Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Jak zaplanować swoją karierę. Rozmowa z Sergiuszem Trzeciakiem

Każda kariera jest drogą indywidualną i nikt nie zna uniwersalnego przepisu na sukces. Nie można skopiować czyjejś kariery i nałożyć na własne życie. Ale jedno jest pewne: większe szanse na sukces mają te osoby, które przemyślą i dobrze zaplanują swoją drogę zawodową.

Czy warto jednak planować karierę w czasach, w których w ciągu kilku miesięcy sytuacja może się kompletnie zmienić a w ciągu roku mogą powstać rozwiązania technologiczne, które wywrócą wszelkie plany?  Zdecydowanie tak, o czym rozmawia Paweł Kubisiak, redaktor naczelny MIT Sloan Management Review Polska z Sergiuszem Trzeciakiem, konsultantem, trenerem i mentorem liderów, specjalistą od budowania wizerunku i marki osobistej w biznesie oraz autorem 14 książek, w tym najnowszej - „Mapa Kariery”.

Podczas rozmowy padło kilka uniwersalnych zasad, które będą aktualne, niezależnie od zmian otoczenia i rozwoju technologii.

Po pierwsze: jeżeli planujesz swoją karierę, to nie myśl o tym, co jest w tej chwili. Przede wszystkim nie kieruj się tym, co jest modne czy popularne dzisiaj, tylko myśl o tym, co Cię fascynuje i co powoduje, że wstając z rana myślisz sobie chciałbym się tym zająć. Dlatego znajdź sobie taką dziedzinę, o której wiesz, że wyzwala Twoją pasję.

Po drugie: nie kieruj się opiniami innych osób. Buduj swoją karierę na tym, co się naprawdę interesuje, a nie na tym, co doradzili ci koledzy, koleżanki, rodzice albo co zobaczyłeś, że jest trendem na Tik Toku.

Po trzecie: kieruj się i sercem i rozumem, choć połączenie tego może być trudne. Chodzi tu o połączenie rozumowania Petera Druckera, który mówił, że najlepszym sposobem przewidywania przyszłości jest jej tworzenie, z podejściem z filmu „Forrest Gump”, w którym słyszeliśmy, że życie jest jak pudełko czekoladek i nigdy nie wiadomo na co się trafi.

Po czwarte: rozglądaj się wokół siebie, aby znaleźć swoją szansę. Kiedyś znany psycholog, profesor Richard Wiseman postanowił zgłębić naturę szczęścia, aby udowodnić, czym różni się szczęściarz od pechowca. W tym celu przeprowadził eksperyment, który polegał na przejściu przez uczestników odcinka kilkuset metrów i na trasie rozrzucił pieniądze. I okazało się, że ci, którzy definiowali się jako pechowcy, tych pieniędzy nie znaleźli. A ci, którzy uważali się za szczęściarzy, jakimś dziwnym trafem te pieniądze znajdowali.

Podobnie jest z karierą, tzn. jeżeli będziesz patrzył w szerokim horyzoncie, rozglądając się za tymi okazjami, a nie tylko będziesz obok nich obojętnie przechodził, wtedy skorzystasz z nadarzających się okoliczności.

I wreszcie piąta zasada: - bądź elastyczny. Nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, co się zdarzy dziś, jutro czy pojutrze, tym bardziej, że żyjemy w zmiennych i nieprzewidywalnych czasach. To tak jak z podróżą samochodem. Planujesz osiągnąć cel za kilka godzin, ale po drodze mogą Ci się przydarzyć różne rzeczy – korek, awaria, a nawet wypadek. Może się zdarzyć coś takiego, że po prostu będziesz musiał zawrócić z tej trasy. I z karierą jest podobnie. Czyli wiesz mniej więcej, dokąd zmierzasz dzisiaj, ale jutro, gdy zmienią się okoliczności, warto, żebyś zweryfikował swoje plany.

Więcej na temat planowania kariery i zmierzania do wyznaczonego celu w załączonym materiale wideo. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci w rozwoju zawodowym i osiągnięciu sukcesów.

Paweł Kubisiak

Redaktor naczelny "MIT Sloan Management Review Polska"

Sergiusz Trzeciak

Ekspert w dziedzinie public relations, budowania marki osobistej, trener i konsultant, autor dziesięciu książek, w tym „Personal branding for Leaders”.


Najpopularniejsze tematy