biznes technologie innowacje
technologiczna strona biznesu
biznes technologie innowacje
najważniejsze informacje zebrane w jednym miejscu
X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Artur Ekert: stoimy w przedsionku kwantowej rewolucji

Artur Ekert: stoimy w przedsionku kwantowej rewolucji

Premium

Kryptografia kwantowa, komputery kwantowe i sensory kwantowe – o tym, które z tych technologii już dziś zmieniają świat biznesu, a które mogą w przyszłości wywołać prawdziwą rewolucję, rozmawiamy z prof. Arturem Ekertem – twórcą kryptografii kwantowej bazującej na technologii generowania kwantowych stanów splątanych.

Tomasz Kulas: Czy komputery kwantowe w ogóle istnieją? Czy też trochę na wyrost nazywamy w ten sposób urządzenia, które wykorzystują w pewnym stopniu mechanizmy fizyki kwantowej, ale komputerami nie są?

Artur Ekert: Z komputerami kwantowymi rzeczywiście nie jest łatwo. Wszystko zależy od kryteriów, które przyjmiemy – tego, co uznamy za komputer. To trochę jak z definiowaniem tego, czym jest samochód – to my musimy określić, w którym momencie pojazd mechaniczny staje się samochodem, czy warunkiem będzie na przykład wykorzystanie silnika lub cztery koła. Są oczywiście sytuacje, w których jednoznacznie wiadomo, kiedy proces konstruowania jest ukończony, np. w projekcie Manhattan bez wątpienia wiadomo było, że bomba stała się bombą – zrobiła po prostu wielkie bum i wiadomo było, że działa.

Zostało 100% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Artur Ekert

Twórca nowszej odmiany kryptografii kwantowej, bazującej na technologii generowania kwantowych stanów splątanych.

Tomasz Kulas

Redaktor "MIT Sloan Management Review Polska"