Wierna cyfrowa kopia obiektów ze świata realnego umożliwia symulowanie w czasie rzeczywistym działania linii produkcyjnych czy łańcuchów dostaw. Okazała się także bardzo przydatna podczas rekonstruowania zabytków. A to tylko początek listy korzyści, które firmy mogą osiągnąć, korzystając z technologii cyfrowego bliźniaka.
15 kwietnia 2019 roku w katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł pożar, który najpierw objął dach świątyni i znajdującą się na nim sygnaturkę, a następnie rozprzestrzenił się na jedną z wież. Po ugaszeniu pożaru od razu ogłoszono, że ta kultowa budowla zostanie odbudowana i rozpoczęto przygotowania do wymagającego procesu odrestaurowania budynku. Zazwyczaj w takiej sytuacji renowatorzy musieliby się przekopać się przez tony dokumentów w zakurzonych archiwach w poszukiwaniu planów i szkiców, które posłużyłyby za wskazówkę dla inżynierów i architektów kierujących prowadzonymi pracami. Jednak w tym przypadku było inaczej, ponieważ dysponowano wierną cyfrową kopią, wykonaną przed pożarem. Osoby przeprowadzające prace restauratorskie mogły oprzeć swoją pracę na cyfrowym modelu francuskiej katedry, o wiele bardziej szczegółowym aniżeli jakikolwiek rysunek i w przeciwieństwie do niego interaktywnym. Dzięki temu katedra ma być gotowa na przyjęcie pierwszych turystów pod koniec 2024 roku.
Cyfrowe repliki obiektu, takie jak ta, która pomogła w odbudowie Notre Dame, określane mianem cyfrowych bliźniaków (digital twin), znajdują coraz częstsze zastosowanie w biznesie. Dokładne odzwierciedlenie cech fizycznych istniejącego obiektu pozwala nie tylko na ocenę stanu tego obiektu w czasie rzeczywistym oraz diagnostykę i dokonywanie napraw w ekspresowym tempie. Równie ważną zaletą tego rozwiązania jest możliwość projektowania, czyli tworzenia cyfrowych modeli obiektów, które w przeciwnym wypadku trzeba byłoby budować. Dotyczy to zarówno budowania obiektów takich jak fabryki, magazyny, linie produkcyjne, jak i tworzenia nowych produktów, czyli wprowadzania innowacji. Dzięki cyfrowym bliźniakom takie innowacje mogą być szybsze do realizacji, tańsze we wdrażaniu i bardziej radykalne.
Weźmy na przykład wprowadzenie nowych leków ratujących życie, gdzie droga od odkrycia do komercjalizacji może zająć całe dziesięciolecia, a cyfrowe symulacje mogą ją wielokrotnie skrócić, albo...