Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Powrót do przyszłości

Rozwój technologiczny prowadzi nas w kierunku zmian, które zredefiniują nie tylko nasz biznes, ale także co to znaczy być przywódcą, pracownikiem, a nawet człowiekiem. O tym, na jakie trendy powinniśmy uważać i jak na nie reagować, mówi światowej klasy futurysta Gerd Leonhard.

Jakie najważniejsze trendy dostrzega pan w obszarze technologii i w jaki sposób mogą one wpłynąć na zmianę dzisiejszych modeli biznesowych?

Trudno byłoby sporządzić pełną listę istotnych trendów, ponieważ niektóre z nich dopiero się zarysowują. Na przykład inteligentne maszyny i algorytmy symulujące procesy poznawcze. Wprowadzenie ich do użytku oznaczałoby wyeliminowanie konieczności programowania komputerów. Już dziś obserwujemy rozwój uczenia maszynowego, które polega na tym, że oprogramowanie komputerowe jest bombardowane ogromną ilością danych, a system sam znajduje własny sposób ich organizowania i reagowania na nie. Firmy powinny też stale śledzić rozwój internetu rzeczy, dzięki któremu powstają rozległe sieci komunikujących się ze sobą przedmiotów. To stanowi dobry wstęp do całkowitej automatyzacji, która jest w zasadzie nieuchronna. Co to oznacza? Moim zdaniem, w niedalekiej przyszłości każda rutynowa praca będzie zautomatyzowana. Maszyny potrafią się nauczyć wszystkiego, co jest powtarzalne, i na kolejnych etapach rozwoju w pełni opanują te dziedziny działalności, które niegdyś były zarezerwowane dla człowieka: księgowość, doradztwo finansowe, telefoniczne centra obsługi klienta, ale także medycynę, a nawet prawo. Jest bardziej niż prawdopodobne, że najbliższe 20 lat przyniesie więcej zmian niż trzy ostatnie stulecia. Trudno nam to sobie wyobrazić, ale za dekadę nasz potencjał technologiczny wzrośnie tysiąckrotnie w stosunku do tego, czym dysponujemy obecnie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Przyszłość AI »

Droga do AI: czym jest dziś i czym może stać się sztuczna inteligencja? 

Michał Kudelski PL

W latach 40-tych ubiegłego wieku, kiedy Warren McCulloch i Walter Pitts stworzyli matematyczny model sieci neuronowych, wydawało się, że droga do stworzenia sztucznego mózgu i sztucznej inteligencji stoi otworem.

Zostało 67% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla subskrybentów

Dołącz do subskrybentów MIT Sloan Management Review Polska Premium!

Jesteś subskrybentem? Zaloguj się »


Najpopularniejsze tematy