Na pewnym etapie działalności dla wielu dużych lub średnich przedsiębiorstw przychodzi czas podjęcia decyzji o rozpoczęciu korzystania z systemu ERP, który pomoże firmie funkcjonować sprawniej. W takim momencie przedsiębiorcy często stają przed wyborem odpowiedniego partnera wdrożeniowego. Czym powinien się wyróżniać i jaka jest jego rola?
Partnerem publikacji jest Hicron.
ROZWÓJ FIRMY NIESIE ZA SOBĄ nieustanne zmiany w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Nie da się ukryć, że właściciele firm, mając nawet szeroką wiedzę na temat systemów wspierających zarządzanie, nie są w stanie wdrożyć systemu ERP samodzielnie. Potrzebny będzie do tego rzetelny partner wdrożeniowy, który przeprowadzi firmę przez cały proces.
Więcej niż doświadczenie
We wdrożeniu każdego systemu (i nie mowa tu jedynie o SAP) decyzja o wyborze partnera opiera się nie tylko na jego doświadczeniu. Wprawdzie klienci zwracają uwagę na zrealizowane wcześniej projekty i zespół, który ma przeprowadzić proces w firmie, ale zdecydowanie ważniejsze okazuje się zaangażowanie w stworzenie wizji unikalnego rozwiązania dla przedsiębiorstwa, a nie tylko zadaniowe wdrożenie systemu w odpowiednim czasie. Tu słowo partner staje się kluczowe – przedsiębiorcy poszukują osób, które będą wsparciem w rozwiązywaniu istniejących i przyszłych problemów firmy, które znajdą obszary do poprawy i które same zaproponują rozwiązania, wyprzedzając fakty. W taki sposób działa Hicron – w relacjach z klientami kieruje się swoim przewodnim hasłem: Vision Architect. Solution Maker. Patrzy z punktu widzenia architekta, który roztacza wizję i proponuje zgodne z nią rozwiązania. Wyraźnie wskazuje, jak ważne są dla niego korzyści klienta, dzięki czemu buduje długofalowe relacje jako partner wdrożeniowy.
Dokładna analiza potrzeb
Przed wyborem partnera należy dokładnie zastanowić się nad znaczeniem jego usług w firmie. Przedsiębiorcy wiedzą, jakich funkcjonalności potrzebuje ich firma, jednak dobrze będzie dać możliwość analizy potencjalnemu usługodawcy. Okazać może się bowiem, że po wnikliwym poznaniu sposobu działania przedsiębiorstwa znajdzie on obszary wymagające wsparcia, o których właściciele nie pomyśleliby sami. Dzięki dobrej znajomości możliwości systemu partner wdrożeniowy jest w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązania, które mogą okazać się kluczowe w nowym sposobie funkcjonowania firmy. Jeśli analiza i dobór modułów będą odpowiadać obu stronom kontraktu, to może być początek udanej współpracy. Otwartość na potrzeby klienta i chęć odpowiedzenia na nie w najlepszy sposób często stają się kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze.
Nie tylko sprawy bieżące
Pozostając przy temacie analizy potrzeb firmy, warto zwrócić uwagę na aspekt doradztwa po stronie partnera wdrożeniowego. Dobrze będzie, jeśli zechce on skupiać się nie tylko na rozwiązywaniu kwestii bieżących, ale spojrzy na działanie firmy perspektywicznie i proponowanymi rozwiązaniami wyprzedzi pewne fakty, a konkretniej: problemy, które mogą stanąć na drodze funkcjonowania przedsiębiorstwa. Hicron patrzy na wdrożenie i późniejsze utrzymanie systemu zgodnie z ideą VisiON Architect. SolutiON Maker – z szerokiej perspektywy, widząc nie tylko doraźną potrzebę udzielenia pomocy, ale i często wprowadzenia większych przekształceń w sposobie działania firmy. W środowisku biznesowym zmiany zachodzą bardzo szybko, warto więc mieć w rękach elastyczne narzędzie, które z łatwością się do nich dostosuje. Jego stworzenie, a raczej skrojenie na miarę potrzeb, leży właśnie po stronie partnera.
