Przyspieszenie technologiczne, które pojawiło się w ostatnich miesiącach było znacznie większe niż oczekiwały osoby zajmujące się transformacją cyfrową. W efekcie, polski rynek e‑commerce do 2026 roku osiągnie wartość 162 mld zł, a już teraz 85% Polaków deklaruje chęć dalszych zakupów online. Misją E‑commerce Trends Summit jest pokazanie nowych trendów związanych z nowoczesną sprzedażą cyfrową i narzędzi, które pozwolą uczestniczyć w zachodzącej transformacji rynku.
Zarządzający firmami zostali zaskoczeni tempem zmian, jakie nastąpiły po wybuchu pandemii, co było związane zarówno z działaniami operacyjnymi i koniecznością przejścia na pracę zdalną, ale także przepływem klientów do cyfrowych kanałów sprzedaży. Według badań McKinsey Institute, te procesy nastąpiły 21 razy szybciej niż prognozowały osoby zajmujące się transformacją cyfrową. Już teraz weź udział w E‑commerce Trends Summit i dowiedz się na co powinieneś zwrócić uwagę planując ekspansję cyfrową.
Dwa różne modele e‑commerce
W ostatnich miesiącach wyłoniły się dwa różne ekosystemy i pomysły na nowoczesną gospodarkę - zachodni (amerykański) i chiński. Te ekosystemy stykają się w Europie, ponieważ obecnie nie ma europejskiego modelu. Z jednej strony rynek zachodni opiera się na twardych podstawach i sprzedaży stacjonarnej, która uzupełniana jest o kanały cyfrowe. Z kolei w Chinach mamy do czynienia z większą tendencją do eksperymentowania z nowymi formami sprzedażowymi, co przejawia się chociażby w prężnie działającym influencer marketingu, dużym znaczeniem przekazu wideo, czy rozwojem platform sprzedażowych. Z naszego punktu widzenia warto spoglądać zarówno na Chiny jak i na USA, ponieważ możemy czerpać z obu tych światów, aby być bardziej konkurencyjni.
9 trendów technologicznych w e‑commerce
Gartner wyróżnił 9 trendów technologicznych, które w najbliższym czasie będą miały wpływ na handel. Wśród nich szczególnie warto zwrócić uwagę na Internet Zachowań (Internet of Behaviours), całkowite doświadczenie (Total Experience), rozwiązania promujące prywatność (Privacy‑Enhancing Computation), a także wszechobecne operacje (Anywhere Operations).
ID produktu jak kompas w dżungli danych
System GS1 pozwala identyfikować produkty i przekazywać informacje w całym łańcuchu dostaw pomiędzy różnymi podmiotami. Poprawna identyfikacja za pomocą skanowalnej etykiety nie tylko pozwala usprawnić ruch magazynowy, ale także śledzić jednostki od fabryki do odbiorców, a w efekcie możemy usprawniać procesy związane z magazynowaniem, wydawaniem i dostosowywaniem do potrzeb odbiorców.
Zalety przejścia do chmury - case LPP
LPP praktycznie z dnia na dzień, już po wdrożeniu systemu on‑Premise od Genesys DX, zdecydował się zainwestować w chmurę obliczeniową, aby obsłużyć większe zapotrzebowanie klientów i zapewnić skalowalność. Taka decyzja wymagała dużej odwagi, jednak było jedyną drogą, aby osiągnąć założone cele. Inną ważną cechą rozwiązań chmurowych jest łatwość w uruchomieniu nowych procesów i usług.
Nasze siedziby znajdują się w 15 lokalizacjach, co stanowiło duże wyzwanie, aby można było bardziej elastycznie przydzielać zasoby i skalować działalność, poprzez obsłużenie zwiększonego ruchu.
Jak podkreślają przedstawiciele firmy, przyszłością jest automatyzacja, czatboty, voiceboty i sztuczna inteligencja wszędzie tam, gdzie klienci kontaktują się z marką.
Treści produktowe jako klucz do zwiększania sprzedaży online
Według Rafała Wasyluka, dyrektora ds. e‑commerce w regionie EMEA w VMLY&R, obecnie jesteśmy w ciągłym procesie zakupowym, co wykorzystują marki, aby doświadczać produktu w każdym momencie naszego życia - niezależnie od tego, czy idziemy do sklepu, czy przeglądamy internet. Dane służą do coraz lepszej personalizacji i budowania zaufania klientów, zwiększając ich lojalność wobec marki. E‑commerce boecnie nie jest wyłącznie kanałem sprzedaży, ale przede wszystkim kanałem inspiracji i komunikacji. Aby produkt został „zatrudniony”, musi dać się odnaleźć i poznać.
