Pierwszego dnia <a href=>Kongresu ICAN Management Review odbyła się debata poświęcona technologii 5G. Eksperci zajmujący się tą tematyką wypowiedzieli się na temat szans, jakie daje ona polskiemu biznesowi – ale także wyzwań, jakie przed nim stawia.
W debacie uczestniczyli:
PIOTR MUSZYŃSKI, ZAŁOŻYCIEL & PREZES, FIXMAP SP. Z O.O.
MACIEJ STASZAK, WICEPREZES ZARZĄDU, DYREKTOR SPRZEDAŻY, EMITEL
DR HAB. INŻ. JORDI MONGAY BATALLA, ZASTĘPCA DYREKTORA DS. NAUKOWYCH, INSTYTUT ŁĄCZNOŚCI – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
DANIEL KESSLER, KIEROWNIK ZESPOŁU DS. CYFRYZACJI PRZEMYSŁU, KRAKOWSKI PARK TECHNOLOGICZNY
DR MAREK WOCH, RADCA RZECZNIKA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORCÓW OD 2019 R.
Moderator:
TOMASZ KULAS, REDAKTOR PROWADZĄCY „ICAN MANAGEMENT REVIEW” ORAZ „MIT SLOAN MANAGEMENT REVIEW POLSKA”
Prowadząc tę debatę, rozpocząłem od prowokacyjnego, wręcz absurdalnego pytania: czy 5G powoduje koronawirusa? (zaznaczając, że nie chodzi o uzyskanie dość oczywistej odpowiedzi). Chodziło o wstępne zarysowanie sytuacji, w jakiej działać musi w Polsce biznes związany z technologią 5G. Powołałem się przy tym na konkretne badania z lipca 2020 roku, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, według których aż 30% (!!!) ankietowanych stwierdziło, że teza o koronawirusie powodowanym przez 5G, jest... prawdziwa.
Piotr Muszyński rozwiewał wątpliwości – zagrożenie nie istnieje, o ile zachowywane są odpowiednie standardy związane z właściwą odległością urządzeń od siedzib ludzi. Przypomniał także, że z podobnymi obiekcjami spotykaliśmy się już wcześniej, podczas wprowadzania technologii 4G, 3G – itd.
Z kolei dr Marek Woch stwierdził, że Instytut Łączności od lat ponawia badania na temat wpływu pól elektromagnetycznych na zdrowie i zachęcił, by sięgać po wyniki tych badań.
Daniel Kessler przekonywał natomiast, że 5G daje dużo większe możliwości niż tylko szybszy internet mobilny. Masowość przesyłania danych poprzez sieć 5G umożliwia ogromną elastyczność w fabrykach, w dużej części eliminując konieczność stosowania rozbudowanego okablowania sieciowego.
Jordi Mongay stwierdził, że wprowadzenie 5G będzie miało również wpływ na rozwój samochodów autonomicznych i inteligentnych miast – przede wszystkim poprzez zapewnienia bezpieczeństwa zarówno w przypadku rozwiązań komunikacyjnych, jak i życia miejskiego.
Maciej Staszak zwrócił uwagę na zapóźnienia regulacyjne związane z wdrożeniem 5G, w szczególności chodzi o rozdysponowanie pasma 700 MHz. Innym problemem są przypadki niszczenia infrastruktury przez osoby, które nie rozumieją tej technologii. Ekspert wskazuje na potrzebę większej edukacji społeczeństwa w tym zakresie.
Piotr Muszyński przekonywał na koniec:
Nie ma technologii rewolucyjnej, mamy technologie 2G, 3G, 4G i 5G, które są od siebie współzależne. Będziemy funkcjonowali w modelu NSA, aby wprowadzić poszerzoną sieć mobilną. Jednak jest to ewolucja i będziemy wchodzili w kolejne generacje w momencie, kiedy pojawi się popyt na nowe technologie. Pamiętajmy, że jest to długoletni proces. Mamy szansę na przełamanie monopolu telekomów. Firmy i organizacje będą mogły budować alternatywne rozwiązania, co będzie kluczowe dla gospodarki.
Zobacz całą debatę w formie wideo:
Kongres ICAN Management Review „Liderzy Jutra”
<a href=>Kongres odbył się 27 i 28 października 2020 roku. Niemal 40 ekspertów z Polski i ze świata podczas swoich wystąpień podzielonych na 13 sekcji tematycznych omówiło najnowsze trendy i innowacje, które już dziś decydują o przyszłości biznesu. Wykładom, wywiadom, debatom i prezentacjom przyglądało się ponad 1500 uczestników.
Kolejne materiały poświęcone Kongresowi, w tym relacje z obu dni wydarzenia oraz poszczególne wystąpienia w formie wideo, znaleźć można <a href=>pod tym linkiem.