Dorota musi podjąć decyzję z perspektywy krótkoterminowej, aby pomóc Konradowi oraz zespołowi w dostarczeniu kluczowego dla firmy projektu. Z drugiej strony powinna przygotować strategię rozwoju specjalistów i menedżerów, żeby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.
Zacznijmy od tu i teraz. Jeśli chcemy, aby Konrad brał udział w realizacji projektu dla Garden Solution, musimy udzielić mu wsparcia. Mając potwierdzone informacje, że w zespole nie dzieje się dobrze, powinniśmy z nim porozmawiać i sprawdzić, czy ma tego świadomość, a także upewnić się, jakie są jego motywacje i ambicje. Czy na pewno chciał zostać liderem zespołu?
Jeśli potwierdzi, powinniśmy udzielić mu wsparcia w rozwoju na tym stanowisku, definiując, czego oczekujemy od lidera, gdzie są jego mocne strony i jakie kompetencje musi rozwijać. Z opisu widać, że nikt nie ma wątpliwości co do jego wiedzy merytorycznej w obszarze zarządzania projektem. Wyzwania pojawiają się, kiedy ma to uczynić, pracując z zespołem, który do niego raportuje. Chęć „zrobienia po swojemu” i dostarczenia celów pod presją czasu bierze górę nad stawianiem zadań i wspieraniem swoich ludzi. Fakt jest jednak również taki, iż nikt go do tego nie przygotował, zakładając oczywiście, że wcześniej nie pracował jako lider.