Raport
Polscy pracownicy na skraju wyczerpania?
Szybkie tempo pracy, rosnąca liczba obowiązków oraz wynagrodzenia nienadążające za wzrostem kosztów utrzymania powodują, że ponad połowa polskich pracowników odczuwa chroniczny stres i przemęczenie. Aby zapobiegać masowemu wypaleniu zawodowemu, organizacje powinny nadać priorytet wdrażaniu strategii wspierających zdrowie psychiczne swoich pracowników.
Nowa rola HR
Na konkurencyjnym rynku pracy cięcie kosztów w nieskończoność nie jest ani możliwe, ani rozsądne. Walka o spełnianie oczekiwań pracowników i ich lojalność zyskuje na znaczeniu.
ESG: Czas przejść od słów do czynów
Wiele firm, przynajmniej deklaratywnie, już dawno obrało kurs na zrównoważony rozwój. Ale to unijne regulacje sprawią, że będą musiały precyzyjniej planować dalsze kroki na drodze ku lepszej przyszłości i skrupulatnie rozliczać się z interesariuszami z poczynionych postępów.
Powrót do biura. Presja korporatów czy realna potrzeba?
Istnieje wiele powodów, by pracować w biurze, a nie w domu. Ale co zrobić, aby przekonać do nich wszystkich pracowników?
Praca hybrydowa – Jak stworzyć idealną przestrzeń do pracy w zmieniającym się świecie?
Od kilku lat obserwujemy niezwykle intensywne zmiany trendów związanych ze świadczeniem pracy na odległość. W wielu przypadkach zaczęliśmy pracować zdalnie lub hybrydowo. Dla przedsiębiorstw stało się więc koniecznością odpowiednie projektowanie przestrzeni służbowej w taki sposób, by możliwe było efektywne przenoszenie się z domu do biura i na odwrót.
Mindspace: Od polityki ESG do filozofii zrównoważonego rozwoju
Dla coraz większej liczby firm – w tym dla Mindspace, globalnego operatora elastycznych przestrzeni biurowych – ESG przestało być postrzegane jedynie jako wymóg regulacyjny i zbiór norm do spełnienia, a stało się głębszą filozofią, która wpływa na sposób myślenia o biznesie i codzienne działania.
Jak stworzyć wirtualną przestrzeń sprzyjającą efektywnej współpracy?
Współczesne miejsce pracy nie ogranicza się już jedynie do tradycyjnego biura, w którym pracownicy każdego dnia spędzają po osiem albo więcej godzin. Dziś ludzie nie muszą fizycznie przebywać razem, aby wspólnie pracować.
Obszar technologii i IT największą luką kompetencyjną pracowników działów finansowych
Ponad połowa badanych firm wciąż doświadcza częściowych lub całkowitych braków kompetencyjnych i kadrowych w działach finansowych, co stanowi poważne wyzwanie dla rozwoju tej funkcji. Największą lukę kompetencyjną CFO dostrzegają w obszarze technologii i IT – wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG w Polsce we współpracy z Klubem CFO. Chociaż zdecydowana większość firm wykorzystuje systemy klasy ERP to wciąż jedna na trzy organizacje tworzy dane zarządcze dostosowując manualnie dane księgowe. 49% ankietowanych CFO przyznaje, że największym potencjałem do automatyzacji w finansach jest obszar fakturowania. W kontekście zachodzących zmian legislacyjnych dot. czynników ESG niepokojący jest fakt, że 80% organizacji wciąż nie wdrożyło praktyk dotyczących zarządzania danymi klimatycznymi i raportowania ich w swojej organizacji.
Pięć kroków do udanej kariery w branży technologicznej
Dysproporcje płci w branży technologicznej i na stanowiskach kierowniczych nie wynikają z braku kompetencji, lecz stereotypów. Aby przyspieszyć zmiany, warto wziąć swoją karierę we własne ręce i świadomie wykorzystać swój potencjał.
Branża IT czeka na kobiety
Tworzenie kompleksowych programów edukacyjnych z myślą o merytorycznym i praktycznym przygotowaniu kobiet do pracy w branży IT jest kluczowe. Poza tym trzeba im dodać nieco odwagi, by wkroczyły do tego świata pewnie, bo mają mu wiele do zaoferowania.
