Kobiety w biznesie
Coraz więcej mówi się dziś o roli i znaczeniu kobiet w biznesie. Przez wiele lat w przestrzeni biznesowej istniał problem „szklanego sufitu”, jednak kwestia jest bardziej skomplikowana: kobiety w trakcie kariery zawodowej muszą zmagać się z pokonywaniem wielu barier, które nie istnieją na ścieżce mężczyzn pnących się na szczyt.
Pokaż więcejPięć kroków do udanej kariery w branży technologicznej
Dysproporcje płci w branży technologicznej i na stanowiskach kierowniczych nie wynikają z braku kompetencji, lecz stereotypów. Aby przyspieszyć zmiany, warto wziąć swoją karierę we własne ręce i świadomie wykorzystać swój potencjał.
Branża IT czeka na kobiety
Tworzenie kompleksowych programów edukacyjnych z myślą o merytorycznym i praktycznym przygotowaniu kobiet do pracy w branży IT jest kluczowe. Poza tym trzeba im dodać nieco odwagi, by wkroczyły do tego świata pewnie, bo mają mu wiele do zaoferowania.
Kobiety nie są nudne
Na drodze ku szczytom organizacji kobiety nadal potykają się o wiele przeszkód. Chodzi nie tylko o przewagę mężczyzn, lecz także o liczne zjawiska społeczne, wydarzenia historyczne, żywe stereotypy oraz utrwalany od pokoleń ciężar oczekiwań. Jedynie wielowymiarowe spojrzenie na kobiecą przedsiębiorczość pozwoli lepiej dopasować działania przekładające się na realne rezultaty. Na co warto zwrócić raz jeszcze uwagę?
Impetus et momentum, czyli jak wspierać rozwój liderek
Były, są i z nami będą – stereotypy związane z płcią w życiu zawodowym. Często to one mają wpływ na to, jak postrzegamy i oceniamy kompetencje zawodowe. Sprawiają też, że kobiety na stanowiskach kierowniczych borykają się z przeszkodami.
Do odważnych kobiet świat należy!
Perfekcjonizm jest dobry, dopóki nie hamuje rozwoju. O wiele lepiej zadbać o samoświadomość i porzucić nierealne oczekiwanie, że świat będzie idealny. Bezkres odwagi, pracowitość, system wsparcia i umiejętność adaptacji to połączenie gwarantujące kobietom osiągnięcie sukcesu na wielu polach.
Szklany sufit w gruzach?
W 1927 roku Maria Skłodowska-Curie była jedyną kobietą na zdjęciu z Kongresu Solvaya, podczas którego spotkali się najwybitniejsi naukowcy świata. Patrząc na współczesną fotografię Rady Ogólnej Europejskiego Banku Centralnego, również dostrzeżemy tylko jedną kobietę – Christine Lagarde. Czy to oznacza, że przez 100 lat nie zrobiliśmy nic, aby wzmocnić sytuację kobiet w nauce i biznesie?
Wytyczanie własnej drogi na szczyt
Kobieta menedżerka czy dyrektorka nie dziwi już tak, jak to miało miejsce jeszcze kilka dekad temu. Wciąż jednak funkcjonują stereotypy na temat kobiet, które osiągnęły sukces w życiu zawodowym. I choć walka z nimi zawsze jest wyzwaniem, mamy narzędzia, aby tę świadomość zmieniać. Od czego zacząć?
Rozwój zawodowy kobiet na dynamicznym rynku pracy
Zmiany technologiczne rewolucjonizują biznes, sprawiając, że kompetencje cyfrowe stają się niezbędne do przetrwania na rynku pracy. Zanim osiągniemy parytet płci, warto skoncentrować się na równych szansach dla kobiet w obszarze edukacji cyfrowej.
Żyć pełnią życia
Za sukcesem liderek czasem stoją inne kobiety, które w sposób bezpośredni lub pośredni wpływają na ich wybory życiowe oraz zawodowe. Miałam szczęście mieć kochającą matkę, która zawsze mnie wspierała, dodatkowo na swojej drodze zawodowej spotkałam kilka charyzmatycznych role models, które wzbogaciły moje spojrzenie na przywództwo, dobrostan i sukces.