Klienci nie kupują produktów, oni „zatrudniają” produkt do wykonania konkretnej pracy.
Algorytmy Google'a, traktują platformy sprzedażowe jako bardziej wiarygodne niż inne strony internetowe, dlatego obecnie walka toczy się o zajęcie odpowiedniej „półki” w wyszukiwarce, czyli pozycji zajmowanej w przypadku określonych fraz wpisywanych przez klientów. Warto też pamiętać, że klienci coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych, dlatego dobrze zadbać o odpowiednią optymalizację strony również pod tym kątem.
Sprint w e‑print, czyli rozwój firmy Lexmark w e‑commerce
Lexmark jest producentem, który potrzebuje partnerów, takich jak x‑kom, którzy pozwalają wspólnie rozwijać biznes opakowany w odpowiednie działania marketingowe, poprzez prezentowanie produktów (w tym wypadku drukarek) na stronach internetowych i w salonach sprzedaży,. Żadna kampania nie działa tak dobrze, jak działania długoterminowe, które przyzwyczajają klientów do marki i produktów, dlatego długoterminowe relacje przynoszą efekty w dalszej perspektywie.
W 1991 roku Lexmark wydzielił się ze struktur IBM i zajął się produkcją drukarek
2002 - w Częstochowie powstaje pierwszy sklep x‑kom
2012 - Lexmark skupia się na rynku maszyn laserowych, zaprzestając produkcji drukarek atramentowych
2018 - Lexmark uruchamia markę GO‑Line
Logistyka w dobie pandemii. Cyfrowa rewolucja czy stopniowa ewolucja?
Według Łukasza Dubiny, dyrektora e‑commerce w Raben Logistic polska, branża logistyczna stanęła przed wieloma wyzwaniami, jakie postawiła pandemia. Z jednej strony zwiększyło się zapotrzebowanie za sprawą rosnącego e‑commerce, z drugiej, zamknięte granice i zamknięte strefy stanowiły przeszkody, którymi trzeba było odpowiednio zarządzić. Niektóre branży faktycznie się zamknęły, ale zmiana podejścia do prowadzenia biznesu i reorganizacja procesów biznesowych pozwoliło utrzymać płynność operacji i zapewnić klientom funkcjonowanie w trudnej rzeczywistości.
Z kolei Hubert Walczak, dyrektor e‑commerce w Rohlig Suus stwierdził, że firmy powinny skupiać się na zwinności, polegającej zarówno na wykorzystaniu nowych technologii jak i szybkiego dostosowania się do nowych warunków. W wielu obszarach mieliśmy do czynienia z przyspieszoną ewolucją, w innych - wręcz z rewolucyjnymi zmianami, wymagającymi zupełnie innego podejścia.
Dziś słowo „elastyczność” powinniśmy zamienić słowem „zwinność”.
Głównym wyzwaniem stało się wyhamowanie, czy wręcz załamanie globalnego łańcucha dostaw, czego najlepszym przykładem była blokada Kanału Sueskiego, która miała istotny wpływ na globalną gospodarkę. Z tego powodu słowem, które zaczęło pojawiać się coraz częściej na ustach klientów jak i firm transportowych była dywersyfikacja dostaw i uniezależnienie się od „globalnego supermarketu”, czyli Chin.
Co marki mogą zrobić, aby przykuć uwagę klienta?
W opinii Vlada Stoicy z Salesforce, w obecnych warunkach firmy muszą szybko uruchamiać nowe usługi, a jednocześnie mieć pełną kontrolę nad wszystkimi punktami kontaktowymi. Z tego powodu działy sprzedaży powinny bezpośrednio współpracować z IT, aby zapewnić odpowiednią zwinność. Trendem, który już teraz ma ogromne znaczenie i będzie miał coraz większy wpływ na przyszłość wielu biznesów, jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w sprzedaży. Dobrym przykładem jest oferowana przez Salesforce usługa Einstein, z której korzystają takie firmy jak Stonewall Kitchen, e.l.f. i ASICS.
Innym elementem, pozwalającym skalować biznes i dostosowywać go do potrzeb klientów, jest wykorzystanie chmury obliczeniowej, co już robią największe firmy, co bardzo ułatwia utrzymanie wzrostu.
