjacji;

  • jak zadbać o swój komfort negocjacyjny.

Podcast odsłuchasz TUTAJ.

Joanna Koprowska

Redaktorka „ICAN Management Review” oraz „MIT Sloan Management Review Polska”


Najpopularniejsze tematy