Ekonomia feministyczna a rozwój gospodarczy
Nie możemy dłużej ignorować roli kobiet w gospodarce i chować pod dywan wpływu utartych stereotypów. Zapewnienie kobietom równych szans zatrudnienia, rozwoju i wynagrodzeń niesie szereg korzyści, po które społeczeństwo powinno sięgnąć jak najszybciej.
IT potrzebuje więcej kobiet
Świat nowych technologii oferuje kobietom wiele możliwości rozwoju, lepsze zarobki i stabilne zatrudnienie. Czas sięgnąć po te benefity i otworzyć się na nowy rozdział w karierze.
Fundusze private equity od kuchni. Rozmowa z Magdaleną Pasecką z Innova Capital
Jak działają fundusze inwestycyjne? Czym się kierują przy wyborze firm, w które inwestują? W jaki sposób budują wartość w spółkach portfelowych? W podcaście „ICAN Management Review” opowiada o tym Magdalena Pasecka, partnerka i dyrektorka finansowa w funduszu private equity Innova Capital.
Kompetencje liderek – jak wspierać kobiety w rozwoju zawodowym i uwolnić ich potencjał?
Wywiad z Anną Heimberger, współzałożycielką Fundacji Kobiety e-biznesu, ekspertką w zakresie rozwiązań cyfrowych w biznesie i pasjonatką marketingu 5.0.
4 ciekawostki o polskich liderkach, o których możesz jeszcze nie wiedzieć
Dziś szefowe zespołów, początkujące menedżerki, aktywne społecznie studentki, jutro prezeski firm, aktywistki zmieniające świat i innowatorki rewolucjonizujące branże. Jakie są mocne i słabe strony liderek z najbardziej aktywnego zawodowo pokolenia milenialsów?
Kobiety sukcesu w sieci stereotypów
Droga kobiet na najwyższe stanowiska jest pełna cierni, ale też szans, po które nie zawsze w porę potrafią sięgać. O tym, co kryje się za sukcesem polskich liderek, jak przebiły szklany sufit i jakie decyzje podjęłyby zaczynając karierę rozmawiam z prof. Dorotą Dobiją i dr Anną Górską z Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach przy Akademii Leona Koźmińskiego.
Wyboista droga ku równości płci
Programy wspierające kobiety w biznesie nie przynoszą spektakularnych efektów, bo zabrakło pracy nad zmianą przekonań pracowników. Co jeszcze musi się zmienić, byśmy przestali jedynie rozmawiać o równości płci, a naprawdę jej doświadczyli?
Jak zatrudniać więcej kobiet? Zwróć uwagę na tworzone "short listy"
Specjalne rozporządzenia prawne, komisje, parytety, raporty – kwestię zwiększenia zatrudnienia kobiet próbuje się rozwiązać od lat, na różne, nieraz skomplikowane i mało efektywne sposoby. Badania pokazują natomiast, że najprostsze rozwiązania mogą się okazać najskuteczniejsze.
Liderki nowej normalności
O tym, jak pandemia wpłynęła na sytuację kobiet w biznesie oraz z jakimi wyzwaniami mierzą się ostatnimi czasy liderki rozmawialiśmy podczas wirtualnego śniadania kobiet „ICAN Management Review”.
Kobieta czy mężczyzna? Kto jest lepszym liderem na trudne czasy?
Czy kobiety lepiej sprawdzają się w rolach przywódczych niż mężczyźni? I czy na drodze stoją im jedynie starzy faceci? Na te i na wiele innych pytań odpowiadają liderki zaproszone do dyskusji przez redakcję HBRP oraz IMR.
Moc kobiet
Kobiety zawsze były silne. Obecnie są tej siły świadome. Dzięki temu ich prawdziwy potencjał może znaleźć odzwierciedlenie w każdej dziedzinie życia, także w biznesie i przywództwie.