Frontem i backendem do przyszłości - technologiczne trendy w e‑commerce, w które warto inwestować
Wzrost e‑commerce z jednej strony jest szansą, z drugiej zaś wyzwaniem, któemu trzeba sprostać. Trzeba wybrać odpowiednie technologie i jednocześnie nie pogubić się.
Zanim w ogóle zaczniemy myśleć o e‑commerce, pamiętajmy o tym, co już mamy i jakie zmiany możemy zaplanować, aby działać z głową, a nie burzyć tego, co już istnieje i działa. Powinniśmy stawiać bardziej na ewolucję i stopniowe wprowadzanie zmian niż na rewolucyjne pomysły.
Architektur jest wiele, a wybór tej konkretnej nie może być oderwany zarówno od budżetu jak i preferencji obecnych klientów. Warto jednak pamiętać o rosnącym znaczeniu mobile i tego, że klienci cenią sobie prostotę i wygodę, o co powinniśmy zadbać myśląc o odświeżeniu strony i ułatwić użytkownikowi zakupy, np. umieszczając opcję zapisania koszyka na później.
Platformy e‑commerce w korporacjach
Około 30% przedsiębiorstw ma możliwość działania na sposób platformowy, ale jak do tej pory na świecie uczyniło tak zaledwie około 3% firm. Tymczasem właśnie teraz pojawia się ogromna szansa na rozpoczęcie biznesu online – mówi Bogusława Skowronski, współzałożycielka i członkini zarządu MIT EF CEE oraz partner w FounderPartners.
Kluczem popularności platform jest „efekt sieci”, czyli dramatyczny wzrost wartości przedsiębiorstwa, które – poprzez model platformowy – ogromnie zwiększa skalę swojego działania. Zwiększa zarówno popyt na swoje produkty, jak i ich podaż. Do tego dochodzą korzyści marketingowe, zaangażowanie społeczności itd. Zwiększenie biznesu – poprzez działanie na sposób platformowy – oznacza zatem dodatkowe korzyści i przewagi biznesowe.
PRZECZYTAJ TAKŻE » » »
Start-upy: źródła innowacji i przedsiębiorczości. Wywiad ze współzałożycielką MIT Enterprise Forum CEE
O mechanizmach tworzenia przełomowych innowacji w start-upach, w korporacjach oraz na styku tych organizacji – mówi Bogusława „Bogy” Cimoszko-Skowroński, współzałożycielka i członkini zarządu MIT Enterprise Forum CEE oraz partnerka w FounderPartners.
Skuteczna sprzedaż e‑commerce według modelu Perfect Store
Łukasz Stebelski, szef strategii w eStoreMedia opowiada o tym, jak prowadzić sprzedaż e‑commerce, aby była doskonała. Pierwsza sprawa do stworzenie sklepu online, który będzie dobrze reprezentował ofertę marki – wbrew pozorom nie jest to takie proste. Często brakuje strategii lub online reprezentowana jest tylko niewielka część produktów. Problem stanowi także skuteczne pozyskiwanie i wykorzystywanie danych podczas procesów sprzedażowych.
Innowacje w dobie pandemii: ekosystemy i e‑commerce w nadchodzącej dekadzie
Innowacja to proces przeprowadzenia pomysłu – od narodzenia tego pomysłu aż do momentu, w którym wywiera on realny wpływ na otoczenie. A więc nie jest to tylko moment, w którym wpadamy na świetny pomysł, ale właśnie proces. Może mieć on miejsce zarówno w start‑upie, małej firmie, jak i korporacji. Może przynieść zysk lub po prostu zmianę, np. społeczną. Ważne jest, żeby doprowadzić proces do końca, wdrożyć innowację.
Innowacje nie rozprzestrzeniają się jednak równomiernie. Jak tłumaczy Phil Budden, są pewne miejsca na świecie, pewne regiony, które są prawdziwymi kolebkami innowacji. Niemniej pandemia jest szansą również dla innych obszarów, takich jak Europa Środkowo‑Wschodnia, w tym Polska.
Ważne trendy w e‑commerce to personalizacja w B2C, a także sprzedaż zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE » » »
Ekosystemy innowacji
Czym jest innowacja i jakie otoczenie sprzyja jej powstawaniu? Rozmowa z Philem Buddenem z MIT Sloan School of Management.