Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Kiedy i jak rozmawiać o podwyżce?

Dziś o tym, jak w dużych organizacjach rozmawiać o pieniądzach. Temat niełatwy, bo bytowy, a byt człowieka zawsze wywołuje dużo emocji – i słusznie. Dzisiejsza opowieść ma dwie perspektywy: pracowniczą i menedżerską. Dobrze, gdy nie są przeciwstawne, z tym jednak, bywa różnie.

Z perspektywy pracownika ważne, aby rozmowa o podwyżce była skuteczna (zakończona decyzją o weryfikacji wynagrodzenia lub choćby jej obietnicą). Ze strony menedżera istotne jest to, aby było rzeczowo i uczciwie. Ot, nic prostszego. Jak zatem podejść do tematu?

4 wskazówki dla pracowników

Jeśli chcesz zainicjować dyskusję o podwyżce, jest kilka punktów, o których powinieneś pamiętać.

  • Wiedz, jak wyceniana jest pełniona przez Ciebie rola, w oderwaniu od Twoich kompetencji. Firmy płacą za powierzone obowiązki, a nie za to, kto je wykonuje. Innymi słowy: jeśli jesteś przekwalifikowany lub, zwyczajnie, wyrosłeś z roli, którą pełnisz, nie ma co liczyć na spektakularne zmiany na koncie bankowym. Podchodząc do rozmowy o podwyżce, dowiedz się, jak podobne stanowiska są wyceniane na rynku i zaczynaj rozmowę właśnie od tego. Nigdy od historii, że właśnie skończyłeś studia podyplomowe, więc Twoje akcje wzrosły. Jeśli istota pracy się nie zmieniła, żaden dodatkowy dyplom nie sprawi, że będziesz lepiej wynagradzany.

  • Jeśli powyższa rada do Ciebie nie przemawia, bo powodem, dla którego czujesz, że czas na podwyżkę, jest właśnie przekonanie, iż twoje akcje przez ostatnie lata wzrosły –- może czas na zmianę pracy? Jeśli wyrosłeś z roli, którą pełnisz –- nie bój się jej zmienić. Odwagi! Zmiana jest dobra! Na nowym, wyżej wycenianym stanowisku, oczekiwanie weryfikacji wynagrodzenia na pewno będzie dużo łatwiejsze i mniej frustrujące.

  • Bądź rzeczowy, zamiast emocjonalny. Dobrze przygotuj się do rozmowy z szefem, ale emocje i roszczeniowość zostaw za drzwiami. Pamiętaj, że aktualne wynagrodzenie, jest takie, na jakie sam się zgodziłeś przyjmując ofertę pracy. Jeśli od tamtego czasu dużo się zmieniło –, świetnie! Miej potrzebne fakty w rękawie i logicznie brnij do celu. Pilnuj jednak, żeby spotkanie miało pozytywny wydźwięk. W przeciwnym wypadku, twój przełożony może poczuć się szantażowany, co nie wróży Wam świetlanej przyszłości.

  • Nie odpuszczaj. Na koniec rozmowy poproś o syntezę wniosków i informację na temat tego, czego możesz się spodziewać w najbliższych miesiącach. Pamiętaj jednak, że w dużych firmach menedżer często jest tylko jednym z elementów długiego łańcucha aprobat i pozwoleń na zmiany w wynagradzaniu pracowników. Stąd cierpliwość może okazać się kluczowa.

2 wskazówki dla menedżerów

Jako menedżer pamiętaj tylko o dwóch kluczowych zasadach. Reszta będzie już jedynie ich konsekwencją.

  • Nie odbijaj pracownika od ściany swojej niemocy. Nie zasłaniaj się tym, że nie wszystko w firmie od Ciebie zależy. Wybierając taki tryb rozmowy, skazujesz się na to, że pracownicy przestaną wierzyć w Twoją skuteczność. A nieskuteczny (w przypadku menedżera) - znaczy słaby. Jeśli pracownik argumentuje swoje oczekiwania właściwie, należy mu się właściwa informacja zwrotna, na ile roszczenia są dla Ciebie uzasadnione i co w związku z tym. Krótko, rzeczowo i uczciwie. Jeśli kupujesz argumentację (i jest ona zgodna z polityką płacową firmy), czas zabrać się do pracy i zmaterializować tę podwyżkę. Jeśli nie zgadzasz się z logiką podwładnego – taka informacja też mu się należy. Na tchórzostwo w tej kwestii nie ma pozwolenia. Każda rozmowa z Twoim pracownikiem jest rozgrywką osobistą – mimo że wielu chciałoby myśleć, że jest inaczej. Nie zasłaniaj się bezimienną korporacją – przy stole jest tylko Wasza dwójka.

  • Dobrze znaj politykę płacową organizmu, w którym funkcjonujesz. Musisz wiedzieć, jaką Twoja firma ma filozofię i praktykę wynagradzania. Znajomość tych mechanizmów w połączeniu z gotowością na uczciwą rozmowę na trudny temat sprawią, że Twoje osobiste akcje jako menedżera poszybują bardzo wysoko.  **

Rozmowy o pieniądzach nigdy nie są łatwe. Miej jednak odwagę je prowadzić – są ważne i potrzebne. To właśnie ta odwaga odróżnia silnych menedżerów od słabych. Ty wybierasz, w którym narożniku jesteś.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego kobiety nie proszą »

Odejdź... nie tylko z pracy 

Joanna Socha PL

Dajesz z siebie wszystko, ale wciąż zarabiasz mniej niż inni? Czujesz, że szef cię nie docenia, ale nie masz siły po raz kolejny upominać się o podwyżkę?

Paulina Basta

Dyrektorka HR na CEE, Unit4 Polska. Autorka popularnego bloga o tematyce HR-owej paulinabasta.com


Najpopularniejsze tematy