Niewielu dzisiejszych prezesów miało wcześniej do czynienia z koniecznością przeprowadzenia firmy przez czas gwałtownie rosnącej inflacji. Przykłady silnych liderów i ich odważnych działań mogą pomóc prezesom w podjęciu decyzji, które zależą tylko od nich.
W ubiegłym roku politycy, ekonomiści i uczestnicy rynków finansowych zawzięcie dyskutowali na temat, już wówczas wyższej, inflacji. Zastanawiali się, czy jest to problem przejściowy, spowodowany zakłóceniami związanymi z pandemią COVID‑19, który wkrótce zniknie, czy też bardziej fundamentalna i potencjalnie trwała zmiana. Prezesi firm powiedzieli nam, że uznali tę debatę za oderwaną od biznesowych realiów. Dla nich rosnąca inflacja była już na tyle „trwała”, że zaczęli zadawać sobie pytanie, czy konieczna będzie fundamentalna zmiana w sposobie zarządzania organizacjami. Nie mogliśmy się z nimi nie zgodzić.
W pierwszych miesiącach 2022 roku stawało się coraz bardziej oczywiste, że w tym i w przyszłym roku, a być może nawet dłużej, dominować będzie stopa inflacji znacznie przekraczająca poziom około 2%, jakiego spodziewali się eksperci (i do czego dążyły banki centralne). W okresie od marca 2021 roku do marca 2022 roku wskaźnik cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 8,5%, co jest najwyższym wzrostem w ostatnich 40 latach. W strefie euro wskaźnik ten wzrósł o 7,5%, a w Wielkiej Brytanii o 7%. Około 60% gospodarek rozwiniętych boryka się z inflacją przekraczającą 5% w skali roku. Inwazja Rosji na Ukrainę i wynikające z niej zakłócenia na rynkach energii, rolnictwa i surowców mineralnych sprawiły, że inflacja będzie prawdopodobnie wyższa i bardziej trwała, niż można było się spodziewać (zobacz ramkę Skokowy wzrost cen surowców spowodowany inwazją na Ukrainę przyspieszył wzrost inflacji i zwiększył oczekiwania na przyszłość).
Zgodnie ze sprawdzonymi sposobami zarządzania inflacją banki centralne na całym świecie podnoszą stopy procentowe, aby złagodzić popyt i regularnie wydają oświadczenia, aby kontrolować oczekiwania konsumentów i przedsiębiorstw dotyczące przyszłej inflacji. Zadanie to staje się coraz bardziej palące, ponieważ rynki spodziewają się, że inflacja w ciągu najbliższych pięciu lat w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech będzie od 1,5 do 2,0% wyższa niż średnia z lat 2010–2019. Nawet jeśli banki centralne odniosą sukces, postęp będzie wymagać czasu. Dwa kolejne lata wyższej inflacji to dla biznesu bardzo długo. Doraźna reakcja na kryzys...