Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Nowe spojrzenie na zwinne zespoły po przejściu na pracę zdalną

Zwinne zespoły świetnie funkcjonują w sytuacji, gdy wszyscy ich członkowie pracują w jednej lokalizacji. Pokazujemy jednak, jak zadbać o ich skuteczność także teraz, kiedy pandemia COVID‑19 zmusiła nas do pracy zdalnej.

W miarę jak organizacje próbują dostosować swoje działania do trwającej pandemii COVID‑19, ich zespoły pracujące zgodnie z metodyką zwinności (agile) mogą stać się doskonałym źródłem przewagi konkurencyjnej. Takie zespoły z reguły dobrze reagują na okresy zamętu i niepewności, ponieważ potrafią się adaptować do szybko zmieniających się priorytetów biznesowych, przełomowych technologii oraz postępującej cyfryzacji.

Jednak nagłe przejście w tryb pracy zdalnej, wymuszone przez atak koronawirusa, podważa nieco typową filozofię zarządzania zwinnymi zespołami. Tradycyjnie przyjęło się, że te zespoły świetnie funkcjonują, gdy wszyscy ich członkowie pracują w jednej lokalizacji i są ze sobą naprawdę zżyci. Mogą często się widywać, szybko budować zaufanie, łatwiej rozwiązywać problemy, momentalnie zwracać się do współpracowników w razie potrzeby i sprawnie podejmować niezbędne decyzje. Mimo iż wiemy z doświadczenia, że zwinne zespoły, które od samego początku działają zdalnie, mogą być równie skuteczne, to raptowne przejście z pracy w biurze na pracę w domu może wpłynąć na wyniki tych zespołów (zobacz ramkę Jak przejście na tryb pracy zdalnej może odbić się na produktywności i spójności zespołu).

Dobra wiadomość jest taka, że choć wymaga to niemałego wysiłku, można zarządzać większością czynników, które wpływają na obniżenie produktywności zwinnych zespołów po przejściu na pracę zdalną. Tak naprawdę, jeżeli wdrożymy niezbędną technologię, utalentowany zespół pracujący zdalnie w modelu agile może dostarczyć organizacji taką samą wartość jak zespół działający w jednej lokalizacji. Zakładając, że dział IT firmy jest w stanie zająć się stroną technologiczną, w tym artykule skoncentrujemy się na działaniach, jakie mogą podjąć zwinni liderzy, by wspierać ludzi i kulturę w organizacji, a także odpowiednio zmodyfikować dotychczas obowiązujące procesy.

Zostało 91% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla subskrybentów

Dołącz do subskrybentów MIT Sloan Management Review Polska Premium!

Jesteś subskrybentem? Zaloguj się »

Belkis Vasquez-McCall

Partner firmy McKinsey w New Jersey

Suman Thareja

Partner firmy McKinsey w New Jersey

Lavkesh Garg

Młodszy partnerem (associate partner) w biurze McKinseya w Dolinie Krzemowej

Santiago Comella-Dorda

Partner w bostońskim biurze McKinseya


Najpopularniejsze tematy