Kobiety nie są nudne
Na drodze ku szczytom organizacji kobiety nadal potykają się o wiele przeszkód. Chodzi nie tylko o przewagę mężczyzn, lecz także o liczne zjawiska społeczne, wydarzenia historyczne, żywe stereotypy oraz utrwalany od pokoleń ciężar oczekiwań. Jedynie wielowymiarowe spojrzenie na kobiecą przedsiębiorczość pozwoli lepiej dopasować działania przekładające się na realne rezultaty. Na co warto zwrócić raz jeszcze uwagę?
Impetus et momentum, czyli jak wspierać rozwój liderek
Były, są i z nami będą – stereotypy związane z płcią w życiu zawodowym. Często to one mają wpływ na to, jak postrzegamy i oceniamy kompetencje zawodowe. Sprawiają też, że kobiety na stanowiskach kierowniczych borykają się z przeszkodami.
Do odważnych kobiet świat należy!
Perfekcjonizm jest dobry, dopóki nie hamuje rozwoju. O wiele lepiej zadbać o samoświadomość i porzucić nierealne oczekiwanie, że świat będzie idealny. Bezkres odwagi, pracowitość, system wsparcia i umiejętność adaptacji to połączenie gwarantujące kobietom osiągnięcie sukcesu na wielu polach.
Szklany sufit w gruzach?
W 1927 roku Maria Skłodowska-Curie była jedyną kobietą na zdjęciu z Kongresu Solvaya, podczas którego spotkali się najwybitniejsi naukowcy świata. Patrząc na współczesną fotografię Rady Ogólnej Europejskiego Banku Centralnego, również dostrzeżemy tylko jedną kobietę – Christine Lagarde. Czy to oznacza, że przez 100 lat nie zrobiliśmy nic, aby wzmocnić sytuację kobiet w nauce i biznesie?
Wytyczanie własnej drogi na szczyt
Kobieta menedżerka czy dyrektorka nie dziwi już tak, jak to miało miejsce jeszcze kilka dekad temu. Wciąż jednak funkcjonują stereotypy na temat kobiet, które osiągnęły sukces w życiu zawodowym. I choć walka z nimi zawsze jest wyzwaniem, mamy narzędzia, aby tę świadomość zmieniać. Od czego zacząć?
Rozwój zawodowy kobiet na dynamicznym rynku pracy
Zmiany technologiczne rewolucjonizują biznes, sprawiając, że kompetencje cyfrowe stają się niezbędne do przetrwania na rynku pracy. Zanim osiągniemy parytet płci, warto skoncentrować się na równych szansach dla kobiet w obszarze edukacji cyfrowej.
Żyć pełnią życia
Za sukcesem liderek czasem stoją inne kobiety, które w sposób bezpośredni lub pośredni wpływają na ich wybory życiowe oraz zawodowe. Miałam szczęście mieć kochającą matkę, która zawsze mnie wspierała, dodatkowo na swojej drodze zawodowej spotkałam kilka charyzmatycznych role models, które wzbogaciły moje spojrzenie na przywództwo, dobrostan i sukces.
Ekonomia feministyczna a rozwój gospodarczy
Nie możemy dłużej ignorować roli kobiet w gospodarce i chować pod dywan wpływu utartych stereotypów. Zapewnienie kobietom równych szans zatrudnienia, rozwoju i wynagrodzeń niesie szereg korzyści, po które społeczeństwo powinno sięgnąć jak najszybciej.
IT potrzebuje więcej kobiet
Świat nowych technologii oferuje kobietom wiele możliwości rozwoju, lepsze zarobki i stabilne zatrudnienie. Czas sięgnąć po te benefity i otworzyć się na nowy rozdział w karierze.
Świadczenia pracownicze. 11 trendów w twojej ofercie
Benefity pracownicze nabierają nowego znaczenia w ofercie pracodawcy. Świadczenia pozapłacowe to coś więcej niż tylko pogoń za standardem. To szukanie wyróżników, do czego niezbędna jest spora dawka wrażliwości i uważności na zmieniające się trendy społeczne i rynkowe, ale przede wszystkim gotowość na zrozumienie potrzeb swoich pracowników.