biznes technologie innowacje
technologiczna strona biznesu
biznes technologie innowacje
najważniejsze informacje zebrane w jednym miejscu
X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Artur Ekert: stoimy w przedsionku kwantowej rewolucji

Artur Ekert: stoimy w przedsionku kwantowej rewolucji

Premium

Kryptografia kwantowa, komputery kwantowe i sensory kwantowe – o tym, które z tych technologii już dziś zmieniają świat biznesu, a które mogą w przyszłości wywołać prawdziwą rewolucję, rozmawiamy z prof. Arturem Ekertem – twórcą kryptografii kwantowej bazującej na technologii generowania kwantowych stanów splątanych.

Tomasz Kulas: Czy komputery kwantowe w ogóle istnieją? Czy też trochę na wyrost nazywamy w ten sposób urządzenia, które wykorzystują w pewnym stopniu mechanizmy fizyki kwantowej, ale komputerami nie są?

Artur Ekert: Z komputerami kwantowymi rzeczywiście nie jest łatwo. Wszystko zależy od kryteriów, które przyjmiemy – tego, co uznamy za komputer. To trochę jak z definiowaniem tego, czym jest samochód – to my musimy określić, w którym momencie pojazd mechaniczny staje się samochodem, czy warunkiem będzie na przykład wykorzystanie silnika lub cztery koła. Są oczywiście sytuacje, w których jednoznacznie wiadomo, kiedy proces konstruowania jest ukończony, np. w projekcie Manhattan bez wątpienia wiadomo było, że bomba stała się bombą – zrobiła po prostu wielkie bum i wiadomo było, że działa.

Zostało 100% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Artur Ekert

Twórca nowszej odmiany kryptografii kwantowej, bazującej na technologii generowania kwantowych stanów splątanych.

Tomasz Kulas

Redaktor prowadzący "MIT Sloan Management Review Polska" oraz "ICAN Management Review"