Współczesne miejsce pracy nie ogranicza się już jedynie do tradycyjnego biura, w którym pracownicy każdego dnia spędzają po osiem albo więcej godzin. Dziś ludzie nie muszą fizycznie przebywać razem, aby wspólnie pracować.
POMIMO LICZNYCH OBAW PRACODAWCÓW dotyczących pracy zdalnej wiemy, że jej wykonywanie nie prowadzi do obniżenia produktywności. Co więcej, niektóre badania wskazują, że tzw. home office może przyczynić się do zwiększenia efektywności, zaangażowania i satysfakcji z wykonywanej pracy. Możliwość pracy zdalnej staje się standardowym oczekiwaniem kandydatów względem przyszłego miejsca zatrudnienia.
Efektywne korzystanie z tej formy pracy wymaga mądrego podejścia do jej wyzwań poprzez tworzenie nowoczesnych miejsc pracy wspieranych technologią cyfrową.
Wdrożenie Cyfrowego Miejsca Pracy
Nowoczesne spojrzenie na przestrzeń biurową przekroczyło jej tradycyjną, fizyczną postać. Środowisko komunikacji i współpracy przekształciło się w cyfrową formę. Dzięki dostępowi do takiej przestrzeni pracownicy mogą wykonywać swoje zadania, wymieniać się wiedzą, pracować zespołowo i tworzyć wspólnie kreatywne rozwiązania bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Takie podejście pozwala również na upoważnienie zespołów do samodzielnego podejmowania decyzji i szybkiego reagowania zarówno na przewidywalne, jak i nieoczekiwane wyzwania.
Mowa o Cyfrowym Miejscy Pracy, którego wdrożenie gwarantuje firmie wymierne korzyści. Dzięki niemu wzrasta efektywność, koszty operacyjne maleją, a lepsza komunikacja wewnątrz zespołów usprawnia zarządzanie projektami. Dodatkowo daje ono możliwość śledzenia na bieżąco postępu prac, pozwala zautomatyzować rutynowe zadania, a także gromadzić i analizować dane w przejrzystych dashboardach, co ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych. W takim wirtualnym biurze każdy ma dostęp do swoich informacji służbowych (np. grafiki, zadania, urlopy, wnioski HR) dzięki kilku kliknięciom.
Każda organizacja posiada swoją unikalną tożsamość i kulturę, co często odzwierciedla się w przestrzeni biurowej. Analogicznie do projektowania tradycyjnych biur, Cyfrowe Miejsce Pracy powinno być więc kształtowane z uwzględnieniem tej organizacyjnej odrębności i tożsamości. W trakcie projektowania Cyfrowego Miejsca Pracy istotne jest dostosowanie go do indywidualnych potrzeb pracowników i specyfiki firmy. Podczas planowania tradycyjnego biura decydujemy o rozmieszczeniu stanowisk i sal konferencyjnych. W przypadku budowy Cyfrowego Miejsca Pracy kluczowym elementem są przestrzenie robocze i repozytoria współpracy cyfrowej. Nie można również zapominać o aspektach wizualnych. Dla pracowników pracujących zdalnie, którzy rzadko odwiedzają biuro, korzystanie z dostosowanego Cyfrowego Miejsca Pracy staje się wyjątkowym doświadczeniem, współgrającym z identyfikacją marki.
Dzięki tym krokom CMP staje się integralnym elementem budowania wspólnoty organizacyjnej.
Wykorzystaj potencjał pracowników
Badania pokazują, że przyczyny trudności w transformacjach cyfrowych rzadko leżą po stronie technologii. Często odpowiadają za to „czynniki miękkie”, takie jak niewłaściwie zdefiniowane cele, brak świadomości, opór przed zmianami czy obawa przed zastąpieniem przez technologię. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie ludzi na zmianę - dostarczanie informacji i przeszkolenie, aby mogli oni płynnie przejść do nowego cyfrowego środowiska. Komunikacja wewnętrzna jest tu kluczowa. Ważne jest, aby regularnie informować pracowników o postępach we wdrażaniu CMP, podkreślać korzyści, jakie przyniesie im nowe rozwiązanie, oraz rozwiewać wątpliwości. W takim przypadku potrzebna jest odpowiednia metodyka zarządzania zmianą. Może być ona oparta np. o model PERK, opracowany przez badaczy z Greater Good Science Center na Uniwersytecie Berkeley. Metoda ta minimalizuje niepewność pracowników odnośnie nowych narzędzi cyfrowych i poprawia ich dobrostan. Jej nazwa to anglojęzyczny akronim słów:
P - purpose
E - engagement
R - resilience
K - kindness.
Metodyka ta opiera się na zapewnianiu szczęścia pracownikom poprzez cel (poczucie celowości działań), zaangażowanie (przekazywanie inicjatywy pracownikom), odporność (stworzenie przestrzeni do nauki i feedbacków) oraz życzliwość (docenianie pracowników i bycie transparentnym). Dbanie o te aspekty może pomóc w skutecznym wdrożeniu Cyfrowego Miejsca Pracy. Osiągaj sukces dzięki technologii Aby wdrożenie przebiegło pomyślnie, trzeba zdać sobie sprawę, że Cyfrowe Miejsce Pracy to nie tylko zbiór narzędzi, ale przede wszystkim kultura organizacyjna, która umożliwia wykorzystanie technologii do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. A ta będzie tym większa, im powszechniejsze będzie wykorzystanie dostarczanych rozwiązań.
Osiągaj sukces dzięki technologii
Aby zatem zabezpieczyć pomyślność wdrożenia, warto zacząć od rozpoznania, czego pracownicy naprawdę potrzebują. Organizując warsztaty czy wywiady z pracownikami, możemy lepiej dostosować przyszłe cyfrowe środowisko do ich potrzeb. Kiedy pracownicy zobaczą, że mają realny wpływ na rezultat procesu wdrożeniowego, będą bardziej zaangażowani od samego początku. Dzięki takiemu podejściu nie tylko zidentyfikuje się kluczowe obszary, które wymagają ulepszeń, ale też zbuduje więź zaufania pomiędzy zespołem a procesem transformacji cyfrowej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze możesz zyskać, wprowadzając Cyfrowe Miejsce Pracy, oraz jak dokładnie przebiegają tego typu wdrożenia, umów się na bezpłatną konsultację.