Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Kobiety lepiej sobie radzą z pracą zdalną

Praca zdalna, która przed pandemią była kojarzona głównie z freelancerami i wolnymi zawodami, z dnia na dzień stała się koniecznością. Większość Polaków polubiła home office, co potwierdzają ostatnie badania przeprowadzone przez PwC.

Z badań tych wynika, że zaledwie 14% zatrudnionych chciałoby zrezygnować z pracy zdalnej i wrócić całkowicie do biura. Mimo to ostatnie miesiące pokazały, że organizacja pracy na odległość stanowi duże wyzwanie dla menedżerów i działów HR, bo nie w każdym wypadku praca zdalna będzie tak samo efektywna, jak w trybie stacjonarnym.

Z badania Upskilling Hopes & Fears 2021 przeprowadzonego przez PwC wynika, że 77% polskich pracowników po pandemii najchętniej chciałoby pracować w trybie hybrydowym. Potwierdza to, że fascynacja pracą zdalną, o której pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, nie była przejściowa, a Polacy doceniają zalety płynące z bardziej elastycznych form zatrudnienia. Mimo to dostrzegamy też wady pracy zdalnej, które uwidaczniają się m.in. podczas spotkań online. Złotym środkiem, co już nie raz podkreślaliśmy, jest zatem <a href=>praca hybrydowa - częściowo w trybie zdalnym, a częściowo w siedzibie firmy. Jak wynika z raportu PwC, to właśnie osoby pracujące hybrydowo są najszczęśliwszymi pracownikami, łączycymi zalety obu światów.

Porozmawiaj z pracownikami, jaki wpływ ma na nich home office

Ale uwaga: pojawiają się wyjątki - autorzy badania zwracają uwagę, że poziom zadowolenia pracowników zależy w dużej mierze od konkretnego zespołu i cech osób w nim działających. Zdarzają się bowiem grupy, w których poziom zadowolenia był najwyższy w przypadku zatrudnionych wykonujących swoje zadania całkowicie zdalnie. Dlatego przed podjęciem decyzji, dobrze wcześniej porozmawiać indywidualnie z pracownikami i spróbować dostosować tryb pracy, który będzie najlepiej dopasowany do ich potrzeb. W ten sposób najprościej wzmocnić <a href=>zaufanie i satysfakcję, co pozwoli z kolei zbudować lojalność i zwiększyć zaangażowanie pracowników.

Kobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie z pracą zdalną

Z badania PwC wynika jeszcze jedna ciekawa konstatacja: częściej na negatywne skutki pracy zdalnej – takie jak spadek motywacji i efektywności – skarżą się mężczyźni. Może być to związane z dużym znaczeniem jakie panowie przywiązują do relacji w pracy, które znacznie łatwiej budować i utrzymać spotykając się na co dzień w biurze. Aż 86% ankietowanych mężczyzn stwierdziło, że kluczowe dla poziomu ich zadowolenia z pracy są ludzie, z którymi współpracują, a w przypadku 81% satysfakcję sprawiają interesujące zadania. Dla porównania, w przypadku kobiet najbardziej istotna jest atmosfera, w jakiej wykonują zadania służbowe (82%), poczucie <a href=>sensu pracy (75%), a także styl zarządzania przez bezpośredniego przełożonego (77%).

Kultura organizacyjna ma wpływ na efektywność pracy zdalnej

Autorzy badania zwracają również uwagę, że na efektywność pracy zdalnej duży wpływ ma <a href=>kultura organizacyjna. W przypadku pracy na odległość gorzej sprawdzają się struktury hierarchiczne, oparte na sztywnych zasadach podwładności. Zamiast tego menedżerowie powinni opierać funkcjonowanie zespołów zdalnych i hybrydowych na większym partnerstwie i zaufaniu do współpracowników.

Indeks górny Źródło: Wnioski pochodzą z raportu Happiness Index, opracowanego przez PwC. Indeks górny koniec

PRZECZYTAJ TAKŻE » » »

https://www.pwc.pl/pl/artykuly/happiness-index-pwc-6-glownych-wnioskow.html

), opracowanego przez PwC.

PRZECZYTAJ TAKŻE » » »

Po co komu urlop? O sztuce odpoczywania 

Marta Lenkiewicz PL

Każde dodatkowe 10 godzin spędzonych na wakacjach zwiększa wydajność pracownika o 8%.

Jak wypoczywać, by nie zmęczyć się bardziej podczas urlopu? 

Witold B. Jankowski PL

Wakacje powinny kojarzyć się jako okazja do wypoczynku, podróży oraz spojrzenia na świat z innej perspektywy. Często jednak okazuje się, że nawet wymarzony urlop wiąże się ze stresem, a my wracamy z niego bardziej zmęczeni, niż byliśmy przed wyjazdem.

Pracujesz po kilkanaście godzin dziennie? Szkodzisz sobie i swojej firmie 

Jacek Tomczyk PL

Wszyscy znamy – często z autopsji – obraz zapracowanego biznesmena, spalającego się w pracy po kilkanaście godzin dziennie. Najsmutniejsze w tym obrazie jest jednak to, że – jak pokazują badania – nie służy to dobrze ani jemu, ani organizacji. 

Jacek Tomczyk

Redaktor współpracujący MITSMR.pl i ICAN.pl


Najpopularniejsze tematy