Rząd pracuje nad polską strategią dotyczącą wodoru, w tym nad formami wsparcia dla tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zainwestowanie w produkcję i dystrybucję tego paliwa.
Dokument ma być dostępny w pierwszym kwartale 2021 roku, natomiast na koniec roku planowana jest publikacja będącego obecnie w fazie konsultacji społecznych rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dotyczącego dofinansowań w ramach pomocy publicznej na infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych i do tankowania wodoru.
PRZECZYTAJ TAKŻE » » »
Koszt energii to nie tylko cena
Firmy, które planują zmniejszyć koszty związane z energią elektryczną, powinny zacząć od wykonania gruntownych analiz uwzględniających własne potrzeby, rynek dostawców usług i otoczenie prawne.
Wodór jest jedną z bardziej przyjaznych środowisku alternatyw dla paliw kopalnych, obecnie powszechnie stosowanych do napędzania pojazdów. Polska już teraz jest liczącym się graczem na rynku produkcji i pozyskiwania wodoru – zajmujemy trzecie miejsce w Unii Europejskiej. Większość (95%) pierwiastka pozyskiwana jest z paliw kopalnych, jednak przyszłość należy do wodoru „zielonego”, czyli produkowanego ze źródeł odnawialnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE » » »
Czysta energia jest szansą, a nie wyzwaniem
Strategia rozwoju polskiej energetyki, w której duży nacisk jest położony na czystą energię, aktywizuje spółki pracujące na rzecz tej branży do zmiany modelu biznesowego i portfolio produktów.
Według obecnej wersji rozporządzenia, pomoc publiczna będzie mogła zostać udzielona na utworzenie punktu ładowania pojazdów elektrycznych o mocy do 150 kW lub na zwiększenie mocy punktu ładowania skutkującego przyrostem o 150 kW, a także na budowę lub rozbudowę stacji tankowania wodoru. W przypadku tej ostatniej inwestycji, wartość pomocy nie będzie mogła przekroczyć 3 milionów złotych i 50% kosztów kwalifikowanych na jedną stację, a także nie można będzie jej łączyć z inną pomocą publiczną.
Indeks górny Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Indeks górny koniecŹródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
PRZECZYTAJ TAKŻE » » »
Jak oszczędzać energię i monitorować procesy
Poznaj wpływ zużycia energii na koszty funkcjonowania firmy. Jakie są możliwości poprawiania efektywności energetycznej w organizacjach?