Podczas III Kongresu MIT Sloan Management Review Polska poznaliśmy firmy, które otrzymały tytuł Mistrza Innowacyjnej Transformacji w trzech kategoriach: technologia i organizacja, technologia i rynek oraz odpowiedzialna technologia. Przyznano również nagrody ICAN Institute i wyróżnienia redakcji.
W konkursie Mistrz Innowacyjnej Transformacji wyróżniamy projekty, które dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w istotny sposób podnoszą efektywność organizacyjną, rynkową lub mają pozytywny wpływ na środowisko i jakość życia.
W konkursie wzięło udział 93 firmy reprezentujące różne branże. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 37 organizacji. Spośród nich kapituła konkursu wyłoniła zwycięzców.
Mistrz Innowacyjnej Transformacji w kategorii „Technologia i rynek”
Najwięcej, bo aż 48 zgłoszeń konkursowych dotyczyło kategorii „Technologia i rynek”. Tak duże zainteresowanie tą kategorią dowodzi intensywnego wpływu innowacji technologicznych na biznes. Zgłoszone projekty dotyczyły usprawnień kanałów sprzedaży, nowatorskich form dotarcia do klienta i poprawy jego doświadczeń zakupowych, ale większość skupiła się na skalowaniu biznesu. Pod ostateczne głosowanie zostało poddanych ostatecznie 17 zgłoszeń.
Firma Transition Technologies PSC została uznana za Mistrza Innowacyjnej Transformacji w tej właśnie kategorii
Kapituła doceniła praktyczne wykorzystanie najnowocześniejszych technologii (chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja, IoT, rozszerzona rzeczywistość) do budowy kompletnego rozwiązania usprawniającego procesy produkcyjne zgodnie z koncepcją „Przemysłu 4.0”.
Mistrz Innowacyjnej Transformacji w kategorii „Technologia i organizacja”
„Technologia i organizacja” to kategoria w konkursie Mistrz Innowacyjnej Transformacji, w której wyróżniamy projekty związane z transformacją technologiczną procesów wewnątrz organizacji, które znacząco poprawiły wskaźniki efektywności funkcjonowania firmy.
W kategorii „Technologia i organizacja” otrzymaliśmy 30 zgłoszeń. Do głosowania kapituły zakwalifikowanych zostało 12 projektów.
W tej kategorii nagrodę odebrała sieć sklepów Żabka. Na kapitule konkursu wrażenie zrobiła aplikacja Cyberstore, przeznaczona do zarządzania sklepem prowadzonym w ramach franczyzy.
Mistrz Innowacyjnej Transformacji w kategorii „Odpowiedzialna technologia”
„Odpowiedzialna technologia” to kategoria, w ramach której wyróżnianie są projekty związane z transformacją technologiczną firm, której celem jest poprawa wpływu organizacji na otoczenie i podniesienie jakość życia.
Spośród 15 zgłoszeń to drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 8 projektów.
Za unikalne i bardzo potrzebne w obecnych czasach połączenie skutecznego rozwiązania technologicznego z usługą opieki medycznej dla osób starszych nagrodę otrzymała firma SiDLY.
Nagrody ICAN Institute i redakcji MIT SMRP
Podczas Kongresu przyznano także Nagrody ICAN Institute i Nagrody Redakcji MIT Sloan Management Review Polska.
W kategorii „Technologia i rynek”:
DAC (nagroda redakcji) - za opracowanie i wdrożenie systemu informatycznego MuuMap, służącego do optymalizacji procesu odbioru i transportu mleka od odbiorców do przetwórni.
Krajowa Izba Rozliczeniowa (nagroda ICAN Institute) za praktyczne wykorzystanie technologii blockchain do bezpiecznego obiegu dokumentów.
W kategorii „Technologia i organizacja”:
Grupa Raben i Grow Uperion (nagroda redakcji) – za przeprowadzenie szkolenia prawie tysiąca menedżerów z wykorzystaniem platformy gamingowej Grow Uperion.
