Im liczniejszy, bardziej rozproszony geograficznie i zróżnicowany jest ekosystem biznesowy firmy, tym większe znaczenie dla jego funkcjonowania ma sprawna wymiana informacji pomiędzy uczestnikami. Połączenie systemów w ramach tak złożonych środowisk wymaga nowego modelu integracji, który uwzględniłby uwarunkowania rządzące sieciami biznesowymi.
Jednym z podstawowych wyzwań, przed którymi stają korporacje w związku z rozwojem swoich ekosystemów biznesowych, jest integracja obejmująca nie tylko systemy wewnętrzne, ale także rozwiązania dla wszystkich firm wchodzących w skład sieci. Przekonała się o tym niedawno firma Airbus. Jedną z głównych przyczyn dwuletniego opóźnienia prac nad samolotem A380 był problem z integracją danych pochodzących z różnych systemów wykorzystywanych przez biura projektowe przygotowujące nową maszynę. Jak przewidują analitycy firmy Gartner Inc., do końca 2009 roku 60% projektów integracyjnych realizowanych będzie poprzez połączenie firm z ich dostawcami, klientami i partnerami.
Zespolenie systemów informatycznych, które jest dzisiaj warunkiem sprawnej komunikacji na poziomie danych i procesów w ramach tak złożonych środowisk, będzie wymagało nowego modelu integracji, który uwzględni uwarunkowania rządzące ekosystemami. Integracja systemów informatycznych odbywała się dotychczas według jednego z dwóch schematów. Pierwszym z nich był model tzw. integracji ad hoc, zakładający łączenie systemów w miarę identyfikacji kolejnych potrzeb informacyjnych przedsiębiorstw. Drugi, w pełni sformalizowany, zakładał ścisłe zdefiniowanie celu i scenariusza integracji oraz zakresu odpowiedzialności podmiotów łączących swoje systemy.