Hicron blisko klientów
Jako SAP Gold Partner, Hicron towarzyszy klientom na wszystkich etapach zmian, począwszy od dostarczenia oprogramowania, poprzez doradztwo, kończąc na serwisowaniu przez cały okres użytkowania. – Jesteśmy z klientem przez cały proces zaprowadzania zmian, przechodząc z nim przez wszystkie etapy transformacji, służąc wsparciem i odpowiadając na bieżące, jak i przyszłe potrzeby. Chcemy być nie tylko wykonawcą usługi, ale towarzyszem, który wesprze radą i pomoże obrać najlepszy kierunek działań. Rozwój naszych klientów to dla nas największy sukces – mówi Szymon Włochowicz, COO Hicron.
Wdrożenie to nie wszystko
Samo wprowadzenie systemu to tylko pierwszy etap na drodze współpracy pomiędzy firmą a partnerem wdrożeniowym. Systemy ERP wymagają wsparcia w codziennym użytkowaniu, administracji i utrzymaniu. W przypadku niektórych firm, gdy system wdrażany był korporacyjnie, korzystanie z usług zewnętrznego partnera serwisowego jest niemożliwe, a utrzymanie i serwisowanie systemu może odbywać się jedynie z pomocą korporacyjnego Centrum Kompetencyjnego SAP. Warto więc zorganizować samo wdrożenie z tym samym partnerem, który jednocześnie będzie mógł sprawować nadzór nad systemem w czasie jego użytkowania. Dodatkowo, dobrze znając zakres wcześniej przeprowadzonych prac, będzie potrafił usprawnić działanie o nowe funkcjonalności, jeśli pojawi się taka potrzeba. Gdy zdecydujemy się na dwóch różnych partnerów odpowiedzialnych za wdrożenie i utrzymanie systemu lub będziemy chcieli korzystać tylko z korporacyjnego serwisu, może okazać się, że nasze narzędzie, choć elastyczne i zaprojektowane w odniesieniu do potrzeb firmy, nie zostaje w pełni wykorzystane.
Hicron nie poprzestaje na wizjach
Usprawnienie biznesu klienta to także zadbanie o utrzymanie systemu ERP w dobrym stanie i wdrożenie pomysłów na ulepszenie jego działania. Tu znów ważne okazują się umiejętności doradcze. Firmy chcą dziś mieć wsparcie partnera, który zauważy istniejący u nich problem i zajmie się jego rozwiązaniem, jeszcze zanim przeszkoda znacząco wpłynie na funkcjonowanie całej organizacji. Hicron doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego jego najliczniejszy dział – Zespół Realizacji Usług – powołany został właśnie do świadczenia usług utrzymania systemu, ale i ciągłego ulepszania jego działania. Firmy mogą oddać administrowanie systemem w ręce specjalistów Hicron lub skorzystać z przekazywanej przez nich wiedzy na temat jego obsługi. Zadowolenie z takiego rozwiązania potwierdzają opinie klientów Hicron. – Specjaliści Hicron świetnie radzą sobie z dostosowaniem systemu SAP do naszych wymagań, w wysokim stopniu wykorzystując standardowe rozwiązania. Jednocześnie, w razie potrzeby, zespół efektywnie projektuje i wdraża własne, autorskie usprawnienia – mówi Piotr Fabisiak, kierownik projektu i architekt rozwiązania w Solaris.
Najważniejsi są ludzie
Długofalowe relacje i możliwość skorzystania z wiedzy specjalistów czynią partnera wdrożeniowego zdecydowanie bardziej atrakcyjnym na rynku niż konkurencyjna cena usługi. Za każdym zrealizowanym zleceniem stoją ludzie, a to właśnie oni są trzonem i największą wartością Hicron. Wśród zaawansowanych procesów transformacji najważniejsze są relacje, które Hicron opiera na pięciu wartościach – zaufaniu, zorientowaniu na klienta, odpowiedzialności, zaangażowaniu oraz jakości. Bez ludzi zaawansowane systemy IT nie mogłyby – i nie musiałyby – istnieć. Dlatego to ich działanie i ich doradztwo jest tak ważne w każdej współpracy, zwłaszcza wdrożeniowej. Niezmiennie zgodnie z hasłem: VisiON Architect. SolutiON Maker.