Holo4Labs i ApisLabor (nagroda redakcji) - za znaczne usprawnienie pracy laboratoriów, dzięki wykorzystaniu technologii poszerzonej rzeczywistości.
mBank (nagroda ICAN Institute) - za poprawę jakości środowiska pracy dzięki wdrożeniu aplikacji mobilnych dla pracowników.
W kategorii „Odpowiedzialna Technologia”:
Orange (nagroda redakcji) – wrażenie zrobiła transformacja miasta Bolesławiec w Smart City dzięki wdrożeniu przez firmę ekosystemu inteligentnych rozwiązań, usprawniających zarządzanie infrastrukturą miejską.
Mastercard i WOŚP (nagroda ICAN Institute) – nagrodzone zostały eSkarbonki, czyli wirtualne puszki dla wolontariuszy WOŚP oraz portal iWolontariusz, który umożliwia rejestrowanie się kandydatów na wolontariuszy w bazie WOŚP.
Jak wyglądało głosowanie?
Kapitułę reprezentowali (w porządku alfabetycznym)
1. Dominika Bettman, prezeska zarządu, Siemens
2. Tomasz Czechowicz, partner zarządzający, MCI
3. Jarosław Gracel, członek zarządu, dyrektor ds. Przemysłu 4.0, ASTOR
4. Krzysztof Grzęda, project service leader, IBM
5. dr Witold Jankowski, prezes zarządu, ICAN Institute,
6. Andrzej Jacaszek, DBA, CEO, ICAN Institute
7. dr hab. Beata Kozłowska‑Chyła, prezes zarządu, PZU
8. Bożena Leśniewska, wiceprezes zarządu, Orange Polska
9. Marcin Małek, dyrektor działu wdrożeń, Alior Bank
10. Wojciech Orzech, prezes zarządu, PKP Energetyka
11. Kuba Piwowar, digital acceleration lead, Google
12. Przemysław Polaczek, partner zarządzający, Grand Thornton Digital Drive – przewodniczący kapituły
13. prof. Aleksandra Przegalińska, filozof, futurolog, Akademia Leona Koźmińskiego
14. Anna Streżyńska, CEO, MC2 Innovations
15. Katarzyna Świętochowska, project leader, NOSPR
16. Natasza Świtalska, założyciel, Prezes zarządu, Bio Market Polska
17. Ewa Wernerowicz, prezes zarządu, Vivus Finance
18. dr Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający, DB77 Consulting
19. Witold Ziomek, prezes zarządu, MPWiK
Głosowanie kapituły miało charakter tajny. Odbyło się w terminie 22.03‑01.04. br. Każdy członek kapituły otrzymał zgłoszenia, zakwalifikowane przez zespół projektowy do głosowania.
W głosowaniu członek Kapituły mógł każdemu zgłoszeniu przyznać 1, 2 lub 3 punkty, gdzie:
· 1 – ocena oznacza, że osiągnięcie jest znaczące, ale nie zasługuje ani na Nagrodę, ani na wyróżnienie
· 2 – osiągnięcie lidera jest bardzo duże, ale nie wybitne. Zasługuje na wyróżnienie, ale nie na samą nagrodę
· 3 – lider jest nominowany do nagrody za wybitne osiągnięcie.
Każdy osoba wchodząca w skład kapituły mogła nominować do nagrody, w każdej kategorii, więcej niż jedną firmę – przyznając 3 punkty lub nie przyznać nominacji żadnej firmie. Przyjęty regulamin dopuszczał również zgłoszenie firmy powiązanej z członkiem kapituły, ale w tej sytuacji był on wyłączony z głosowania na taką spółkę.
***
Dziękujemy wszystkim zgłoszonym firmom. Składamy podziękowania za zaangażowanie i wsparcie – członkom kapituły. Nagrodzonym liderom gratulujemy wspaniałych sukcesów.