Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Zwinny talent [RECENZJA]

Jaki jest idealny pracownik przyszłości? Jak go identyfikować i dbać o jego rozwój? Jak go rekrutować, a przede wszystkim… jak się nim stać, by samemu nie wypaść z rynku pracy?

„Analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie potrafią czytać i pisać, lecz ci, którzy nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć na nowo” – tymi słowami Alvina Tofflera zaczyna się książka „Zwinny talent” Ralfa Knegtmansa, którą nasza redakcja objęła patronatem. Firmy już dziś powinny pomyśleć o przeformatowaniu procesów rekrutacyjnych pod kątem poszukiwania talentów zdolnych zapewnić im przetrwanie i rozwój w raptownie zmieniającym się świecie. Tylko jak to zrobić i dlaczego lepiej tego nie odkładać?

Harvard Business Review Polska to prestiżowy magazyn dla tych, którzy są głodni sukcesu. Inwestując w wiedzę harvardzką, robisz krok w dobrym kierunku. Sprawdź teraz!

Nowe kryteria selekcji pracowników to konieczność

Digitalizacja, robotyzacja i samo tempo przemian wywierają ogromny wpływ na polskie przedsiębiorstwa. Aby poradzić sobie z wyborem ludzi, którzy podołają wymaganiom i wyzwaniom przyszłości, na początek warto pamiętać o dwóch kwestiach:

1. Wartość prognostyczna wiedzy i doświadczenia maleje

Zgodnie z raportem opublikowanym podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w ciągu najbliższych lat 35% umiejętności uznawanych dziś za bardzo istotne przejdzie gruntowną transformację. Mglista przyszłość biznesu sprawia, że trudno przewidywać sukces kandydata na podstawie jego dyplomów, certyfikatów, tytułów naukowych czy dawnych doświadczeń zawodowych.

Zwraca na to uwagę Knegtmans, ekspert w dziedzinie nowoczesnego przywództwa, HR i rekrutacji talentów, na co dzień partner zarządzający holenderskiej firmy De Vroedt & Thierry specjalizującej się w doradztwie i rekrutacji kadry kierowniczej. Jako doświadczony praktyk zachęca do poszukiwania w pracownikach innych wartości, które mogą wnieść do organizacji. Skoro wiedza tak szybko się dezaktualizuje, warto prześwietlać tożsamość kandydata w poszukiwaniu jego motywacji i cech osobowości.

2. O powodzeniu w miejscu pracy zadecydują zdolności przystosowawcze

Obok inteligencji tradycyjnej (IQ) czy emocjonalnej (EQ) coraz bardziej na znaczeniu zyskuje AQ (adaptability quotient), czyli zdolności przystosowawcze. Knegtmans zwraca uwagę na to, że dzisiaj korzystniej jest docierać do ukrytych motywacji potencjalnych pracowników. To one pomagają odnaleźć osoby o bardzo wysokich zdolnościach przystosowawczych do nowych warunków, które nie tylko szybko się uczą, ale równie szybko oduczają się i uczą na nowo. To zasadnicza potrzeba firm, które chcą przetrwać w zmiennym świecie!

Autor „Zwinnego talentu” podkreśla przy tym, że przy opracowywaniu własnych kryteriów selekcji pracowników jutra warto zwracać uwagę na takie cechy jak m.in.:

  • autentyczność i kreatywność,

  • zaangażowanie i wewnętrzna motywacja,

  • umiejętność osiągania szczytowej formy we właściwym momencie,

  • stała gotowość do nauki.

Wybór pracowników jutra: trzy etapy, dziewięć kroków

Wiedza o tym, kogo szukać, to dopiero początek drogi do budowania zespołów składających się z pracowników o giętkich umysłach. Knegtmans proponuje program dziewięciu kroków pozwalających wybrać kandydatów, którzy przetrwają nadchodzące zmiany.

Oto dziewięć kroków do wyboru zwinnych talentów:

1. Weź pod uwagę kontekst

ETAP 1: PRZYGOTOWANIE

2. Wybieraj na podstawie umiejętności, motywacji i tożsamości

3. Zadbaj o obiektywność i mierzalność selekcji

4. Wykorzystaj formularz oceny ważonej

5. Przejrzyj CV

ETAP 2: WYBÓR

6. Przetestuj szybkość uczenia

7. Wyprowadź poza strefę komfortu

8. Przeprowadź adekwatne testy

ETAP 3: WERYFIKACJA

9. Zweryfikuj referencje

 

Po szczegółowy opis działań związanych z każdym punktem trzeba sięgnąć do książki. To, co ciekawe, sam autor podkreśla, że jego doskonalona przez 17 lat metoda nieustannie ewoluuje wraz ze zmieniającym się otoczeniem rynkowym. Dlatego przestrzega przed skrupulatnym powielaniem jego rozwiązań i zachęca do potraktowania jego propozycji jako mapy. Do czytelnika należy adaptacja wskazówek do potrzeb organizacji.

Już dziś ważą się losy twojej firmy i twojej przyszłej kariery

Lektura „Zwinnego talentu” nie napawa optymizmem osób, które nie lubią się zmieniać. Ta książka jest manifestem zmian, które są nieuniknione zarówno w przypadku firm, jak i ich pracowników. O tym, że jedyną stałą jest dzisiaj zmiana, słyszeliśmy tak wiele razy, że stwierdzenie to straciło siłę rażenia. Ale w książce Knegtmansa znajdziemy wiele dowodów na to, że na ucieczkę przed tymi zmianami nie mamy szans, możemy jedynie lepiej się na nie przygotować.

Świat oparty na informacji rozwija się w tempie wykładniczym, a to oznacza, że organizacje myślące liniowo zostaną wyparte przez te, które potrafią funkcjonować zwinniej. Aby zwiększyć zwinność swojej firmy, potrzebujesz pracowników myślących w kategoriach wykładniczych lub zdolnych do porzucenia myślenia liniowego na rzecz modeli wykładniczych. Rady autora pomogą ci w poszukiwaniu takich kandydatów, a wywiady z polskimi liderami dostarczą inspiracji. Polska edycja została wzbogacona rozmowami o wprowadzaniu zwinnych metodyk w takich firmach jak: Marco, ING Bank Śląski, Ernst & Young, Siemens Polska.

Podczas lektury książki Knegtmansa warto wyciągnąć wnioski nie tylko dla organizacji, lecz także dla siebie. Zmotywuje cię to do zadbania zawczasu o rozwój własnych zdolności przystosowawczych, które niebawem staną się kluczową kompetencją na rynku pracy. To ostatni dzwonek, by przyzwyczaić się do zmian szybszych, gruntowniejszych i na znacznie większą skalę!


W naszej redakcji nie mamy wątpliwości, że zwinne zarządzanie pracą i poszukiwanie pracowników jutra stają się zagadnieniami strategicznymi. W związku z tym zaprosiliśmy Ralfa Knegtmansa do udziału w naszej konferencji „Zwinne talenty, zwinna firma”, która odbędzie się już 24 września 2019 r. Więcej informacji <a href=>tutaj.

Joanna Koprowska

Redaktorka „ICAN Management Review” oraz „MIT Sloan Management Review Polska”


Najpopularniejsze tematy