Na początku listopada br. Marshall Goldsmith ogłosił listę osób zakwalifikowanych do globalnego programu 15 Coaches. Wśród wyróżnionych jest Paweł Motyl, jeden z czołowych europejskich specjalistów w zakresie przywództwa i podejmowania decyzji, od wielu lat związany z ICAN Institute i „Harvard Business Review Polska”. Na czym polega projekt i dlaczego tak ważne jest wyróżnienie dla polskiego eksperta?
Marshall Goldsmith to jeden z najbardziej wpływowych myślicieli przywództwa, laureat prestiżowych nagród (w tym Leadership Award przyznawanej przez Thinkers50) oraz autor licznych publikacji przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków (np. MOJO, What Got You Here Won’t Get You There, Triggers). To także gość specjalny konferencji organizowanych przez ICAN Institute i „Harvard Business Review Polska” – w tym z marca br., która odbyła się pod hasłem Wyzwól ukryty potencjał rozwoju.
Najnowszym przedsięwzięciem Marshalla Goldsmitha jest projekt 15 Coaches, zaadresowany do liderów biznesu, przedsiębiorców, autorów książek, profesorów i coachów. W ramach tej inicjatywy Goldsmith zdecydował się przekazać całą swoją wiedzę i umiejętności wybranym z całego świata osobom. Swoje kandydatury zgłosiło ponad 12 tysięcy profesjonalistów. Ze względu na tak dużą liczbę zgłoszeń projekt zostanie rozszerzony o kolejne 75 osób. Jednym z pierwszych piętnastu wybranych jest Paweł Motyl, przedsiębiorca, doradca, trener, coach, autor bestsellerowej książki <a href=>Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji.
Pawle, kim właściwie jest Marshall Goldsmith?
Jeśli miałbym w pełni odpowiedzieć, potrzebowalibyśmy naprawdę dużo czasu na rozmowę! Marshall to człowiek instytucja. Biorąc pod uwagę tylko podstawowe informacje: autor ponad 30 bestsellerów, światowy autorytet w zakresie przywództwa, coach prezesów i członków zarządów czołowych globalnych korporacji. Ale Marshall to także człowiek, który poświęcił swoją karierę zawodową – a to już ponad 35 lat – aby pomagać dobrym liderom stawać się jeszcze lepszymi. Jest przy tym niezwykle ciepłym i dobrym człowiekiem.
Rozmawiamy o nim nie bez przyczyny: jego najnowszy projekt jest prawdziwie intrygujący. Powiedz, proszę, coś więcej o inicjatywie 15 Coaches.
To faktycznie zdumiewające przedsięwzięcie. Kiedy projekt został ogłoszony na początku września 2016 roku, wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie. Marshall wystosował wtedy publiczne zaproszenie, w którym mówił: „mam 67 lat i to jest moment refleksji – przez całe życie korzystałem ze wsparcia wspaniałych osób, liderów, którzy mnie ukształtowali. Nadszedł czas, aby to dobro oddać”. 15 Coaches to projekt, w ramach którego Marshall przekaże wybranym osobom całą swoją wiedzę i doświadczenie – zarówno, jeśli chodzi o programy rozwoju przywództwa, jak i umiejętności coachingowe.
Nie ukrywajmy więc tego dłużej: jesteś jedną z wybranych osób. Tak, znalazłem się w gronie wybranych spośród 12 tys. zgłoszeń, które napłynęły z całego świata. I muszę przyznać, że było to z jednej strony ogromne zaskoczenie, a z drugiej – gigantyczne wyróżnienie. Czuję też wielką odpowiedzialność, bo znalazłem się w doborowym towarzystwie. Wybrani zostali m.in. także Clark Callahan z Harvard Business School, generał Bernard Banks, odpowiadający za rozwój umiejętności przywódczych na elitarnej uczelni wojskowej West Point, Aicha Evans, wiceprezes Intel Corporation, prof. Herminia Ibarra z INSEAD, David Patterson z Google czy dr Alexander Osterwalder, którego ostatnio gościliśmy w Warszawie.
Doskonałe towarzystwo! Jak w takim razie będzie wyglądał sam proces przekazywania wiedzy i umiejętności?
To jest dobre pytanie, bowiem nie mam jeszcze pojęcia – podobnie jak żaden z uczestników. Sam Marshall mówi, że proces wykrystalizuje się po pierwszym spotkaniu, które odbędzie się na początku grudnia w Phoenix w Stanach Zjednoczonych, a które, wspólnie z Marshallem, poprowadzi Alan Mulally, były prezes Forda i Boeinga, wybrany menedżerem roku 2011 w USA. Myślę, że ten program będzie zupełnie wyjątkowy, choć mam świadomość, jak ciężka praca nas czeka.
W jaki sposób ten projekt przełoży się na twój osobisty rozwój?
Każde moje spotkanie z Marshallem Goldsmithem było niezapomniane. Za każdym razem pozostawiało coś, co prowadziło do refleksji, a potem pozwalało mi zobaczyć świat – nie tylko biznesu – w nieco innej perspektywie. Jestem więc pewny jednego – po tym projekcie już nic nie będzie takie samo. Ale co to będzie dokładnie? Zobaczymy!
Czego więc życzyć ci na ten emocjonujący czas?
Na pewno wytrwałości i konsekwencji, bo to będzie bardzo trudny projekt. Nie będzie to z pewnością kilka miłych spotkań przy winie i opowiadanie sobie anegdot. Spodziewam się potężnego wyzwania intelektualnego oraz pracy wymagającej ogromnej refleksji i pokory. Jestem jednak przekonany, że będzie to niezwykłe przedsięwzięcie.
Serdecznie gratuluję ci tego wyróżnienia i nie mogę się doczekać twojej relacji z rozwoju w ramach 15 Coaches!